برزیل به سکینه محمدی آشتیانی پناهندگی سیاسی می دهد


رئیس جمهور برزیل گفته است کشورش آماده است به سکینه محمدی آشتیانی که به جرم روابط "نامشروع" به سنگسار محکوم شده پناهندگی بدهد. لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا روز شنبه از محمود احمدی نژاد خواست اجازه دهد "برزیل به این خانم پناهندگی سیاسی بدهد."

سکینه محمدی آشتیانی پیشتر به سنگسار محکوم شده بود اما در پی اعتراض های جهانی، رژیم جمهوری اسلامی اعلام کرد وی سنگسار نخواهد شد، اما حکم اعدامش همچنان پابرجاست. بی بی سی  در ادامه این گزارش می نویسد: به گزارش خبرگزاری رسمی برزیل آقای لولا که از روابط خوبی با ایران برخوردار است گفـت: "اگر این خانم مشکلاتی در آنجا ایجاد می کند، ما از او در اینجا استقبال می کنیم."

طی چند ماه گذشته برزیل تلاش های فراوانی برای حل بن بست اتمی ایران کرده و همراه با ترکیه توانست موافقت ایران را برای مبادله بخشی از اورانیم غنی شده با سوخت مورد نیاز ایران جلب کند. اما شورای امنیت این موافقت را کافی ندانست و خواستار توقف کامل غنی سازی در ایران شده است.

 

"حیات خلوت" آمریکا

 

محمود احمدی نژاد همواره از گسترش روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین ابراز خشنودی کرده و با افتخار از حضور ایران در "حیات خلوت" آمریکا یاد کرده است.

اما اکنون این حیات خلوت آمریکا پیشنهادی به ایران داده که حتی خود آمریکا هم نداده است. رئیس جمهور برزیل گفت که به قوانین ایران احترام می گذارد، اما اگر دوستی و احترامی که برای رئیس جمهور ایران و مردم ایران قائل است "ارزشی" داشته باشد کشورش می تواند میزبان خانم محمدی آشتیانی باشد.

این تلاش های جهانی در حالی صورت می گیرد که محمد مصطفایی وکیل خانم محمدی آشتیانی خود ناپدید شده و قوه قضائیه را متهم به گروگانگیری و اعمال فشار بر او کرده است.

او که همسر و برادر همسرش بازداشت شده اند روز شنبه طی نامه سرگشاده ای از دادستان تهران خواست آنها را آزاد کند و گفت در صورتی که دادگاه و دادرسی عادلانه ای تشکیل شود خود را معرفی می کند.

سکینه محمدی آشتیانی چهار سال قبل به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت همسرش محکوم شده بود.

اما مدتی بعد، در جریان محاکمه مردی که به قتل همسر خانم محمدی آشتیانی متهم بود، دادگاه دیگری پرونده اولیه او را در رابطه با حوادث پیش از قتل شوهرش مورد بررسی قرار داد و این بار او را به اتهام داشتن رابطه با یک مرد دیگر در زمان حیات شوهرش، به "زنای محصنه" محکوم و علیه او حکم سنگسار صادر کرد.

خانم محمدی آشتیانی این اتهام را رد کرده است.

وی که دو فرزند دارد، از چهار سال قبل در تبریز در زندان است.

سکینه محمدی آشتیانی همچنین به ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم به اجرا در آمده است.

مقام های استان آذربایجان شرقی ایران گفته اند حکم سنگسار او به طور موقت به حال تعلیق درآمده تا صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه ایران در مورد آن تصمیم گیری کند.