حمله عوامل رژیم به یک مهاجر سیاسی ایرانی در پاریس

 

ابراهیم مهتری، جوانی که در اعتراضات بعد از انتخابات سال گذشته چند روز دستگیر و در مدت زندان مورد آزار واذیت جسمی قرار گرفته بود شب گذشته در پاریس توسط دو نفر که یکی از انها ایرانی بود مورد ضرب وشتم قرار گرفت و چندین ضربه چاقو به بدن وی اصابت کرد. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در این باره می نویسد: ساعتی پیش آقای مهتری به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که حمله یاد شده با توجه به استفاده از چاقو و انداختن طناب دور گردن وی نشان می داد که اگر به علت صدای آژیر اتفاقی پلیس که در محل آمد منجر به متواری شدن دو ضارت نمی شد ممکن بود، باید منتظر صدمه بسیار جدیتر می بود.

 

ابراهیم مهتری که طی سال گذشته رویداد تلخ بازداشت خود را به عنوان شکنجه بازداشت شدگان و نقض فاحش حقوق بشر در زندان های ایران در جریان اجلاس شورای حقوق بشر با حاضران مطرح کرده بود، در حالی دچار این صانحه شد که هم اکنون جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو جریان دارد و روز گذشته ۴۹ کشورعضو این سازمان از قطعنامه ای که در اعتراض به وضعیت رو به وخامت گذاشته شده ایران تهیه شده حمایت کردند. این قطعنامه قراراست هفته آینده به رای گیری گذاشته شود. حضور برخی از قربانیان خشونت و نقض حقوق بشر در ایران امسال نیز همچون پارسال تلاش های هیات ایرانی را برای سرپوش گذاشتن بر نقض شدید حقوق بشر در ایران با شکست مواجه کرد. آقای مهتری چندین ماه پس از انتخابات به دلیل فشارهای روحی و احساس خطرجانی درایران کشور را ترک کرد و هم اکنون در شهر پاریس اقامت دارد.

 

ابراهیم مهتری به کمپین گفت: شب گذشته من در پاریس از خانه آمدم بیرون و به فاصله سیصدچهارصدمتر دورتر از خانه ام مورد حمله دو نفر قرارگرفتم که با چاقو به پای چپم، پشت پای راستم و روی سینه ام و دستم زدند و بعد طناب انداختند دور گردنم که خفه ام کنند که وقتی یک صدای آژیری از دور به گوش رسید (که دقیقا نمی دانم صدای چه بود) ناگهان فرارکردند. وقتی فرارکردند من هم همزمان با وضعیتی که داشتم از محل دور شدم و کشان کشان خود را به یک هتل رساندم و وارد آنجا شدم و افراد بخش پذیرش بلافاصله با پلیس تماس گرفتند و بعد از رسیدن پلیس مرا به بیمارستان منتقل کردند.

 

ماه گذشته آقای مهتری در جلسات حاشیه ای شورای حقوق بشر در پانلی که از طرف کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران برگزار شد با حضور برخی دیگر از قربانیان حقوق بشر در شهر ژنو حضور داشت که یکی از پر مخاطب ترین جلسات درخصوص وضعیت حقوق بشر در ایران به شمار می رفت و دیپلمات های بسیاری از کشورهای مختلف در ان حضور داشتند. وی در این جلسه شرحی از جزییات بدرفتاری و شکنجه شدیدجسمی و آزارجنسی را که در مدت بازداشت برایش رخ داده بود با حاضرین در میان گذاشت. دیپلمات های حاضر بخشی از افرادی هستند که باید در مورد قطعنامه نقض حقوق بشر ایران هفته اینده رای خود را به صندوق بیاندازند

 

او به کمپین گفت یکی از دو نفر ضارب ایرانی بود: در ابتدا یکی از آنها به من گفت آیا ایرانی هستم؟ قبل از اینکه برگردم حمله با چاقو وضرب و شتم آنها شروع شد. با توجه به ناگهانی بودن ماجرا مشخصاتی از افراد یاد شده به یاد نمی آورم. کل اتفاق بیش از سه چهار دقیقه طول نکشید. به نظرم شکلی که شروع به حمله کردند بسیار جدی بود و اینطور نبود که مثلا برای ترساندن باشد.