نقشه شوم دستگاه اطلاعاتی رژیم برای مسیحیان دستگیر شده

 

آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز": اکنون شش ماه از بازداشت چهار تن از زندانیان مسیحی ( یک زوج ارمنی و یک زوج نوکیش مسیحی ) توسط عوامل اطلاعاتی و امنیتی در همدان میگذرد. این افراد همچنان بلاتکلیف و تحت فشار تیم های متعدد بازجوئی قرار دارند ، طبق گزارشات منابع غیر رسمی گفته می شود این زندانیان عقیدتی از همدان به زندان اوین تهران منتقل شده اند .

در روز شنبه 13 شهریور ماه ۱۳۸۹( 4 سپتامبر سال ۲۰۱۰ ) ماموران امنیتی لباس شخصی با یورش به منزل یک زوج ارمنی ساکن همدان ، آقای "واهیک آبراهامیان" و همسرش خانم "سونیا" به همراه یك زوج نوكیش مسیحی دیگر بنام خانم" آرزو تیموری" و همسرش آقای "آرش کرمانجانی" كه در آن زمان به عنوان مهمان در منزلشان حضور داشتند این افراد را بازداشت و روانه سلول های بازجوئی انفرادی نمودند .

 

در همان روز چهار تن از نوکیشان مسیحی دیگر نیز در نقاط مختلف شهر بطور جداگانه بازداشت شدند . چند روز بعد در شامگاه روز جمعه ۱۹ شهریور ماه سالجاری (۱۰ سپتامبر ۲۰۱۰) تلویزیون رسمی دولت ایران تصاویری را از همدان پخش كرد كه در آن تعداد اندكی در حال دادن شعارهائی نشان داده میشدند . در خبر مربوط به این فیلم گوینده سیما از قول یك منبع اطلاعاتی افزود كه ۲ نفر از مرتبطین با سازمانهای تبشیری خارجی در همدان دستگیر شده اند و ۷ نفر ایرانی نیز در رابطه با آنها شناسائی و بازداشت گردیدند .

 

پخش خبر تحریک آمیز دستگیری تعدادی از مسیحیان که برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی از یک رسانه رسمی دولتی صورت میگرفت ، نشان میداد که این بار برای این افراد از سوی دستگاههای اطلاعاتی نقشه متفاوتی برنامه ریزی و سازماندهی شده است . از 9 نفری که در خبر صدا و سیما گفته شد هویت یک نفر هرگز روشن نشد و 4 نفر نیز پس از مدتی بازجوئی بطور موقت با قرار وثیقه آزاد شدند اما "سونیا ، واهیک ، آرزو و آرش" اكنون پس از ۶ ماه بدون هیچگونه تفهیم اتهام همچنان با قرار بازداشت در زندان به سر میبرند . تنها تغییری که در این مدت ایجاد شده این است که آنها پس از 40 روز در زندان انفرادی به بند عمومی زندان همدان منتقل شدند .

تلاش برای گفتگو با وكیل آنان برای دریافت جزئیات پرونده این افراد متاسفانه تاكنون نتیجه ایی در بر نداشت، مصاحبه با وکیل آنها به علت ممنوعیتی که قوه قضائیه در مورد مصاحبه وکلا با رسانه ها ایجاد نموده و دستورالعملی که در این باره از سوی دادگستری صادر شده است در حال حاضر ممکن نیست .

منابع آگاه به گزارشگران "محبت نیوز" گفته اند که وکیل مذکور که نخواسته نامش فاش شود در حال پیگیری برای این موضوع است که پرونده را از همدان به تهران منتقل کند .

لازم به ذكر است "واهیک آبراهامیان" پیش از این نیز در اسفند ماه سال ۲۰۰۸ در تهران بازداشت شده بود و در چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ پس از تحمل 53 روز زندان انفرادی و 5 روز در بند عمومی اوین با قرار وثیقه بطور موقت تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شده بود . گویا وکیل پرونده همدان تصمیم دارد تا از این موضوع برای انتقال پرونده و متهمان به تهران استفاده کند .

منابع خبری گزارش داده اند، خانواده ها ی این افراد در بی خبری و نگرانی از وضعیت سلامت آنان بسر می برند و پیگیری ها تاكنون برای مشخص شدن سرنوشت ایشان نتیجه ایی در بر نداشته است.

 

گزارشات از وضعیت آنها در زندان وجود ندارد و خانواده های آنها در مورد خبر رسانی نیز با هشدار ماموران دادستانی انقلاب همدان روبرو میباشند . و ضمن تهدید از آنان خواسته شده تا در این مورد سكوت كنند.

متاسفانه به علت سرعت حوادثی که در ماههای دی و بهمن برای مسیحیان ایران به وجود آمد و دستگیری و بازداشت های فراوانی که مقارن سال نو مسیحی در تهران و شهرهای کشور صورت گرفت و بصورت تیتر خبری بسیاری از رسانه های دنیا شد، همینطور اخبار بسیار داغ حرکت های اعتراضی روزهای 25 بهمن و اول اسفند در کشور و عواقب آنها که همچنان ادامه دارد ، مسئله این چهار زندانی بیگناه قائله ساختگی همدان حداقل در خبرها کمی کمرنگ شد .

در نظر مسیحیان ایران ادامه بازداشت این چهار نفر نشانه دیگری از عدم تحمل مذهبی نظام جمهوری اسلامی تلقی میشود و نشان میدهد که نه فقط نوکیشان مسیحی که از مسلمان زاده بودن آنها بهانه ای برای سرکوبشان درست شده ، بلکه مسیحیان قومی ( آشوری و ارمنی ) نیز در پیروی از دین خود در ایران آزاد نیستند و به راحتی به اتهام تبلیغ و یا بشارت دین شان به بند و زنجیر کشیده میشوند .

بسیاری معتقدند اکنون دیگر وقت آن رسیده است که با سپری شدن ۶ ماه از بازداشت "آرزو تیموری" ، "سونیا کشیش آوانسیان" ، "آرش کرمانجانی "و "واهیک آبراهامیان" میگذرد ، مسیحیان سراسر جهان بطور جدی تر به وضعیت نامطلوب آنها توجه کنند و استمرار بیشتری در دعا برای ایشان منظور دارند .