شورای امنیت حمله نظامی به لیبی را تصویب کرد

 

بی بی سی : شورای امنیت سازمان ملل متحد پرواز کلیه هواپیماها بر فراز لیبی را ممنوع اعلام کرده و به کشورهای دیگر اجازه داده است که برای اجرای این منع، برقراری آتش بس و دفاع از غیرنظامیان 'تمام تدابیر لازم' از جمله گزینه نظامی را اتخاذ کنند.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت روز پنجشنبه در نیویورک دومین قطعنامه تنبیهی این نهاد را علیه حکومت سرهنگ قذافی تصویب کردند که برای اولین بار اجازه توسل به گزینه نظامی برای دفاع از غیرنظامیان را داده است.

 

این قطعنامه با هدف حفاظت از "غیرنظامیان و مناطق با جمعیت غیرنظامی" در برابر حملات نیروهای دولتی، به ویژه پرواز تمام هواپیماها بر فراز آسمان لیبی را ممنوع کرده است.

هم زمان با مذاکرات اعضای شورای امنیت در مقر سازمان ملل متحد، نیروی هوایی لیبی مواضع شورشیان در شهر بنغازی، دومین شهر بزرگ این کشور را بمباران کرد.

معمر قذافی، رهبر لیبی نیز هشدار داده است که به شورشیان در بنغازی که مرکز اصلی مخالفانش است، "رحم" نخواهد کرد.

 

قطعنامه شورای امنیت با ۱۰ رای موافق در برابر پنج رای ممتنع تصویب شد. روسیه و چین از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی، پنجشنبه در طرابلس گفت که اعمال منطقه پرواز ممنوع، غیرقانونی خواهد بود و مردم لیبی را علیه تهدید خارجی متحد خواهد کرد.

یک مقام دیگر دولت لیبی نیز هشدار داد که این کشور در صورت اعمال منطقه ممنوعه پروازی توسط جامعه بین المللی، تمام هواپیماهایی که بر فراز دریای مدیترانه به پرواز در آیند را هدف قرار خواهند داد.

 

کاخ سفید ساعاتی پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه لیبی در بیانیه ای نوشت که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با دیوید کامرون و نیکلا سارکوزی رهبران بریتانیا و فرانسه تماس گرفته است.

آنها در این مکالمه توافق کردند که لیبی باید فورا از همه شرایط قطعنامه پیروی کند و خشونت علیه جمعیت غیرنظامی متوقف شود.

آنها توافق کردند که گام های بعدی خود را هماهنگ کنند و برای اطمینان از اجرای قطعنامه های شورای امنیت در مورد لیبی با کشورهای عربی و دیگر شرکای بین المللی خود کار کنند.

تهدید به حمله

 

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه که به نیویورک سفر کرده در جلسه شورای امنیت گفت: "جهان هم اکنون شاهد یکی از بزرگ ترین انقلاب ها در تاریخ است. در شمال آفریقا، در منطقه خلیج فارس مردم عرب خواهان دموکراسی هستند."

 

او گفت که فرانسه و کشورهای متحدش تنها چند روز یا حتی چند ساعت برای اقدام علیه نیروهای سرهنگ قذافی فرصت دارند.

 

فرانسیس فیون، نخست وزیر فرانسه گفته است که کشورش احتمالا "در ظرف چند ساعت" پس از تصویب این قطعنامه علیه نیروهای معمر قذافی دست به اقدام نظامی خواهد زد.

این قطعنامه که مورد حمایت اتحادیه عرب است، به تمام کشورها اجازه می دهد که به طور یکجانبه یا در چارچوب یک نهاد منطقه ای از عدم پرواز هواپیماها در لیبی اطمینان حاصل و از ورود نیروهای خارجی مزدور به این کشور ممانعت کنند.

این قطعنامه همچنین با گسترش تحریم های بین المللی علیه طرابلس، مسدود شدن دارایی های شرکت ملی نفت لیبی و بانک مرکزی این کشور را خواهان شده است.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت که جامعه بین المللی باید از اعمال منطقه ممنوعه پروازی در لیبی هم فراتر برود.

خانم رایس گفت: "ما باید تدابیری را مد نظر قرار دهیم که شامل منطقه پرواز ممنوع شود و احتمالا از آن هم فراتر برود."

این قطعنامه که توسط لبنان، بریتانیا و فرانسه ارائه شده خواهان آتش بس فوری در لیبی می شود و به سایر کشورها اجازه می دهد که با اتخاذ همه تدابیر لازم از مردم غیرنظامی لیبی به ویژه مردم شهر بنغازی محافظت کنند.

چین، عضو دائم شورای امنیت با اقدام نظامی در لیبی مخالفت کرده بود.

آلمان، یکی از اعضای غیردائم این نهاد نیز اجرای منطقه پرواز ممنوع را مقدمه ای برای جنگ می داند و رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خالد کایم معاون وزارت خارجه لیبی گفت که این رای معادل "درخواستی از لیبیایی ها برای کشتن یکدیگر است".

بنابه گزارش ها او گفت: "این قطعنامه نشان دهنده نگاهی پرخاشگرانه از سوی جامعه جهانی است، که وحدت لیبی و ثبات آن را تهدید می کند."

مارک ماردل، سردبیر بخش آمریکای شمالی بی بی سی به نقل از منابع دیپلماتیک می گوید که اولین حملات به نیروهای دولتی لیبی، ممکن است به فاصله کوتاهی آغاز شود.

وی به نقل از این منابع گزارش می دهد که به احتمال زیاد در مرحله اول، جنگنده های بریتانیا و فرانسه با کمک لجستیکی کشورهای عرب عملیات را آغاز خواهند کرد.

وی به نقل از این منبع می گوید بعید است که آمریکا در دور اول حملات شرکت کند.

دیپلمات های فرانسوی می گویند که تاکنون پنج کشور عرب ابراز آمادگی کرده اند که در صورت ضروری شدن عملیات نظامی علیه لیبی، در آن مشارکت کنند.

شورای امنیت ۲۶ فوریه نیز با تصویب قطعنامه ۱۹۷۰ حکومت لیبی را تحریم کرد و خواهان تحقیقات بین المللی درباره اتهام وقوع جنایات جنگی توسط نیروهای معمر قذافی شد.

از لیبی خبر می رسد که ارتش این کشور خود را برای برقراری آتش بس از روز یکشنبه آماده می کند تا مخالفان "بتوانند سلاح های خود را به زمین بگذارند".

خبرگزاری رسمی لیبی به نقل از مقامات نظامی این کشور اعلام کرده است که شورشیان می توانند مشمول عفو عمومی شوند.

مخالفان مسلح معمر قذافی در مقابل حملات نیروهای دولتی برای باز پس گرفتن کنترل شهر بنغازی، پایگاه اصلی مخالفان، مقاومت کرده اند.

شاهدان عینی در بنغازی می گویند در نزدیکی فرودگاه این شهر حملات هوایی صورت گرفته است؛ اما به گفته یکی از سخنگویان شورشیان، گزارش های مبتنی بر نزدیک بودن سربازان هوادار آقای قذافی به شهر درست نیست.

روز پنجشنبه، تلویزیون دولتی لیبی گزارش داد که نیروهای حکومتی به حومه شهر بنغازی رسیده اند و به زودی حملات خود را به این شهر آغاز می کنند.