نقش سپاه پاسداران در تولید هروئین


دویچه وله : روز دوشنبه (۲۸ فوریه/ ۹ اسفند) ماموران گمرک فرودگاه بین‌المللی تهران، در یک هواپیمای اختصاصی که در چین بارگیری شده بود ۲۹ تن تریاک کشف کردند. روزنامه جام جم که در ایران منتشر می‌شود نوشت که یکی از بانک‌های ایران با گشایش اعتبار هزینه این محموله را پرداخت کرده ‌است.

 

محمد‌رضا شانه‌ساز، معاون دارویی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد که تریاک کشف شده، برای تولید دارو وارد شده، اما نگفت که سفارش‌دهنده کدام نهاد بوده است. حمیدرضا حسین‌آبادی، رئیس مبارزه با مواد مخدر نیز به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت:ورود این مقدار مواد مخدر برای تولید دارو تاکنون در ایران سابقه نداشته است. وی افزود: تا به حال مواد مخدری که از قاچاقچیان ضبط می‌شده، به مصرف داروسازی می‌رسیده است.

 

۲۹ تن تریاک در محاسبات ریاضی

 

با گذشت ۴ روز از زمان  کشف ۲۹ تن تریاک در فرودگاه تهران، هیچ نهاد دیگری در این مورد اظهار نظر نکرده است. ناظران به توضیحات مقامات رسمی اعتماد ندارند و می‌گویند که ممکن است این تریاک‌ها با هدف تبدیل به هروئین وارد ایران شده باشد.

 

یک افسر مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی که نمی‌خواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با دویچه وله گفت: اگر می‌خواهید اهمیت ۲۹ تن تریاکی را که در ایران کشف شده دریابید، باید بدانید که مصرف تریاک یک معتاد در روز بین ۱ تا ۲ گرم بیشتر نیست. بنابراین هر یک کیلو تریاک مصرف روزانه دست کم ۵۰۰ معتاد را تامین می‌کند. و ۲۹ تن تریاک برابر با مصرف ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۲۹ میلیون معتاد در یک روز است.

 

تولید دارو یا هروئین؟

 

ویکی‌لیکس در ماه ژانویه امسال یکی از تلگراف‌های دیپلماتیک آمریکا را فاش کرد که در آن ادعا شده بود، ایران به یکی از بزرگترین صادرکنندگان مواد مخدر تبدیل شده و سپاه پاسداران در این امر نقشی فعال دارد.

 

نشریه آلمانی دی‌ولت در تاریخ ۲۱ ژانویه امسال نوشت: تلگرافی که ویکی لیکس به آن اشاره کرده، یک تلگراف سری است که روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۰۹ از سفارت آمریکا در باکو به وزارت خارجه آمریکا مخابره  شده است. در این تلگراف قید شده مقدار هروئینی که از ایران به جمهوری آذربایجان صادر می‌شود، از ۲۰ تن در سال ۲۰۰۶ تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۰۹ میلادی به ۵۹ تن رسیده است.

 

ایران و تامین هروئین بازار اروپا

 

سفارت آمریکا در باکو با استناد به گزارش‌های محرمانه بازرسان مواد مخدر سازمان ملل متحد، در تلگراف خود نوشته است که ۵۹ درصد هروئین موجود در آذربایجان از ایران به این کشور وارد می‌شود و آذربایجان نیز آن را به بازار اروپا می‌فرستد.

 

برپایه اسناد ویکی لیکس، در تلگراف دیگری به تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۰۹ به نقل از "خلف خلف‌اف" وزیر امورخارجه سابق جمهوری آذربایجان آمده است: قاچاق مواد مخدر به وسیله سازمان‌های امنیتی ایران انجام می‌شود. وزیر خارجه پیشین آذربایجان گفته است: وقتی قاچاقچیان ایرانی دستگیر و تسلیم این کشور می‌شوند، به سرعت از زندان آزاد می‌شوند.

 

به استناد اسناد منتشر شده از سوی ویکی‌لیکس، آذربایجانی‌ها با شنود مکالمات تلفنی توانسته‌اند ثابت کنند که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در تبدیل تریاک افغانستان به هروئین و صدور آن دخالت مستقیم دارند. نشریه دی‌ولت آلمان، در شماره ۲۱ ژانویه امسال خود نوشته است: سفیر ایران در سازمان ملل متحد قبلا گفته بود که ۸۹ درصد تولید جهانی تریاک در افغانستان صورت می‌گیرد و بیشترین بخش آن وارد مرزهای ایران می‌شود.

 

شامگاه ۱۷ خرداد سال ۱۳۸۸، یعنی پنج روز پیش از برگزاری دور دهم  انتخابات پرمسئله ریاست‌جمهوری، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت و یکی از نامزدهای انتخابات، در مصاحبه با شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی از حضور قدرتمند مافیای مواد مخدر در ایران سخن گفت و تاکید کرد که بخشی از قدرت حاکمه ایران در این مافیا نقش دارد.

 

قاچاقچیان ایرانی در مالزی

 

در دو سال اخیر تعداد ایرانیانی که به اتهام قاچاق مواد مخدر در مالزی دستگیر شده‌اند، افزایشی حیرت‌انگیز یافته است. منطقه‌ای در مرز کشورهای برمه (میانمار)، لائوس و کامبوج در گذشته‌ها به "مثلث طلایی" معروف بود و عظیم‌ترین بخش مواد مخدر از این منطقه به جهان صادر می‌شد. اما این نقش را اکنون افغانستان در همسایگی ایران به عهده گرفته است.

 

سال ۲۰۰۹ میلادی، معاون وزیر کشور مالزی اعلام کرد که در این سال بیش از ۳۳۰ قاچاقچی در این کشور دستگیر شده‌اند که در میان آن‌ها برمه‌ای‌ها جایگاه نخست و ایرانی‌ها با ۹۷ نفر، جایگاه دوم را داشته‌اند.

 

تازه‌ترین نمونه دستگیری ایرانیان در کوالالامپور به ششم بهمن سال جاری ۸۹ باز می‌گردد. در این تاریخ پلیس مالزی ۱۵ ایرانی را به اتهام عضویت در شبکه‌های قاچاق مواد مخدر دستگیر کرد. ۴ ماه پیش از این دستگیری‌های جدید، خبرگزاری مهر در تاریخ ۱۸ مهرماه  به نقل از معاون وزیر کشور مالزی نوشته بود: از ابتدای سال‌جاری تاکنون  ۱۳۸ ایرانی به اتهام قاچاق مواد مخدر در مالزی دستگیر شده‌اند.

 

به گفته معاون وزیر کشور مالزی، حداقل مواد مخدری که در هر مورد نزد قاچاقچیان ایرانی کشف شده بین ۲ تا ۳ کیلو بوده، اما در مواردی هم مقدار مواد کشف شده سر به ده‌ها کیلوگرم می‌زده است.

 

دستگیری‌های گسترده در تایلند

 

تعداد قاچاقچیان ایرانی در تایلند نیز به شدت افزایش یافته است. ۲۴ آذرماه امسال روزنامه بانکوک پست به نقل از پلیس تایلند اعلام کرد که در سال جاری میلادی ۷۵ ایرانی به اتهام حمل ۱۶۴ کیلوگرم مواد مخدر دستگیر شده اند.

 

به گفته رئیس ارشد دفتر مبارزه با مواد مخدر تایلند، قاچاقچیانی که دستگیر شده‌اند، به‌وسیله ۱۵ پرواز غیرمستقیم از تهران به بانکوک سفر کرده بودند.

 

پیش از این، منابع رسمی و بین‌المللی از وجود صدها لابراتورا تولید هروئین در مناطق غیرقابل کنترل میان افغانستان و پاکستان گزارش داده‌اند. تریاک تولید افغانستان، قبلا در این لابراتورها به هروئین تبدیل و سپس به صورت عمده از طریق ایران به سایر مناطق جهان قاچاق می‌شد. اما برخی منابع به تازگی ادعا کرده‌اند که لابراتوارهای تولید هروئین متعدد و بسیار مدرنی هم در ایران تاسیس و به کار افتاده است.

 

جواد طالعی