هشت روزنامه‌ نگار بیمار در زندان‌

 

به گزارش رادیو آلمان، شماری از روزنامه‌نگاران زندانی در ایران، از بیماری رنج می‌برند. در این گزارش آمده است: گزارشگران بدون مرز، ضمن ابراز نگرانی شدید خواستار نجات جان آن‌ها است. گزارشگران بدون مرز، در تازه‌ترین بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به شرایط بازداشت غیرانسانی زندانیان عقیدتی در ایران، اعلام کرد که بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی، پس از ماه‌ها بازداشت خودسرانه و نگهداری در سلول‌های انفرادی، از نظر روحی و جسمی به شدت آسیب دیده‌اند.

بیماری شدید باقی و مفیدی

فاطمه کمالی احمدسرائی، همسر عمادالدین باقی، روز ۹ فروردین پس از دیداری کوتاه با همسر خود اعلام کرد که وی در شب عید دچار عارضه تنفسی شده و به بیمارستان انتقال یافته، اما مسئولان زندان وی را دوباره به سلول خود بازگردانده‌اند.سازمان گزارشگران بدون مرز با اشاره به سابقه بازجوئی‌ها و حبس‌های مکرر ده سال اخیر باقی به این نکته اشاره کرد که علاوه بر وی، بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، نیز بیش از ۲۰ روز است که به دلیل ناراحتی شدید قلبی شب‌ها قرص‌های قوی آرام‌بخش مصرف می‌کند، صبح‌ها به سختی بیدار می‌شود و اغلب دستخوش عارضه سرگیجه است.


بیهوشی در سلول انفرادی

 

گزارشگران بدون مرز، همچنین به وضعیت نگران کننده مهدی محمودیان اشاره می‌کند که تاکنون چندین بار در سلول خود بیهوش شده است. محمودیان روزنامه‌نگاری است که پس از نوشتن مقاله‌ای درباره جنایات زندان کهریزک بازداشت شد و از ۷ ماه پیش در زندان به‌سر می‌برد.

روزنامه‌نگار دیگری که سلامتی وی به شدت در خطر است، محمد صدیق کبودوند، مدیر مسئول روزنامه توقیف شده "پیام مردم کردستان" است. وی از تاریخ دهم تیرماه سال ۱۳۸۶ در زندان به‌سر می‌برد و تاکنون دچار بیماری‌های گوناگون شده است. دادگاه تجدید‌نظر استان تهران، روز دوم آبان‌ماه سال گذشته حکم ۱۱ سال زندان برای این روزنامه‌نگار بیمار را تایید کرد.گزارشگران بدون مرز، درباره کبودوند نوشت: مقامات قضائی و امنیتی علیرغم وضعیت جسمی بسیار بد این روزنامه‌نگار حتی با مرخصی وی مخالفت می‌کنند.


زندانیان بیمار دیگر

گزارشگران بدون مرز، اسامی هنگامه شهیدی، عیسی ‌سحرخیز، نادر کریمی جونی و مجتبی لطفی را نیز در فهرست روزنامه‌نگاران زندانی قرار داده که سلامتی آنان در خطر است. این نهاد بین‌المللی، دولت ایران را مسئول حفظ سلامتی روزنامه‌نگاران دانسته و خواستار آزادی بدون قید و شرط آنان شده است.