بمباران پایگاه اصلی مخالفان قدافی در بنغازی ادامه دارد


بی بی سی : بر فراز شهر بنغازی که پایگاه اصلی مخالفان مسلح دولت لیبی است، هواپیماهای جنگنده مشاهده شده و با وجود اعلام مقررات پرواز ممنوع بر فراز لیبی توسط شورای امنیت سازمان ملل، صدای انفجارهایی در این شهر به گوش رسیده است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در بنغازی گفت مناطق غربی شهر چندین ساعت به طور مداوم بمباران شد.

به گفته آمریکا، هیچیک از هواپیماهای بین المللی هنوز وارد عمل نشده اند و خبرنگار ما می گوید به نظر می رسد نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی دست به این حمله زده باشند.

خبرنگار بی بی سی در بنغازی سرنگونی یک هواپیمای نظامی را مشاهده کرده است. به گفته خبرنگار ما، این هواپیما قبل از آنکه با زمین برخورد کند، آتش گرفت.

وزیر امور خارجه لیبی پیشتر تاکید کرده بود که دولت این کشور آتش بس را رعایت می کند.

روز جمعه نیز با وجود تاکید دولت لیبی بر رعایت آتش بس، نیروهای وفادار به معمر قذافی به حمله به مناطق تحت کنترل مخالفان ادامه دادند.

در همین حال آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سرهنگ معمر قذافی هشدار داده اند که اگر حمله به غیرنظامیان را متوقف نکند، با مداخله نظامی جامعه بین المللی مواجه خواهد شد.

سران کشورهای اروپایی، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و رییس اتحادیه عرب قرار است امروز، شنبه (نوزدهم مارس/ بیست و هشتم اسفند) در یک جلسه اضطراری در پاریس راه های اجرای مقررات پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بررسی کنند.

در حالی که طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، حمله به لیبی طراحی می شود، دولت معمر قذافی به طور یک جانبه اعلام آتش بس کرده است.

آمریکا و متحدانش می گویند که آتش بس در لیبی شامل خروج نیروهای حکومتی از شهرهای مصراته، اجدابیه و زاویه نیز می شود، اما دولت لیبی می گوید آتش بس یعنی توقف عملیات نظامی. به گفته دولت لیبی، نیروهای وفادار به معمر قذافی در شهرها از غیرنظامیان محافظت می کنند.

خالد حکیم، معاون وزیر امور خارجه لیبی، در طرابلس گفت که نیروهای حکومتی به خاطر "محافظت" از غیرنظامیان لازم است که در برخی شهرها باقی بمانند.