پدر زانیار: می خواهند با گرفتن تقاضای عفو از پسرم دلیلی برای اعدامش داشته باشند

 

پدر زانیار مرادی، زندانی ۱۹ ساله اهل مریوان که به اتهام شرکت در قتل فرزند امام جمعه مریوان و عضویت در حزب کومله کردستان به اعدام محکوم شده است با اظهار نگرانی از اینکه جان پسرش و لقمان مرادی دیگر زندانی که به همین جرم بازداشت شده در خطر است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: طبق خبرهای که من از هم بندی های زانیار و لقمان شنیده ام آن دو دوباره تحت فشار و شکنجه قرار گرفته اند تا به دروغ اعتراف کنند که پسر امام جمعه مریوان را کشته اند.

 

اقبال مرادی با اظهار اینکه پسرش فقط ۱۹ سال دارد به کمپین گفت: ۱۲ روز پیش از یکی از هم بندی های پسرم که برای مرخصی آزاد شده بود شنیدم زانیار و لقمان را به دادگاه انقلاب پیش قاضی صلواتی برده اند و قاضی صلواتی از آنها خواسته که اظهار پشیمانی کنند، بچه ها هم گفته اند که وقتی ما جرمی مرتکب نشدیم چرا باید اظهار پشیمانی و عفو کنیم، چرا درخواست عفو از ما می خواهید، بعد آنها را با پرخاشگری و توهین دوباره به سلول هایشان بازگردانده اند.

 

پدر زانیار مرادی با اشاره به اینکه تحت فشار قرار دادن آنها همچنان ادامه دارد به کمپین گفت: چند روز بعد هم شنیدم که نیروهای امنیتی در زندان از آنها دوباره بازجویی کرده اند و از آنها خواستند که تقاضای عفو بنویسند و باز هم بچه ها قبول نکردند و گفته اند چرا از ما می خواهید که درخواست عفو بنویسیم!

 

اقبال مرادی که عضو حزب کومله کردستان و از مخالفان نظام است درباره فشارهای اخیر به زانیار و لقمان گفت: می خواهند با گرفتن تقاضای عفو نشان بدهند که اینها خودشان جرم را قبول دارند و بنابراین اعدامشان منطقی است. نظام جمهوری اسلامی می داند که چه کسی فرزند امام جمعه مریوان را کشته است، خود خانواده امام جمعه هم می دانند ولی به خاطر اینکه قاتلان از مقامات بلند رتبه نظام در منطقه هستند از ترس رسوایی سناریوی برای این بچه ها درست کرده اند. این سناریوی خود نظام است. سناریوی که دو بچه بی پناه ، معصوم و بی گناه را دستگیر و مورد شکنجه قرار می دهند تا قبول کنند آنها قاتل بوده اند. ما اهالی کردستان خودمان می دانیم که قاتل چه کسانی هستند.

 

پدر زانیار مرادی که به دلیل فعالیت های سیاسی نزدیک به ۹ سال است در عراق زندگی می کند، درباره شنیده هایش از وضعیت روحی و جسمی زانیار به کمپین گفت: نزدیک به دو سال است که آنها در زندان هستند و من هیچگونه اطلاعی از سرنوشت پسرم و اقبال ندارم. هر چه به دستم رسیده از طرف سایت های خبری و پدر و مادرم بوده است. آنها هم متاسفانه دو بار بیشتر او را ندیده اند که آن هم زمانی بوده که او در زندان سسندج بوده است. ولی وضعیت جسمیش را خودش در رنج نامه اش توضیح داده است که چه بلای سرشان آورده اند.

 

اقبال مرادی افزود: من خودم شش هفت سال در زندان بودم معلوم است که در زندان چه اتفاق های می افتد. عکس زانیار در سایت ها نشان می دهد که چه بلای سرش آورده اند.
پدر زانیار مرادی در خصوص انتظارش از سازمان های فعال حقوق بشری گفت: تنها در خواستم این است که فعالان و سازمان های که در مورد آزادی زندانیان تلاش می کنند به هر صورت که ممکن است جلوی جنایت های نظام را بگیرند.

زانیار مرادی به همراه لقمان مرادی که روز ۱۵ آبان ۸۸ بازداشت شدند، روز چهارشنبه اول دی ماه ۸۸، به حکم قاضی صلواتی در دادگاه بدوی شعبه ۱۵ انقلاب تهران، با اتهام عضویت در حزب کومله و دست داشتن در قتل پسر امام جمعه مریوان در شامگاه ۱۴ تیر ۱۳۸۸ به اعدام محکوم شده اند. این درحالیستکه این دو زندانی اعلام کرده اند زیر شکنجه و تهدید به تجاوز جنسی مجبور به پذیرفتن قتل شده اند. این دو جوان اهل کردستان که اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برند در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر خود هستند.