لباس شخصی ‌ها از ترس شناسائی توسط مردم چهره‌‌ هایشان را پوشانده بودند

 

رادیو آلمان: یک خبرنگار درباره ناآرامی‌های روز ۱۰ اسفند در تهران به دویچه وله گفت: حجم جمعیت فوق‌العاده بالا بود، فوق‌العاده زیاد بود. البته مردم توی پیاده‌روها جمع می‌شدند و به صورت سیار حرکت می‌کردند. تمرکز اصلی نیروهای انتظامی در تقاطع‌های خیابان اسکندری‌ ـ جمهوری، تقاطع خیابان کارگرـ جمهوری وهمین‌طور میدان انقلاب به سمت غرب بود. حدود ساعت شش، طرف جمالزاده گاز اشک‌آور زدند. نیروی انتظامی اصلاً با مردم برخورد نمی‌کرد. نیروهای بسیج و لباس شخصی که لباس نیروهای انتظامی و لباس‌های ضد شورش پوشیده بودند با مردم برخورد می‌کردند. بعضی‌از لباس شخصی‌ها چهره‌‌هایشان را پوشانده بودند. یعنی به‌جای این که مردم چهره‌شان را بپوشانند، آن‌ها چهره‌شان را پوشانده بودند.
این خبرنگار که نخواست نامش فاش شود درباره تفاوت برخورد نیروهای امنیتی در روز
۱۰ اسفند با راهپیمایی ۱ اسفند یا ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ می‌گوید: امروز بسیار خشن‌تر بودند. حتی در پیاده‌رو با موتور حرکت می‌کردند. من دیدم یکی از این نیروهای بسیج یا لباس شخصی شلاقی درست کرده بود و مردم را می‌زد، مردم را تهدید می‌کرد که حرکت کنند، نایستند و متفرق شوند. جاهایی که آن‌ها با مردم برخورد می‌کردند، مردم آن‌ها را هو می‌کردند. در کل رفتار مردم رفتاری مسالمت‌آمیز و آرام بود.


این خبرنگار اضافه می‌کند: ظاهرا مردم یک جورایی قرار ناگفته باهم دارند که هیچ جا متمرکز نایستند، به صورت سیار و پراکنده هستند. روز یک اسفند هم دقیقا به همین صورت بود. یعنی از میدان جمهوری به سمت کارگر و به سمت انقلاب و به سمت نواب، پیاده‌روها کاملا دست مردم بود. مردم به آرامی راه می‌رفتند. مردم رفتار مدنی خوبی را انتخاب کرده‌اند.