"سفیر سویس با هماهنگی وزارت خارجه به خراسان رفته بود"


راديو فردا  : در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت چند ساعته سفیر سوئیس در شمال شرقی ایران، دولت این کشور بازداشت سفیرش را تکذیب و اعلام کرد وی تنها از سوی پلیس مورد پرس‌وجو قرار گرفته است.

پس از انتشار گزارشی در  خبرگزاری فارس در این باره، یک مقام وزارت خارجه به واحد مرکزی خبر گفته بود نیروهای امنیتی محلی ۲۳ تیر ماه سفیر سوئیس را به دلیل عدم شناسایی به طور موقت بازداشت کردند که پس از هماهنگی با دستگاه‌های ذی ربط، خانم لیویا لئو اگوستی، فوراً آزاد شد.

 این مقام مسئول در وزارت امور خارجه همچنین اظهار داشت: سفر خانم لیویا لئو اگوستی، سفیر سوئیس در تهران به یکی از روستاهای شمال خراسان شمالی با هماهنگی و مجوز کامل وزارت امور خارجه انجام شده است.

خبرگزاری فارس پیش از این گزارش داده بود که لیویا لئو آگوستی، سفیر سوئیس، در روزهای گذشته به هنگام سفر به استان خراسان شمالی و به هنگام حضور در روستای کلانه زمانه برای ساعاتی از نیروهای مرزبانی ایران بازداشت شده است.

با این حال اکنون، وزارت خارجه سوئیس می‌گوید خانم آگوستی طی سفر خود تنها مورد پرس‌وجو پلیس محلی قرار گرفته و بازداشت نشده است.

وزارت خارجه سوئیس همچنین تاکید کرده است که این امر در مناسبات دو کشور تاثیری نخواهد داشت.

در همین حال با اینکه یک مقام مسئول وزارت خارجه پیشتر به واحد مرکزی خبر گفته بود، سفیر سوئیس به دلیل عدم شناسایی به طور موقت بازداشت شده بود، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران شنبه شب اظهار داشت این خبر به گونه‌ای غير دقيق و خلاف واقع منعکس شده و چنين حادثه‌ای به شکلی که توسط برخی از سایت‌ها منتشر شده است، صحت ندارد.

سفارت سوئیس پس از قطع مناسبات تهران و واشینگتن، مسئولیت حفاظت منافع آمریکا در ایران را نیز بر عهده دارد.

آن طور که خبرگزاری‌های ایران نوشته‌اند، آقای لاریجانی قرار است روز یک‌شنبه با هدف شرکت در اجلاس بین‌المجالس تهران را به مقصد ژنو در سوئیس ترک کند.