کارشناس هسته ای بعد از برگشت از امریکا دستگیری شد


شهرام امیری بعد از برگشت از آمریکا بازداشت و در قرنطینه امنیتی قرار گرفته است. به گزارش روز آنلاين موازی حکومتی، نیما رسایی، او برای شرکت در برنامه خبری شبکه دو نیز تسمیای رژیم حت الحفظ به استودیوی برنامه برده شد واز آنجا به مکان نامعلومی منتقل گردید.

روز آنلاين موازی حکومتی، نیما رسایی در ادامه این گزارش می نویسد: خروج امیری از ایران، ناپدید شدن وی در عربستان، ورود وی به خاک آمریکا و انتشار 4ویدئو، و در نهایت بازگشت وی به ایران ابهامات زیادی پدید آورده که آخرین ادعای آمریکایی ها مبنی بر پرداخت5 میلیون دلار به وی برای جاسوسی، آن را پیچیده تر هم کرده است.

روزی شهرام امیری براساس گفته های وزیر خارجه جمهوری اسلامی، "دانشمند هسته ای" بود، روزی شد یک "شهروند عادی". خود او هم در بدو ورود به ایران خود را یک پژوهشگر ساده نامید. امروز اما سیا می گوید او سالها خبر چین بوده است، اما جمهوری اسلامی دارد از او یک قهرمان می سازد که توانست مانند "تن تن" و"جمیز باند" از چنگال استکبار بگریزد. هرچند متکی امروز باید شک های زیادی داشته باشد. بی جهت نیست که به گزارش رادیو فردا، آخرین حرفی که منوچهر متکی درباره امیری زد این بود که آقای امیری تا زمانی که ادعای خود در مورد ربوده شدن را اثبات نکرده، قهرمان قلمداد نخواهد شد.

 سایت رجا نیوزروایت  امیری را اینگونه ساز میکند: "سناريوي ناپديد شدن شهرام اميري را اولين‌بار روزنامه الشرق‌الاوسط کليد زد و مدعي شد که وزير امور خارجه جمهوري اسلامي در سفر اخير خود به نيويورک يک يادداشت اعتراض رسمي به بان‌کي مون دبيرکل سازمان ملل ارائه کرده و از ربوده شدن سه ايراني طي سال‌هاي اخير به طور رسمي شکايت کرده است. البته اين نکته که ايران از ربوده شدن اتباع خود به سازمان ملل شکايت کرده چندان بيراه نيست، ولي نکته مهم اين است که روزنامه‌هاي عربي و غربي سعي مي‌کنند ناپديد شدن اميري را با بحث آشکارسازي مرکز جديد غني‌سازي ايران موسوم به فورد و مرتبط کنند. اين سناريو بلافاصله بعد از تازه‌ترين اظهارات متکي کليد خورد. متکي در گفت‌وگو باخبرنگاران در حاشيه نشست هيأت دولت گفت: ايران اسنادي به دست آورده که نشان مي‌دهد آمريکا در گم شدن شهرام اميري در عربستان دخالت داشته است. او همچنين عربستان را در اين زمينه مسؤول دانست. البته يان کلي سخنگوي وزارت خارجه آمريکا دخالت کشورش را در اين ماجرا تکذيب کرد و گفت که اين پرونده براي آمريکا ناآشناست".

رادیو فردا اما درگزارشش میآورد: "مقام های ایرانی در گام بعدی بر ربوده شدن این کارشناس ایرانی یا آنطور که در رسانه های غربی طرح شد دانشمند هسته ای با همکاری سرویس های اطلاعاتی عربستان و آمریکا پافشاری کردند. در مقابل روایت ایران از این ماجرا، یعنی روایتی که در نخستین فیلم منتشر شده از شهرام امیری هم بر آن تاکید شد، روایت دیگری هم مطرح شد. روایتی که بر مبنای آن شهرام امیری با قصد ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرده و خواستار پناهندگی در این کشور است. روایتی که موضوع اصلی دومین فیلم منتشر شده از شهرام امیری بود. پس از آن شهرام امیری در دو ویدئوی ارسالی دیگر بر یوتیوب از دلتنگی برای خانواده اش و بازگشت قریب الوقوع خود به ایران خبر داد و نهایتاً حضورش در دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشینگتن مقدمه بازگشت او به ایران شد. بازگشتی که نه تنها از ابهام موجود در پرونده شهرام امیری نکاست که ابعاد ابهام آمیز دیگری را هم بر آن افزود. آیا شهرام امیری آنطور که اکنون در مطبوعات غرب بازتاب یافته در مقابل دریافت پول به سرویس اطلاعاتی آمریکا اطلاعات هسته ای داده است یا آنطور که خود می گوید اساساً پژوهشگر هسته ای نیست؟ آیا شهرام امیری چنانکه آمریکایی ها مدعی هستند در چند سال اخیر خبرچین آنها در ایران بوده است؟ آیا شهرام امیری که درتهران از او با حلقه گل استقبال شد، یک قهرمان ملی است یا نه؟ به ویژه که آخرین حرفی که منوچهر متکی وزیر خارجه ایران درباره او این بود که آقای امیری تا زمانی که ادعای خود در مورد ربوده شدن را اثبات نکرده، قهرمان قلمداد نخواهد شد".

 حضور تصویری؛ این بار در سیمای اسلامی

در چنین شرایطی شهرام امیری، شنبه شب در برنامه گفت گوی ویژه خبری حاضر شد. منابع آگاه به روز گفتند وی با اسکورت 3 پژوبه  سازمان صدا و سیما و استودیو پخش شبکه دو آمد وچند نفری او را تا داخل استودیو نیز همراهی کردند.

وی در این برنامه نیز دوباره تکرار کرد که "تو سط آمریکایی ها در عربستان ربوده واز آنجا به درون خاک آمریکا منتقل شده است". وهمچنین اینکه "بعد از ویدئوی اول توسط اف بی آ بازداشت ومجبور شدم که ویدئو دوم را منتشر کند. "

اما شهرام امیری این دانشمند سابق هسته ا ی وپژوهشگر ساده امروز در خصوص مهم ترین سئوال باز هم گذر کرد وپاسخ درستی نداد. وی در مورد اینکه علیرغم ربوده شدن چگونه توانسته از دست نیروهای امنیتی آمریکا بگذرید؟ گفت: "وقت برنامه شما اجازه نمی دهد من این را به طور مفصل بیان کنم ولی اسناد ومدارک آن  موجود است و در فرصت مقتضی منتشر خواهد شد. "

وی همچنین بیان داشت: "آمریکایی ها به من گفتند قبول کن که تو جاسوسی تا ما بتوانیم تورا با سه جاسوس خودمان که در بند ایران هستند معاوضه کنیم".

برخی از تماشاگران این برنامه گفته اند که امیری آشکارا مضطرب ونگران بود، کلمات را با تامل به کار میبرد و در چند مورد مجری برنامه برای بیان منظورش به وی کمک کرد.

سایت خودنویس هم به نقل از نیویورک تایمز آورد: "شهرام امیری هفته گذشته با غافلگیر کردن ماموران سیا که مراقب وی بودند به ایران بازگشت در واقع با زندگی‌اش قمار کرد. آیا سرانجام او مانند ویتالی یوشنکو خواهد شد که ربع قرن پیش به واشینگتن پناهنده شد و اسرار امپراطوری در حال فروپاشی (شوروی) را در اختیار آمریکا گذاشت و بعد با فرار از دست سیا در یک رستوران فرانسوی در جرج تاون سرانجام از مسکو سر درآورد؟ آن رستوران فرانسوی مدت‌ها است که دیگر تعطیل شده ولی محل آن فقط هفت بلوک از دفتر حفاظت ایران در سفارت پاکستان، جایی که شهرام امیری دوشنبه شب به آن پناهنده شد فاصله دارد. البته آقای یوشنکو هنوز هم فعال است، و با آغاز بازجویی از شهرام امیری در روز جمعه توسط وزارت اطلاعات ممکن است همین فرجام در انتظار وی نیز باشد".

ودر ادامه: "البته سرانجام دیگری هم ممکن است برای شهرام امیری درکار باشد که وی نمی‌خواهد به آن بیاندیشد و آن سرنوشت حسین کامل، داماد صدام حسین است. ‌آقای کامل در سال ۱۹۹۵ از عراق به اردن گریخت و سرنخ‌هایی در مورد برنامه‌های بیولوژیک، شیمیایی و میکروبی صدام حسین در آن زمان به غرب داد که بی‌شباهت به برنامه‌های هسته‌ای ایران و آنچه غرب در مورد آن می‌داند نیست. آقای کامل نیز به خانه بازگشت و صدام قول داد او را ببخشد ولی چند روز بعد به ضرب گلوله کشته شد. "