ENGLISH| صفحه خبر | خبرنامه | مقاله | اطلاعیه | درباره کانون | پیوندها
 

روایت کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت از زبان شاهدان دادگاه مردمی ایران تریبونال

سی و یک سال از یورش سراسری و خونبار رژیم جمهوری اسلامی به نیروهای مخالف در خرداد 1360 می گذرد، که با دستگیری و شکنجه و اعدام های دسته جمعی هزاران تن از مبارزان شیفته آزادی، برابری و عدالت اجتماعی اغاز شد و با کشتار هزاران زندانیان سیاسی در  تابستان 1367 به اوج رسید.   

جمهوری اسلامی، برای مقابله با آگاهی و بیداری وجدان ها در مقابل این جنایت بزرگ، با اعمال سرکوب لجام گسیخته در جامعه، اختناق و سانسور را بر تمامیت جامعه حاکم کرد. در ماه های اغازین این کشتار، با هدف ایجاد رعب و وحشت در جامعه و به عقب راندن مردم از خواسته های انسانی شان که برای به دست آوردن آن ها انقلاب کرده بودند، خبر اعدام ها را در مطبوعات و رسانه های دولتی منعکس می کرد. آنگاه که نگران بروز اعتراضات در جامعه شد، روزنه های اطلاع رسانی را به طور کامل مسدود و تلاش کرد با کمک از زمان و گرد و غباری که تاریخ به تدریج بر خاطرها می کشد، آین جنایت هولناک را از حافظه مردم پاک و آن را به فراموشی به سپارند.
بیست و چهار سال است، بازماندگان دهه شصت، با برگزاری برنامه های یادمان، گردهمائی، سمینار و افشاگری و اعتراضات خیابانی در خارج ایران، پیگیرانه با فراموشی مقابله کرده و خاطره تلخ این جنایت را زنده نگه داشته اند.  

بسیاری از زوایای تاریک این جنایت هولناک را همه ی این سال ها جان بدربردگان از کشتارهای دهه شصت مورد کنکاش قرار  داده اند. اکنون خانواده های جان سپردگان بعد از یک دوره طولانی سکوت غم بار، با فعالیت و افشاگری مشترک در کارزار ایران تریبونال و بیان خاطرات شان، از رنج و درد و ستمی که به آنان در دهه شصت رفته است، می گویند. از اعدام عزیزان شان توسط جانیان حاکم بر ایران می گویند، از برخوردهای غیرانسانی و جنگ و گریزشان با جمهوری اسلامی و از محرومیت های اجتماعی که رژیم برآنان اعمال کرده است، می گویند. از اخراج فرزندان و جوانان خانواده از مدارس، از اخراج بزرگترها از محل کار، از قطع حقوق و منبع امرار معاش خانواده و انزوای شان در جامعه می گویند. خانواده ها در دادگاه لندن، فصلی دیگری از جنایات دهه ۶٠ را بازگو می کنند که تا پیش از این هرگز به آن پرداخته نشده بود. آنها با حضور در این دادگاه مردمی، علیه رژیم جمهوری اسلامی اعلام جرم کردند.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)، که همه ی این سال ها به اشکال کوناگون علیه فراموشی مبارزه کرده و به مستند سازی کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت  پرداخته است، در تداوم فعالیت های خود علیه فراموشی و روشن سازی زوایای پنهان و ناگفته جنایات دهه شصت، برنامه های سالگرد امسال را به بازخوانی زوایای ناگفته جنایات دهه شصت توسط شاهدان مرحله اول دادگاه ایران تریبونال و نمایش فیلم این دادگاه، اختصاص داده است.

برنامه های بیست و چهارمین سال گرد:

استکهلم
١- فصل نامه کوتاهی در باره کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت
٢- سخن و شعر، نویسنده و شاعر تبعیدی و زندانی سیاسی دو نظام، حسن حسام
٣- نمایش فیلم دادگاه لندن
٤-میزگرد بررسی تاثیر اجتماعی، سیاسی و روانی دادگاه لندن با حضور شماری از شاهدان این دادگاه، رویا اشرف آبادی، رویا رضائی جهرمی، مادر عصمت، گیتا رستم علی پور و هدیه شمسی با میزبانی بهرام رحمانی.
۵-موسیقی با صدای هنرمند معترض تبعیدی گیسو شاکری

زمان: ٢٢ سپتامبر ٢٠١٢، ساعت ۶ بعد از ظهر
مکان: سالن اجتماعات تنستا ترف Tensta Träff

سیدنی
١- فصل نامه کوتاهی در باره کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت
٢- نمایش فیلم دادگاه لندن
٣- شعر و موسیقی

زمان: ١ سپتامبر ٢٠١٢، ساعت ٧ بعداز ظهر
مکان: 7 Victor Street  Chatswood New South Wales 2067

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)
اول شهریور ۱٣٩١برابر با ٢٢ اوت ٢٠١٢

برای مشاهده طرح سراسری ٢٤مین سالگرد کشتار اینجا را کلیک کنید
برای چاپ طرح با کیفیت بالا اینجا را کلیلک کنید

 

 
   
ENGLISH| اسناد زندان| آمار احکام مرگ در ایران | گالری عکس و طرح | تماس با سایت| تماس با کانون