یك میلیون تومان به هر نوزاد متولد سال 89 برای افزایش جمعیت


احمدی نژاد در سال جاری در چند مورد خواستار افزایش جمعیت کشور به منظور بالابردن شمار سربازان"امام زمان" شد. به دنبال آن نیز اعلام کرد به هرنوزاد در سال 89 یک میلیون می دهد. سایت پارلمان‌نیوز وابسته به خط امامی ها اعتراض توکلی به این سیاست را این چنین گزارش کرده است: عضو كمیسیون برنامه و بودجه‌ مجلس با انتقاد از اجرای طرح تامین آتیه‌ فرزندان آن را اقدامی غیرقانونی دانست و خواستار توقف اجرای آن از سوی دولت شد.

احمد توكلی در گفتگو با ایسنا، اظهار كرد: تصمیم دادن یك میلیون تومان به هر نوزاد متولد سال 89 یك تصمیم استراتژیك و دارای آثار بسیار منفی برای حال و آینده كشور است. در واقع وقتی دولت می‌پذیرد كه به متولدین سال 89 نفری یك میلیون تومان بدهد معنایش این است كه با توجه به این‌كه متولدین سال 88، یك میلیون و 348 هزار نفر بوده‌اند حتی بدون در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت در سال 89 ، دولت باید مبلغی حدود هزار و 400 میلیارد تومان برای این كار هزینه كند.

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، ادامه داد: در قانون بودجه‌ی سال 89 تحت عنوان برنامه‌ی تامین آتیه از محل فروش سهام، 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده كه با توجه به این‌كه هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار لازم است حتی اگر 500 میلیارد تومان از محل فروش سهام تحقق پیدا كند - كه خواهم گفت تحقق پیدا نمی‌كند - باز هم دولت كسری اعتبار دارد و معلوم نیست با وجود دیون زیاد دولت به دستگاه‌های مختلف، این چه تصمیمی است كه اعتبارش موجود نیست و كسری آن از همین حالا معلوم است و دیون و بدهی‌های دولت را افزایش می‌دهد؟

توكلی گفت: دولت باید از مجلس جواز پرداخت بگیرد و آن وقت اجازه‌ی هزینه‌كرد 500 میلیارد تومان فراهم می‌شود كه من فكر می‌كنم مجلس به هیچ‌وجه با این كار موافقت نمی‌كند چرا كه خلاف مصلحت بودن چنین اقدامی علیه روحیه‌ كار و فرهنگ كار، فعالیت و مسوولیت‌پذیری آشكار است و تعهداتی كه به دولت‌های آینده تحمیل می‌شود تعهدات كمرشكنی است كه دولت‌ها از پس آن برنخواهند آمد.