جی هشت خواستار تحریم های جدید علیه رژیم نیست


راديو فردا : وزيران خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان خواستار اقداماتی مناسب و شديد عليه برنامه هسته ای ايران شده اند. به گزارش برخی از خبرگزاری ها از جمله الجزيره، در پيش نويس نهايی بيانيه وزيران خارجه گروه (جی) هشت بطور مشخص از تحريم های جديد عليه ايران صحبت نشده است. اين بیانیه روز دوشنبه و پس از مذاکرات دو روزه نمایندگان هشت کشور بزرگ صنعتی جهان در گاتینو، در نزدیکی اوتاوا پایتخت کانادا آماده شده است. در این بیانیه همچنین آمده است که کشورهای گروه هشت همچنان آماده گفت و گو با تهران هستند.

وزیران خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان می گویند که ایران همچنان به عدم پذیرش قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در مورد برنامه هسته ای خود ادامه می دهد و این امر موجب نگرانی گروه هشت شده است.

به گزارش دویچه وله، گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان نیز هشدار داد که اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد، تلاش های بین المللی برای محدود کردن گسترش سلاح های کشتار دسته‌جمعی شکست می‌خورد و در ده سال آینده تعداد کشورهای صاحب بمب اتمی دو برابر می شوند.

شورای امنیت با تصویب سه قطعنامه تحریمی علیه برنامه هسته ای ایران، از تهران خواسته تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. ایران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده و غنی سازی را حق خود می خواند.

کشورهای غربی تلاش می کنند تا تحریم های بیشتری را علیه تهران در شورای امنیت تصویب کنند. چین، از اعضای دائمی شورای امنیت تاکنون برای وضع دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران از خود رغبتی نشان نداده است، و به گفت‌وگو و مدارای بیشتر با تهران تأکید کرده است.

در همین حال، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه گفت:  چین در تصویب دور چهارم تحریم های شورای امنیت علیه ایران، حضور خواهد داشت. خانم کلینتون افزود:چین توافق کرده که ایران نباید به قدرت اتمی تبدیل شود.

وزیر خارجه آمریکا به تلویزیون کانادا گفت: باور دارد شورای امنیت سازمان ملل برای تنبیه ایران به خاطر این که جمهوری اسلامی نتوانسته صحت صلح آمیز بودن برنامه های هسته ایش را ثابت کند، به توافق می رسد.

گروه هشت از کشورهای آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا، ژاپن، و  روسیه تشکیل یافته و رهبران این کشورها هر ساله برای بررسی مسایل مهم سیاسی و اقتصادی جهان در یکی از کشورهای عضو تشکیل جلسه می دهند.