تظاهرات هزاران روزنامه نگار در استانبول در اعتراض به دستگیری همکاران شان  

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران روزنامه نگار ترک روز یکشنبه در محکومیت بازداشت همکاران خود به خیابانهای استانبول ریخته و تظاهرات کردند. این تظاهرات در پی بالاگرفتن نگرانیها در مورد محدودیتها در زمینه آزادی مطبوعات در ترکیه برگزار شده است.

 

گفتنی است دادگاهی در تركيه اخیرا دستور حبس چند روزنامه ‌نگار را به اتهام دست داشتن در توطئه ‌ای برای ساقط كردن دولت رجب طيب اردوغان صادر كرده است. اين حكم در چارچوب تحقيقات گسترده دادستانی درباره پرونده موسوم به "ارگنكون" صادر شده كه تاكنون به بازداشت نزديک به چهارصد نفر منجر شده است.

 

روزنامه نگاران منتقد می گويند، دولت اردوغان از اين پرونده برای به سكوت واداشتن آنها استفاده می ‌كند.

شرکت کنندگان در تظاهرات دیروز استانبول که عمدتا از روزنامه نگاران منتقد دولت اسلامگرای ترکیه بودند، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود، روزنامه نگاران زندانی را آزاد کنید.

برخی از تظاهرات کنندگان در حرکتی نمادین، دستان خود را با زنجیر بسته و برخی دیگر نیز دهان خود را با چسبی پهن و مشکی بسته بودند.

 

هالوک ساهین، استاد دانشگاه و از روزنامه نگاران ارشد ترک در باره تظاهرات روز یکشنبه استانبول گفت، از نظر من، آزادی مطبوعات در ترکیه در خطری جدی قرار گرفته چراکه درحال حاضر، بیش از دو هزار پرونده جهت رسیدگی علیه روزنامه نگاران باز شده است و حدود شصت و هشت خبرنگار در زندان بسر می برند و حسی از رعب و وحشت نیز همه جا را فراگرفته است. روزنامه نگاران از اینکه لب به سخن گشوده و نظرات خود را ابراز کنند، می ترسند.

ارکان ایپکسی، رئیس اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه و سخنگوی تریبون آزادی روزنامه نگاران نیز در اظهاراتی گفت، هیچ دلیل منطقی و استدلالی برای به زندان افتادن شصت و هشت روزنامه نگار بطور همزمان وجود ندارد. این مسئله در یک کشور دموکراتیک قابل توجیه نیست.