رژیم درگیری های خارجی خود را به کلیه کشورهای عضو ناتو گسترش داد

 

رژیم آمریکا و ناتو را مقصر انفجارهای اخیر در زاهدان قلمداد می کند و خواهان پاسخگویی دولت پاکستان درباره حادثه انفجار اخیر در زاهدان شد. دويچه وله  که این گزارش را تهیه کرده است در ادامه می نویسد: همزمان برخی اصول‌گرایان حمله پیش‌دستانه‌ی ایران به آمریکا و اسراییل را منتفی نمی‌دانند. هیات دولت جمهوری اسلامی در نشست خود در روز دوشنبه (۲۸ تیر) از پاکستان خواست که درباره انفجار زاهدان پاسخگو باشد. به گفته مقامات رسمی ایران، وزارت امورخارجه وظیفه پیگیری این موضوع را برعهده گرفته است.

 

محمود احمدی‌نژاد با اشاره به پیام تسلیت اوباما به مردم ایران بار دیگر مدعی شد که نیروهای ناتو و آمریکا به صورت مالی و تجهیزاتی از تروریست‌ها حمایت می‌کنند.

 

 پاسخگویی پاکستان در قبال انفجار زاهدان

 

احمدی‌نژاد خطاب به دولت پاکستان گفت: اگرچه ما با ملت پاکستان دوست و در کنار آنها هستیم، اما باید دولت پاکستان با مشخص کردن تکلیف این تروریست‌ها، در این زمینه پاسخگو باشد.

 

به گفته مقامات دولتی ایران، معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری بر اساس اسناد موجود خواهان ارائه شکایتی درباره همکاری ناتو و اسراییل با تروریست‌ها به مجامع بین‌المللی است.

 

بدین ترتیب ایران نه تنها آمریکا و اسراییل را مقصر در عملیات تروریستی اخیر می‌داند، بلکه با متهم کردن ناتو، تمام کشورهای عضو از جمله اغلب کشورهای اروپایی و ترکیه را نیز به پشتیبانی از تروریست‌ها متهم می‌کند.

 

محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی‌نژاد نیز صریحاَ اعلام کرد که دولت مستندات کافی در خصوص پیشتیبانی دولت‌های مدعی حقوق‌بشر در اختیار دارد. وی افزود: عوامل این گونه حوادث در کشورهای همسایه تعلیم می‌بینند و دولت ایران به شکل جدی این موضوع را پیگیری و عاملین این حادثه را مجازات خواهد کرد.

 

پیش از این آمریکا و اتحادیه اروپا قویاَ این حمله تروریستی را محکوم کرده بودند.

 

رحیمی از ارائه مدارک و بیان جزییات بیشتر درباره ادعاهای جمهوری اسلامی درباره همکاری کشورهای خارجی با تروریست‌ها خودداری کرد، اما با اشاره به حضور نیروهای خارجی در نزدیکی مرزهای ایران گفت: نیروهای آمریکایی، انگلیسی و "عوامل رژیم صهیونیستی" (اسراییل) که در همسایگی ما لانه گزیده‌اند نیز در این توطئه نقش دارند.

 

جلسه فوق‌العاده مجلس درباره حادثه زاهدان

 

به منظور بررسی انفجار دو بمب در مسجد جامع زاهدان، نشستی نیز با شرکت وزارت‌خانه‌ها و نهادهای ذی‌ربط در محل کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار شد. حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و مصطفی محمدنجار، وزیر کشور همچون دیگر مقامات جمهوری اسلامی، آمریکا و ناتو را مقصر این عمل تروریستی دانستند.

 

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز موفقیت‌های اخیر ایران نظیر آزادی عطارزاده، دیپلمات وزارت امورخارجه، دستگیری عبدالمالک ریگی و بازگشت شهرام امیری به ایران را دلیل انجام این‌گونه اعمال تروریستی خواند.

 

در هیچ‌یک از این نشست‌ها به وضعیت دشوار معیشتی و سیاسی در استان سیستان و بلوچستان اشاره نشد و انتقادی نیز از ناتوانی نیروهای انتظامی برای تامین امنیت در مناطق شرقی کشور صورت نگرفت.

 

 

حمله پیشدستانه ایران در منطقه

 

همزمان با افزایش فشارها و ناامنی در مناطق شرقی ایران، روزنامه رسالت در ۲۷ تیرماه در مقاله‌ای با عنوان حمله پیشدستانه ضمن اشاره به تهدیدات نظامی علیه جمهوری اسلامی نوشت: آقای حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به تحرکات آمریکا و انگلیس و اظهارات بی‌حساب و کتاب مقامات "رژیم صهیونیستی" (اسراییل) موضع‌گیری معقولی داشتند. وی در موضع‌گیری هفته گذشته خود گفت، "این طور نیست که ما بنشینیم و منتظر بمانیم که آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها کی به ایران حمله می‌کنند. اگر غرب و رژیم صهیونیستی علی‌رغم همه داده‌های عقلانی بخواهند بدمستی کرده و به ایران حمله کنند، زمانی‌که احتمال این حمله قطعیت یافت، ایران در حمله پیشدستانه ذره‌ای نباید تردید کند.

 

این نخستین باری است که برخی جریانات اصول‌گرا سیاست نظامی ایران را تنها دفاعی نداسته و خواهان آغاز حمله‌ای پیشگیرانه به دشمنان خود در منطقه هستند.

 

بنا بر شواهد موجود، این مقاله چند ساعتی پس از انتشار از سایت اینترنتی روزنامه رسالت حذف شد. اما محمد کاظم انبارلویی، سردبیر این روزنامه در تایید سخنان دبیرکل موتلفه می‌نویسد: ما در آزمون جنگ تحمیلی به این نتیجه رسیدیم که نمی‌توان به انتظار نشست تا دشمن حمله کند و ما از فعل خود در جنگ به عنوان "دفاع مقدس" یاد کنیم.

 

نویسنده مقاله ادامه می‌دهد: بدون تردید یکی از شرایطی که باید به آن فکر کنیم، حمله پیشدستانه است. ایران با قدرت فوق‌العاده‌ای که در زمین، هوا و دریا دارد توسط جان بر کفان ارتش، سپاه و بسیج می‌تواند در حمله پیشدستانه درسی به دشمن بدهد که فجایع نخستین روزهای جنگ تحمیلی هرگز تکرار نشود.

 

این مواضع در حالی علنی می‌شود که سردار احمد وحید، وزیر دفاع ضمن خبر از ساخت یک زیردریایی جدید اعلام کرد که تصمیم آمریکا در خصوص ایجاد سپر موشکی جدید علیه ایران بیش از آنکه موضوعی نظامی باشد، سیاسی است. وی تصریح کرد که تجهیزات نظامی ایران صرفاَ دفاعی است.