ناتوانی در مقابل امواج پارازیت از تهران

 

دویچه وله : برای مقابله با انتقاد از خارج، دولت تهران با انداختن پارازیت به ماهواره‌های مخابراتی اروپا حمله می‌کند. هرچند سازمان ملل این اقدام را محکوم می‌کند، اما ابزاری برای مقابله با آن دراختیار ندارد. ماهواره "هات‌برد ۸" بزرگترین و قوی‌ترین ماهواره تلویزیونی اروپا است. اما در مقابل امواج پارازیتی که از تهران صادر می‌شود، هیچ قدرتی ندارد. یوهانس هوفمان سخنگوی دویچه وله می‌گوید: در پخش برنامه‌های ما در ماه دسامبر و فوریه ۳۰ ساعت اخلال ایجاد شد. وی می‌گوید:این‌ها حملات هدفمندی است برای مقابله با اطلاع رسانی.

وانسا اوکونر از اویتل سات می‌گوید آخرین بار روز ۲۰ مارس بر روی برنامه بی‌بی‌سی و صدای آمریکا پارازایت فرستاده شده است. هورست شولتز مهندس مخابراتی دویچه وله می‌گوید: برنامه‌های ما از طریق ۹۰ آنتنی که در منطقه اوزینگن مستقر هستند بسوی ماهواره فرستاده می‌شوند.

برای مقابله با امواج ماهواره امواجی مشابه اما با قدرت بیشتر که به آن آپلینک گفته می‌شود از یک فرستنده بسوی ماهواره فرستاده می‌شود. از آنجا که ماهواره تفاوت این امواج را درنمی‌یابد، تصمیم به برگزیدن موج قوی‌تر می‌گیرد و بدین گونه دچار اخلال می‌شود.

مرکز کنترل ماهواره "هات‌برد ۸" بر روی مانیتور‌های کنترل خود می‌بیند که چگونه امواج اخلالگر بسوی ماهواره فرستاده می‌شود، اما از دست آنها کاری بر نمی‌آید. شرکت اویتل سات با یک نرم‌افزار مخصوص بنام "سات - آی دی" حتی محل فرستادن این پارازیت‌ها را که در تهران است مشخص کرده و به آژانس ملی فرکانس فرانسه نیز در این زمینه شکایت کرده است.

این آژانس هم اقدام ایران را به اطلاع اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (آی‌تی‌یو) رساند که از نهادهای سازمان ملل متحد است. اما از دست این سازمان عملا کاری ساخته نیست. سانجای آخارای سخنگوی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات می‌گوید: ما در چنین شرایطی از اعضای خود می‌خواهیم حسن نیت نشان بدهند و با یافتن راه حلی به فرستادن پارازیت خاتمه دهند.