دستگیری گسترده نوکیشان مسیحی در خوزستان

 

شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان از اهواز مرکز استان خوزستان: در 2 ماه گذشته (دی و بهمن 1389) حملات متعددی به کلیساهای خانگی در استان خوزستان به خصوص شهرهای اهواز و دزفول صورت گرفته است و طی این موج فشار بر مسیحیان تعدادی از هموطنان مسیحی به اداره اطلاعات اهواز احضار شده اند و چند نفر آنها پس از بازجوئی طولانی بازداشت شده اند . برخی منابع تعداد احضار شدگان را بیش از 20 نفر و تعداد بازداشت شدگان را حداقل 5 نفر گزارش کرده اند .

 

در یک نمونه از این اقدامات ماموران اطلاعاتی که گویا خود را وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خوزستان معرفی کرده بودند در حوالی غروب روز جمعه سوم دی ماه به خانه ای شخصی در محله باغ شمس آباد شهرستان دزفول در 150 کیلومتری شمال اهواز یورش بردند وتعداد 11 نفر از نوکیشان مسیحی ساکن شهرهای دزفول و اندیمشک را که برای برگزاری مراسم تولد عیسی مسیح در آن مکان جمع شده بودند بازداشت کردند .

 

مهاجمان به کلیسای خانگی که همگی افراد مسلح بودند با شدت عمل و بد رفتاری از 10 نفر اعضای حاضر بدون ارائه هرگونه مجوز قانونی عکس و اثر انگشت میگیرند و بعد از ثبت مشخصات و بازجوئی آنها را با شرط اینکه در صورت احضار باید فورا خود را معرفی کنند ، چند ساعت بعد آزاد مینمایند .

ماموران اطلاعاتی از همان ابتدا صاحبخانه به نام " نورالله قبیتی زاده " که مسئولیت جمع را به عهده گرفته بود از بقیه جدا کردند و به اتاق دیگری منتقل نمودند و پس از بازرسی کامل منزل و ضبط برخی وسایل شخصی صاحبخانه ایشان را با دستبند و چشم بند از خانه خارج و به یکی از بازداشتگاههای موقت نیروی انتظامی دزفول منتقل کردند . گفته میشود او پس از چند روز برای بازجوئی بیشتر به اهواز منتقل شده است . ولی از او در حال حاضر هیچ خبری در دست نیست و کسی به درستی نمیداند او اکنون در کجا و تحت چه شرایطی است .

بعد از گذشت 3 روز از این ماجرا در اهواز روز 6 دی ماموران اطلاعاتی آن شهر یکی از نوکیشان مسیحی شناخته شده به نام " مصطفی شکراللهی " 30 ساله را به واحد خبر رسانی اداره اطلاعات اهواز واقع در منطقه امانیه احضار میکنند و ضمن یک بازجوئی طولانی از او سوالاتی نیز در ارتباط با کلیسای خانگی دزفول مینمایند . آقای شکراللهی پس از بازجوئی به خانه برمیگردد . پس از آن او چند بار دیگر نیز احضار میشود و هربار تحت بازجوئی قرار میگیرد تا اینکه بالاخره در روزهای اوج بازداشت مسیحیان کشور ، روز 25 دیماه توسط همان عناصر اطلاعاتی احضار و به محض مراجعه بازداشت میشود .

ساعاتی بعد ماموران خانه ایشان را بازرسی کردند و چند جلد کتاب مسیحی موجود در آنجا را با خود بردند . ایشان برای مدت نزدیک یک ماه در یک مکان نامعلوم به صورت انفرادی نگهداری شده است و دراین مدت تحت بازجوئیهای پرفشاری قرار گرفته . پس از این مدت طولانی بازداشت غیر قانونی اواکنون چند هفته ای است که به زندان کارون اهواز منتقل شده ، بدون تفهیم اتهام و تعیین تکلیف آنجا به سر میبرد .

 

مطابق گزارشات واصله در روز 25 دی ماه مصطفی شکر اللهی تنها شکار ماموران اطلاعاتی اهواز نبوده است و به روشی مشابه یکی دیگر از نوکیشان مسیحی آن شهر به نام " خلیل یارعلی " نیزتوسط سربازان گمنام اما پر آوازه امام زمان آن شهر احضار و بازداشت میشود . ماموران خانه ایشان را ساعاتی بعد از بازداشت مورد بازرسی قرار میدهند و وسایل شخصی او را با خود میبرند .

آقای یارعلی هم پس از یک دوره طولانی بازداشت غیر قانونی در سلول انفرادی به زندان کارون اهواز منتقل شده است .شاهدان عینی تا به حال چند بار او را دیده اند در حالی که به پاهایش زنجیر زده شده بود و مانند زندانیان بسیار خطرناک به دادگاه انقلاب اهواز واقع در فلکه دوم کیانپارس آن شهرستان آورده شده است .

هیچکس به درستی نمیداند این اشخاص به چه اتهامی بازداشت شده اند اما حدس زده میشود همه این موارد در ارتباط با کلیسای خانگی مورد هجوم در دزفول باشند . از اهواز خبرهای دیگری در مورد تعقیب و پیگرد مسیحیان وجود دارد که به محض یافتن مستندات قابل اطمینان منتشر خواهد شد . همچنین خبر زیر نظر گرفتن کلیساهای ساختمانی و رسمی اهواز در خیابانهای نادری و 24 متری متعلق به هموطنان ارمنی توسط عناصر اطلاعات سپاه نیز به اف سی ان ان رسیده است . همه این موارد نشانه های آشکاری بر افزودن فشار برمسیحیان در استان خوزستان هستند و حاکی از ترس ماموران امنیتی از گسترش روز افزون ایمان مسیحی در بین مردم آن استان استراتژیک اما محروم قلمداد میشوند.

لازم به یاد آوری است که در 2 مرداد امسال یکی دیگر از هموطنان مسیحی عرب مقیم شهر اهواز در منزل خود در کوی گلستان اهواز بازداشت شده بود . این نوکیش مسیحی 37 ساله به نام " نشان سعیدی " در یک کلیسای خانگی به نام موحدین فعال بود که به همین دلیل بازداشت و زندانی گردید. او عاقبت پس از 70 روز تحمل زندان و بازجوئی با یک قرار وثیقه سنگین 250 میلیون تومانی در روز یکشنبه 11 مهر بطور موقت تا زمان رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه ، آزاد شد و همچنان بلاتکلیف به سر میبرد .