آغاز اعتصاب غذای چهار زندانی سیاسی در زندان اردبیل

 

ساوالان سسی : بهروز علیزاده، ودود سعادتی، رحیم غلامی زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل به همراه عمر چاپراز زندانی سیاسی کرد از روز چهارشنبه ۱۲ فرودین ۸۸ دست به اعتصاب غذا زدند. این زندانیان سیاسی طی نامه ای از بند ۷ زندان اردبیل با اشاره به مواردی از نقض حقوق اولیه خود به عنوان یک زندانی و شکنجه روحی زندانیان سیاسی در این بند ۷ زندان اردبیل اعلام کرده اند تا رسیدن به حقوق یک زندانی عقیدتی و سیاسی و رفع فشارهای مسئولین زندان به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد. 

علیزاده، سعادتی و غلامی پیش از عید نوروز نیز در اعتراض به پایمال شدن حقوقشان دست به اعتصاب غذا زده بودند اما پس از درخواست خانواده ها و قول مساعد رئیس زندان اردبیل مبنی بر برآوردن خواسته های آنها پس از گذشت چهار روز اعتصاب غذای خود را به صورت موقت متوقف کرده بودند.

ماموران اداره اطلاعات اردبیل در روزهای اخیر با مراجعه به زندان اردبیل از علیزاده، سعادتی و غلامی خواسته اند تا توبه نامه امضا کرده و آزاد شوند اما این فعالین نوشتن توبه نامه و عفو مشروط را رد کرده اند.

پیشنهاد ماموران امنیتی مبنی بر عفو مشروط سه زندانی سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل در حالی مطرح می گردد که همزمان فشار بر این فعالین افزایش یافته و آنها از حق داشتن ابتدایی ترین حقوق یک زندانی همچون مرخصی، ملاقات حضوری،تماس تلفنی با خانواده، امکانات ورزشی محروم هستند و مسئولین زندان اردبیل این زندانیان را مورد هتک حرمت قرار داده و آنها را در کنار زندانیان با جرائم سنگین زندانی می کنند.

شایان ذکر است که بر اساس آئین نامه اجرایی سازمان زندانها و قوانین ایران مسئولین قضایی وظیفه رسیدگی به مشکلات روحی و جسمی و محافظت از زندانیان را بر عهده دارند و شرع اسلام نیز حقوق زندانیان را به رسمیت شناخته است.

فشار بر زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندانهای ایران افزایش یافته و آنها به خاطر عقایدشان از سوی مسئولین زندان تحت فشار قرار گرفته و از حقوق اولیه یک زندانی محروم می شوند.

متن نامه چهار زندانی سیاسی در زندان اردبیل بدین شرح است :

 

اولو تانرینین آدیلا

موضوع : اعلام اعتصاب غذا ( تا زمان بر آورده شدن خواست ها (

ریاست محترم زندان مرکزی اردبیل

سلام علیکم

بند هفت از لحاظ امکانات ابتدایی محروم و بلاتکلیف است .بند هفت را نمی توان بند نامید این بند به مکانی جهت تنبیه و شکنجه روحی و روانی زندانیان سیاسی تبدیل شده است. بند مذکور بیشتر به قرنطینه شباهت دارد تا به یک بند عادی و در واقع از آن به عنوان ابزاری جهت شکنجه روحی و روانی سیاسیون و زندانیان عقیدتی استفاده می گردد. و حتی کار به جایی رسیده است که تلویزیون این بند نیز با ارائه ادله ای غیر قانونی توسط مسئولین ضبط شده و زندانیان بند را از آن محروم کرده اند و در قبال خواستمان مبنی بر بازپس گیری تلویزیون با جوابهای سفسطه گونه روبرو می گردیم . و نه تنها موارد فوق الذکر رعابت نمی شود بلکه حقوق اولیه شهروندی و انسانی زندانی پایمال می گردد اینک به تعدادی از موارد نقض حقوقمان اشاره می کنیم.

۱).تلفن به صورت جیره ای و قطره ای داده می شود.

۲).محروم از ملاقات حضوری هستیم در حالی که محکومین به قتل و دیگر جرایم سنگین جنایی از آن بهره مند هستند.

۳).قوانین تفکیک زندانی بر حسب جرایم ، عقیده و شخصیت زندانی بر خلاف قوانین مصرح در قانون رعایت نمی گردد.

۴).محروم از باشگاه ورزشی و امکانات تفریحی عادی هستیم

۵).مورد هتک حرمت مداوم مدیر داخلی و دیگر مسئولین زندان هستیم

۶).خواستار رسیدگی به اعتراضاتمان در خصوص زخمی شدن ودود سعادتی توسط زندانی محکوم به اعدام و مداوای صحیح ایشان هستیم.

۷).از مرخصی محروم هستیم

در پایان خاطر نشان می سازیم که تا رسیدن به خواستهایمان که همانا برداشتن فشارهای مذکور و داشتن حقوق زاندانیان عقیدتی و سیاسی به اعتصاب غذایمان ادامه خواهیم داد.

امضا کنندگان :۱- بهروز علیزاده(محکوم به یکسال حبس تعزیری -تبلیغ علیه نظام)

۲-ودود سعادتی(محکوم به یکسال حبس تعزیری -تبلیغ علیه نظام)

۳-رحیم غلامی(محکوم به یکسال حبس تعزیری -تبلیغ علیه نظام)

۴- عمر چاپ راز(محکوم به ۱۳ سال حبس تعزیری-عضویت در پ ک ک و ورود غیر قانونی به ایران)