شکنجه کروبی برای نوشتن توبه نامه؟


روز آنلاین موازی حکومتی، محمدرضا یزدان‌پناه : سایت جعلی "کلمه نیوز" روز گذشته مدعی شد مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز در حال نوشتن "توبه نامه از سر پشیمانی" است.این سایت که مدتی قبل با طراحی و قالبی مشابه سایت "کلمه" زیر نظر میرحسین موسوی دیگر رهبر جنبش اعتراضی ایران راه اندازی شده، گزارش داده که این خبر "در بعضی سایت ها و محافل خاص" شنیده شده است.

سید مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی در واکنش به این خبر به روز می گوید: "اگر آقای کروبی توبه نامه بنویسد، این توبه نامه را درباره همکاری های گذشته خود با آقای خامنه ای خواهد نوشت نه عملکردش در دوران انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن."

 

در خبر سایت کلمه نیوز آمده است که خبر نوشتن توبه نامه از سوی کروبی "هنوز از سوی مسئولین تایید نشده است."

با وجود این به نقل از "ناظران سیاسی" افزوده که این مسئله "دور از انتظار" نیست.

در ادامه این خبر با تاکید بر زندانی بودن کروبی آمده است: "بسیاری از کسانی که اخیرا و قبل از بازداشت خانگی با آقای کروبی ملاقات کرده اند، اذعان داشتند رفتار تردید آمیز و مثبتی از ایشان ملاحظه نموده اند، بگفته این افراد که خواستند نامشان برده نشود، آقای کروبی در شرایطی قرار دارد که با رجوع به رفتار وگفتار نسنجیده اش می تواند بر نفس خود و وسوسه های خناسان فائق آمده و راه صحیح را پیدا نماید."

 

 "یک درصد هم احتمال ندارد"

 

پیش از این و در اقدامی مشابه، رسانه های نزدیک به نهادهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی از "ندامت و پشیمانی" برخی دستگیر شدگان حوادث پس از انتخابات در زندان قبل از برگزاری دادگاه آنها خبر داده بودند.

به عنوان مثال روزنامه جوان که زیر نظر اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد، روز هشتم تیرماه سال 88 از گریه های محمدعلی ابطحی در بازجویی ها خبر داده بود.

این روزنامه در آن هنگام نوشته بود: "شنیده شده که محمد علی ابطحی از اعضای ستاد کروبی پس از بازداشت در روزهای اخیر بشدت از عملکرد گذشته خود اظهار ندامت و پشیمانی کرده، به طوری که به صورت پیوسته در حال اشک ریختن است."

 

جوان افزوده بود که "وقتی سوابق سوء وی در سال‌های اخیر به وی یادآوری ‌شده ابطحی گفته که من هیچ کاره‌ام اگر می‌توانید بروید آقای... و... را بگیرید و بیاورید. همچنین گفته می‌شود وقتی به وی گفته شده که احتمالاً‌ خلع لباس خواهد شد با خنده اظهار داشته که تازه راحت می شوم."

مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی اما به روز می گوید: "من احتمال می دهم آقای کروبی توبه نامه بنویسد اما توبه نامه درباره اینکه چند سال به آقای خامنه ای احترام گذاشته یا با ایشان همکاری کرده است اما با شناختی که از آقای کروبی دارم یک درصد هم فکر نمی کنم که ایشان درباره عملکردش در هنگام انتخابات و پس از آن توبه نامه بنویسد."

واحدی انتشار برخی اخبار مانند تکذیب زندانی بودن رهبران جنبش سبز، روشن بودن چراغ خانه کروبی، ملاقات فرزندان موسوی و رهنورد با آنها پس از چهار روز و... را در جهت "تردید افکنی درون جنبش سبز" و "به حاشیه بردن مسائل اصلی به مسائل فرعی" ارزیابی و اضافه می کند: "مسئله اصلی ما که در موضع گیری های رهبران جنبش سبز تاکید شده برگزاری انتخابات آزاد و سپس زندانی بودن رهبران جنبش است."

 

 "روش های دیگر"

 

در دو هفته گذشته فرزندان مهدی کروبی با انتشار عکسی از او و فرزند دیگرش علی کروبی پس از راهپیمایی 22 بهمن سال گذشته، از ضرب و شتم شدید این دو توسط نیروهای ضد شورش و لباس شخصی حکومت خبر داده بودند.

هم اینک نیز واحدی با تاکید بر "بی خبری مطلق" از وضعیت مهدی کروبی و همسرش فاطمه کروبی و محل نگهداری آنها درباره اینکه آیا احتمال شکنجه او برای اخذ اعتراف علیه خود و یا نوشتن توبه نامه وجود دارد؟ می گوید: "با توجه به جایگاه آقای کروبی بعید می دانم او را به صورت مستقیم تحت شکنجه قرار دهند. بالاخره ایشان پیش از انقلاب مدتها در زندان شکنجه شده اند و در یک سال اخیر هم بارها مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته اند."

با وجود این، مشاور کروبی این احتمال را مطرح می کند که ماموران امنیتی از "روش های دیگری" برای تحت فشار گذاشتن این رهبر جنبش سبز استفاده کنند.

به گفته او، حتی این احتمال مطرح است که برای تحت تاثیر قرار دادن کروبی "مانند آنچه در کهریزک اتفاق افتاد عده ای از جوانان مردم را مقابل چشمان او شکنجه کنند یا مورد تجاوز قرار دهند."

با این حال واحدی تاکید می کند که حتی در این شرایط هم "امکان ندارد کروبی علیه عملکردش توبه نامه بنویسد."

 

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی از روز 21 بهمن محدودیت هایی را برای مهدی و فاطمه کروبی در خانه شخصی آنها اعمال کردند اما پس از راهپیمایی معترضان در روز 25 بهمن که با فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی برگزار شد، هیچ اطلاعی از وضعیت او وجود ندارد.

کلمه، سایتی که گزارش های مربوط به میرحسین موسوی را منتشر می کند، روز ۹ اسفند اعلام کرده بود که موسوی و کروبی به همراه همسرانشان به زندانی در یک پادگان نظامی منتقل شده اند.

اما این سایت روز ۱۷ اسفند خبر خود را تصحیح کرد و نوشت: "تحقیقات کلمه در روزهای اخیر مشخص کرد که خانم رهنورد و آقای موسوی تا لحظه تنظیم خبر در بازداشت خانگی به سر می برند."

 

بی خبری از وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی همراه با همسران آنها و انتشار اخباری مانند آنچه روز گذشته در سایت جعلی "کلمه نیوز" منتشر شده، نگرانی های گسترده ای را در بین هواداران جنبش سبز، برخی از دولت های خارجی و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر به دنبال داشته است.