ENGLISH| صفحه خبر | خبرنامه | مقاله | اطلاعیه | درباره کانون | پیوندها
 

گزارش برنامه‏ی ویژه‏ی بیست‏وهشتمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در دهه‏ی شصت

برنامه‏ی ویژه‏ی بیست‏وهشتمین سالگرد، با ادای احترام و یک دقیقه کف زدن بیاد و در گرامی‏داشت هزاران زن و مرد مبارزی که در دهه‏ی شصت، قبل و بعد از آن در زندان‏های رژیم جمهوری اسلامی به قتل رسیدند، آغاز شد. در ادامه‏ی برنامه، شهین پویا و پیوند باشکندی، مجریان برنامه‏ی سالگرد، به معرفی برنامه و سخنرانان و کتاب ایران تریبونال که اخیرا توسط بابک عماد به رشته تحریر درآمده است، پرداختند. سپس فریبرز فخاری، هنرمند سرشناس و محبوب کرد، قطعه‏ی زیبایی با سوپرانو بیاد و در گرامی‏داشت جان باختکان دهه‏ی شصت، اجرا کرد.

فاطمه جوکار، زندانیان سیاسی دهه‏ی شصت و عضو خانواده‏ی سه جان باخته‏ی این دهه، که همسر و دو برادر همسرش را رژیم در دهه‏ی شصت اعدام کرده است، سخنران اول برنامه بود که به بررسی وضعیت و زندگی کودکان در زندان پرداخت.

گلرخ جهانگیری، زندانیای سیاسی دهه‏ی شصت و عضو خانواده‏ی جان باخته، که همسرش را رژیم در دهه‏ی شصت اعدام کرده است، با صدای گرم و دلنشین‏اش، دو ترانه‏ی بیاد و در گرامی‏داشت جان باختگان دهه‏ی شصت، اجرا کرد که عمیقا جمعیت سیصد نفری در سالن و هزاران نفری را که از طریق پخش مستقیم به ویژه در ایران، برنامه را نگاه می‏کردند، تحت تاثیر قرار داد.

نجمه موسوی-پیمبری، شاعر، نویسنده و مترجم تبعیدی و دبیر نشریه آرش، دومین سخنران برنامه بود که تحت عنوان«مقایسه‌‌ای میان خاطرات زندان زنان و مردان در دهه‌ی ١٣۶٠» سخنرانی کرد.

سومین سخنران برنامه، علی نگهبان، نویسنده، پژوهشگر ادبی و مترجم بود که تحت عنوان« رقصندگان آتش، آوازخوانان دشنه: زیباشناسی ادبیات زندان؛ مقایسه‌ای میان زنان و مردان زندانی‌ در ادبیات داستانی‌ خارج از کشور» سخنرانی کرد.
موضوعات سخنرانی‏ها برای نخستین‏ بار بود که مورد بحث و پژوهش قرار گرفتند. سخنران‏ها به زیبائی و با تلاش زیادی، روی مباحثی که ارائه دادند، کار و تحقیق کرده بودند. به امید به اینکه این مباحث، آغازی باشد بر تحقیق وپژوهش در دیگر زمینه‏‏های ادبیات زندان، به‏ویژه خاطره‏نویسی.  

فیلم کامل پخش مستقیم در لینک زیر در دسترس عموم می‏باشد. فیلم‏ پخش‏های مختلف برنامه به‏زودی، به صورت جدا از هم در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
برنامه بیست‏وهشتمین سالگرد کشتار به مدت سه ساعت به صورت مستقیم از طریق کانال جدید روبه ایران پخش شد. پخش‏های زیادی از ایران‏های مقیم خارج کشور نیز، این برنامه را زنده، از طریق چندین سایت خبری فارسی زبان، فیسبوک، تویتر و یوتیوب دنبال کردند.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)، چند سالی است که اقدام به پخش مستقیم و زنده‏ی تصویری برنامه‏های سالگرد کشتار زندانیان سیاسی کرده است. اما آنچه که برنامه‏ی امسال را از دیگر سال‏ها جدا می‏کرد، پخش مستقیم و زنده‏ی این برنامه‏ روبه ایران بود. کانون امسال نیز دست به ابتکار عمل جدیدی زد و برنامه‏ی بیست‏وهشتمین سالگرد کشتار را زنده روبه ایران از طریق «کانال جدید» پخش کرد که بنا به یک آمار، نزدیک به یک میلیون نفر برنامه را در ایران تماشا کرده‏اند.
تیم مدیای ایران تریبونال، متشکل از نیما سربستانی، مهدی معماری پور و امیر نیلو، با کمک دستگاه‏های پخش مستقیم که تأتر ملی سوئد در اختیار ما قرار داد، برنامه را زنده و به صورت مستقیم پخش کردند.

لینک فیلم پخش مستقیم:
پخش مستقیم

لینک متن سخنرانی‏های:
-فاطمه جوکار
-نجمه موسوی
-علی نگهبان

لینک فیلم بخش‏های مختلف برنامه

فیلم معرفی برنامه-شهین پویا
فیلم معرفی کتاب ایران تریبونال-پیوند باشکندی
فیلم اجرای فریبرز فخاری
فیلم سخنرانی فاطمه جوکار
فیلم اجرای گلرخ جهانگیری
فیلم سخنرانی نجمه موسوی
فیلم سخنرانی علی نگهبان

عکس‏های برنامه:

شهین پویا

 

پیوند باشکندی

 

فریبرز فخاری

 

فاطمه جوکار

 

گلرخ جهانگیری

نجمه موسوی

 

علی نگهبان

 

 

 
   
ENGLISH| اسناد زندان| آمار احکام مرگ در ایران | گالری عکس و طرح | تماس با سایت| تماس با کانون