قصاص چشم در مقابل چشم؛ هر دو چشم یک مرد کور می شود


روزنامه حکومتی ایران :  مرد شرور كه از سوي صاحبكار كينه‌توزش براي اسيدپاشي انتقامجويانه اجير شده بود به كوري هر دو چشم محكوم شد. اين حكم در حالي صادر شد كه پيش از اين قاضي دادگاه پيشوا متهم را به پرداخت ديه و تحمل 15 سال زندان محكوم كرده بود. اما قضات ديوان عالي كشور با نقض حكم و براساس خواسته مرد نابينا كه تقاضاي قصاص داشت پرونده را براي رسيدگي در اختيار قضات دادگاه كيفري استان تهران قرار دادند.

 

گزارش پرونده


ساعت 23 شامگاه 8 خرداد 85، زن جواني با مأموران كلانتري پيشوا تماس گرفت و آنها را در جريان حمله يك مرد اسيدپاش ناشناس به سوي همسرش قرار داد. پس از انتقال مصدوم به بيمارستان همسر وي به مأموران گفت: شوهرم تازه از محل كار برگشته و در حياط سرگرم بازي با بچه‌ها بود كه زنگ خانه به صدا درآمد و محمد در را باز كرد. اما چند لحظه بعد صداي فريادهاي دلخراش او مرا به كوچه كشاند كه همان موقع مرد موتورسواري را در حال فرار ديدم. شوهرم نيز در آتش اسيد مي‌سوخت.

 

از سوي ديگر ساعاتي بعد وقتي پزشكان اعلام كردند هر دو چشم محمد به طور كامل نابينا شده و صورتش نيز بشدت آسيب ديده است مأموران به تحقيقات تخصصي ادامه دادند تا اين‌كه دريافتند پسردايي شاكي با وي اختلاف قديمي داشته و بارها درصدد انتقام بوده است. بنابراين مهدي - 34 ساله دستگير و تحت بازجويي قرار گرفت اما او منكر هرگونه نقشي در اين ماجراي هولناك بود. تا اين‌كه مأموران پس از شناسايي يكي از كارگران - مظنون اصلي كه دچار سوختگي بود وي را نيز دستگير كردند. علي كه چاره‌اي جز اعتراف به اسيدپاشي نداشت گفت: از 5 سال قبل در دامداري مهدي كار مي‌كنم و او در اين مدت همواره از پسرعمه‌اش بدگويي مي‌كرد. تا اين‌كه با پرداخت 500 هزار تومان از من خواست يك پارچ اسيد روي صورت شاكي بريزم. اما حالا با ديدن چهره سوخته او بشدت پشيمانم! بدين‌ترتيب قاضي شعبه 101 پيشوا متهم را به پرداخت ديه و 15 سال زندان محكوم كرد. پسردايي كينه‌توز نيز به 3 سال زندان محكوم و پرونده به دادگاه تجديدنظر استان تهران فرستاده شد. اما قضات ديوان عالي كشور حكم را نقض و دستور رسيدگي مجدد صادر كردند. هيأت قضايي شعبه 77 دادگاه كيفري استان تهران نيز با دريافت آخرين دفاعيات متهمان، اسيد‌پاش 30 ساله را به قصاص هر دو چشم با رعايت مساوات و پرداخت ديه محكوم كردند. متهم رديف دوم نيز به 2 سال زندان و 3 سال تبعيد محكوم شد.