دستگیری گسترده مردم در همایش دفاع از دریاچه ارومیه

 

ساوالان سسی : ماموران امنیتی ایران روز جمعه ۱۳ فروردین ۸۹ و همزمان با روز طبیعت با حمله به فعالین آذربایجانی طرفدار محیط زیست در اطراف پل میانگذر شهید کلانتری دریاچه ارومیه ضمن ضرب و شتم خانواده ها عده زیادی را بازداشت کردند.

گزارشهای رسیده حاکی است ماموران امنیتی با ایجاد پستهای ایست و بازرسی در شعاع ۵۰ کیلومتری مسیرهای منتهی به پل میانگذر دریاچه ارومیه مانع از تردد وسایط نقلیه به سمت دریاچه ارومیه شده و مسافران چندین اتوبوس و مینی بوس که عازم این دریاچه بودند در ایلخچی و سلماس بازداشت شده اند. منابع خبری آداپ از بازداشت بیش از صد تن از شهروندان آذربایجانی در اطرف دریاچه ارومیه و مسیرهای منتهی به این دریاچه خبر می دهند که از این میان می توان به بازداشت یاور جمالی، مرتضی عوض پور، محمد تاجدهی، منصور سیفی، ارسلان زارعی، حمید والایی، احمد والایی، حسین نصیری، عسگر صدوقی، محمد تبریزی،علی باغبانی، یعقوب رمضانی، یعقوب جوانی، رهبر اسماعیلی، رشید بازباز، جاوید نظمی، احمد قلی پور، احسان رمضانی، عسگر فروتنی، هادی خدابنده، جلیل بوداقی، محمد محمدلو، عزیزخان صادق زاده و صدیقی(راننده مینی بوس) اشاره کرد اما از اسامی بقیه بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.

بازداشت و ضرب و شتم آذربایجانیها پس از آن روی می دهد که فعالین مدنی آذربایجانی طی فراخوانی مردم را به برگزاری مراسم سیزده بدر بر روی پل میانگذر دریاچه ارومیه و اعتراض به سیاستهای حکومت ایران در خشکاندن این دریاچه دعوت کرده بودند.

ماموران ضمن پرتاب گاز اشک آور و حمله به خانواده هایی که جهت برگزاری مراسم سیزده بدر و حمایت از دریاچه ارومیه خود را به کنار پل شهید کلانتری رسانده بودند آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و مانع از تردد مردم روی این پل شدند. مامورین همچنین اقدام به صدور برگ جریمه ۲۰ هزار تومانی برای خودروهایی که از مسیرهای فرعی برای شرکت در این مراسم خود را به کنار پل رسانده بودند نمودند.

مراسم حمایت از دریاچه ارومیه با شرکت حدود ده هزار تن از مردم آذربایجان در روز ۱۳ فروردین که به نام روز طبیعت معروف است برگزار می شود.خانواده های شرکت کنندگان در این مراسم از شهرهای مختلف آذربایجان بطریهایی پر از آب را برای کمک به دریاچه ارومیه همراه خود آورده و با خالی کردن آب بطریها در دریاچه اعتراض نمادین خود را به سیاستهای حکومت ایران در خشکاندن دریاچه ارومیه به نمایش گذاشتند. مدافعان آذربایجانی محیط زیست همچنین با در دست داشتن پارچه نوشته هایی به زبان ترکی آذربایجانی، شعارهای تورک دیلینده مدرسه و یاشاسین آذربایجان سردادند.

به عقیده برخی کارشناسان مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه با سرمایه گذاری اندک دولت حل می شود اما نگاه امنیتی حکومت ایران به مناطق اتنیکهای غیر فارس در ایران و تلاشهای عمدی حکومت در تخریب و از بین بردن محیط زیست این مناطق باعث اعتراضات گسترده ای در میان آذربایجانیها شده است.

 

گزارش سایت اصلاح طلب جرس در همین رابطه:

 

گردهمایی اعتراضی و خودجوش فعالین محیط زیست و مردم آذربایجان در اعتراض به بی توجهی مسئولین به خشک شدن دریاچه اورمیه و پیامدهای خطرناک زیست محیطی آن با یورش ماموران امنیتی و انتظامی به درگیری انجامید.مردم شهرهای آذربایجان که در پی دعوت هواداران تیم تراکتورسازی تبریز مبنی بر حمایت از دریاچه ی ارومیه ، تصمیم به حضور در سواحل و پل میانگذر دریاچه ی ارومیه(پل شهید کلانتری) در روز 13 فروردین(سیزده بدر) گرفته بودند ، از اولین ساعت های صبح امروز از مناطق مختلف آذربایجان عازم سواحل دریاچه ی ارومیه شدند ، بطوریکه از ساعت 9 صبح ترافیک شدیدی در راه های منتهی به دریاچه ی ارومیه ، بخصوص محور تبریز بسمت دریاچه ی ارومیه و جاده شهید کلانتری مشاهده می شد.


نیروهای امنیتی و انتظامی نیز متاسفانه همچون سایر تجمعات مردمی ، با این گردهمایی که در دفاع از منابع طبیعی و محیط زیست کشور تشکیل شده بود ، امنیتی و خشونت آمیز برخورد کردند ، بطوریکه طبق گزارشات رسده ، شب دوازدهم فروردین نیروهای امنیتی سه تن از مدیران سایت هواداران تراختور(تراختور اف سی) را در تبریز بازداشت ، لوگو و پوستر این تجمع را از سایت هواداران حذف و مطالبی را از سایت خبری آینا نیوز( متعلق به سپاه) به جای آن در سایت مذکور قرار دادند.
صبح امروز نیز پست های ایست- بازرسی نیروهای انتظامی و بسیج در راه های منتهی به دریاچه مستقر و اقدام به بازرسی خودروها ، ارعاب مسافران ، توقف اتوبوس ها و در مواردی بازداشت افراد می کردند. همچنین تعداد زیادی از مامورین انتظامی و یگان های ضد شورش بر روی پل شهید کلانتری مستقر شده و مامورین راهنمایی و رانندگی نیز با ممانعت از عبور خودروها در محورهای فرعی ، آنان را مبلغ 20 هزار تومان جریمه می کردند.


طبق اخبار رسیده با نزدیک شدن به ساعت ظهر12 ، مامورین انتظامی نزدیک به ده تن از جوانان را که پرچم های سرخ بر دست دست داشتند، بازداشت کرده و بسمت مردم حاضر بر روی پل شهید کلانتری که شمار آنان بیست هزار نفر تخمین زده میشد هجوم برده و به جمع آوری پلاکاردها و ضرب و شتم مردم پرداختند. مردم نیز با سردادن شعارهای "یاشاسین آذربایجان" و "تورک دیلینده مدرسه(مدرسه به زبان ترکی)" نسبت به این اقدام نیروهای امنیتی اعتراض کردند که باعث عقب نشینی مامورین شدند. مامورین امنیتی سپس با مسدود کردن دو انتهای پل و پرتاب گاز اشک آور به سمت مردم حمله ور شدند ، که با مقاومت مردم درگیری هایی بین مردم و مامورین روی داد که در این میان تعدادی از مامورین و مردم حاضر دچار آسیب دیدگی شدند.


این تجمع مردم بر روی پل میانگذر شهید کلانتری ، پس از نزدیک به پنج ساعت با حضور گسترده ی نیروهای انتظامی و امنیتی خاتمه یافت. جمعیت حاضر سپس با حرکت به سمت روستاهای اطراف و سواحل دریاچه روز طبیعت را گرامی داشته و با ریختن آب بطریهای خود در دریاچه نسبت به توقف روند خشک شدن آن ابراز امیدواری کردند.


در حاشیه ی این تجمع ده ها تن از حاضران بازداشت شدند. به گزارش منابع خبری بیش از صد تن از شهروندان آذربایجانی در اطرف دریاچه ارومیه و مسیرهای منتهی به این دریاچه بازداشت شدند که از این میان می توان به بازداشت یاور جمالی، مرتضی عوض پور، محمد تاجدهی، منصور سیفی، ارسلان زارعی، حمید والایی، احمد والایی، حسین نصیری، عسگر صدوقی، محمد رضایی،علی باغبانی، یعقوب رمضانی، یعقوب جوانی، رهبر اسماعیلی، رشید بازباز، جاوید نظمی، احمد قلی پور، احسان رمضانی، عسگر فروتنی، هادی خدابنده، جلیل بوداقی، محمد محمدلو، عزیزخان صادق زاده و صدیقی اشاره کرد.