حساب‌های بانکی سفارت رژیم در اسپانیا بسته شد


مردمک mardomak.org : به دنبال تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی علیه ایران و بسته شدن حساب‌های ایران در بیشتر کشورهای اروپایی، دو بانک اسپانیایی نیز اعلام کردند حساب‌های بانکی ایران در این کشور بسته شده است.

به گزارش تلویزیون انگلیسی زبان جمهوری اسلامی، پرس تی.وی، بانک‌های اسپانیایی تحت فشار دولت آمریکا و متحدان اروپایی‌اش، اعلام کرده‌اند که حساب سفارت ایران در مادرید را بلوکه کرده‌ا‌ند.

بر اساس این گزارش بانک اسپانیایی بانکو استاندر، اخیرا به اعضای سفارت ایران در مادرید اعلام کرده بود که پول‌های سفارتخانه ایران در مادرید را ظرف یک ماه از حساب بیرون بکشند. به دنبال آن این بانک دستور بسته شدن حساب سفارت ایران را صادر کرد.

 

این گزارش همچنین می‌افزاید که مسئولان سفارتخانه ایران در مادرید، پس از بسته شدن حساب این سفارتخانه در بانکو استاندر، اقدام به گشایش حساب جدیدی در بانک لا کیشا کردند اما این بانک نیز دوشنبه گذشته، حساب این سفارتخانه را بست.بر مبنای این گزارش، بسته شدن حساب سفارت ایران در مادرید، مشکلات بسیاری برای ایرانی‌‌ها و ملیت‌های دیگر به وجود آورده است. پرس تی.وی نوشته است که بانک‌های اسپانیایی، این تصمیم را به خاطر تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و تحت فشار دولت آمریکا گرفته‌اند. این بانک‌ها هنوز حساب‌های شخصی ایرانیان مقیم اسپانیا و همچنین حساب‌های شخصی کارکنان سفارت را نبسته‌اند.

 

بانک‌های اسپانیایی گشایش هر نوع حساب جدید مشتریان ایرانی را مشروط به تایید شورای عالی بانکی این کشور کرده‌اند اما تا کنون همه تقاضاهای جدید در این زمینه رد شده است.

این دو بانک اسپانیایی در حالی اقدام به بستن حساب دولت ایران در این کشور کرده‌اند که سفیر ایران در اسپانیا، روز گذشته (۱۷ اسفند) از آمادگی اسپانیایی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد.

در همین زمینه، یک هیئت اقتصادی ایرانی متشکل از اعضای عالی‌رتبه اتاق بازرگانی ایران به منظور شرکت در همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و دیدار با مقام های اسپانیایی و گفت‌وگو بر سر توسعه روابط اقتصادی دو کشور، روز دوشنبه گذشته وارد مادرید شدند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، این همایش که از ۱۷ اسفند آغاز شده تا ۲۱ اسفند ادامه خواهد داشت و هدف آن تشویق اسپانیایی‌ها برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران از جمله حوزه نفت و انرژی است.

سفیر ایران در اسپانیا در عین حال با بی‌تاثیرخواندن تحریم‌ها علیه ایران گفته بود که در حال حاضر ۱۵۰۰ شرکت اسپانیایی در بازار ایران فعالیت می‌کنند و بازار ایران را بازاری جذاب برای خود تشخیص می‌دهند.

به گفته این مقام دولتی ایرانی، حجم روابط اقتصادی دو کشور ایران و اسپانیا در سال گذشته، معادل چهار میلیارد یورو بوده که نسبت به سال قبل از آن ۶۰ درصد رشد داشته است.

 

تحریم‌ها علیه ایران با تصویب چهارمین قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال گذشته وارد مرحله تازه‌ای شد. در کنار این قطع‌نامه ایالات متحده، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر کشورها نیز به طور جداگانه بر شدت تحریم‌ها افزوده‌اند. بلوکه کردن حساب بانکی در برخی بانک‌های غربی از جمله بخشی از این تحریم‌هاست، اما در این مورد عمدتا شهروندان ایرانی بی‌ارتباط با حکومت ایران نیز خود به خود هدف تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.