اتهام: افشای بازداشتگاه کهریزک و سفر در سن پنچ سالگی از ترکیه به سوریه


مهدی محمودیان یکی از افشاگران بازداشتگاه کهریزک و دفن مخفیانه و شبانه جوانانی که در  حوادث اخیر در خیابان ها و سیاهچال های رژیم کشته شدند، به اتهام افشای کهریزک، سفر در سن پنج سالگ از ترکیه به سوریه رفته است و پیشنهاد دیوار نویسی برای آزادی زندانیان سیاسی در فیس بوک تحت بازجوئی قرار گرفته است.

 

سایت اصلاح طلب جر در این باره می نویسد:  مهدی محمودیان، عضو کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت می باشد که در راستای بازداشت گستردۀ اعضای آن تشکل در اواخر شهریورماه گذشته، دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.بنا به گزارش های رسیده، چند شب پیش محمودیان طی تماسی تلفنی با منزل خود، ضمن اعلام شرایط جسمی بد و برنشیت ریۀ خود، از اینکه در زندان هیچ نوع دارویی برای درمان این بیماری مزمن در اختیار او قرار نمی دهند، و به هیچ وجه وی را بهداری زندان اوین انتقال نداده اند، خبر داد.


 
بنا به اظهارات خانم الوندی (مادر محمودیان) و اطلاع رسانیِ یکی از بلاگرهای دوست و همکار مهدی، مواردی از اتهامات وارده و تفهیم شده به این فعال سیاسی- مطبوعاتی جوان در جریان روند بازجویی به این ترتیب می باشد که چرا ماجرای کهریزک را افشا کرده است ؟ جرا در سن پنج سالگی ، از ترکیه به سوریه رفته است ؟ چرا در فیس بوک پیشنهاد دیوار نویسی برای آزادی زندانیان سیاسی را داده است؟ و

 ...
 
مادر مهدی محمودیان همچنین خاطرنشان نموده است "قبل از سال تحویل وقتی به دادگاه درخواست مرخصی رو مطرح می کردیم، منشی دادگاه پرونده مهدی را باز کرد و نظر بازپرس رو خواند که نوشته بود: مهدی محمودیان با قید وثیقه آزاد است؛ اما بلافاصله قاضی دادگاه با فریاد گفت که غیر ممکن است و باید در زندان بماند و مرخصی هم ندارد."


 
پدر مهدی نیز افزوده است "در دادسرا، وقتی برای در خواست مرخصی رفته بودم، یکی از ماموران امنیتی دادگاه به من گفت که بیهوده خودتان رو خسته نکنید چون دستور هست که به مهدی محمودیان و حسین نورانی نژاد و شیوا نظرآهاری به هیچ وجه مرخصی داده نشود، دلیلی هم که بیان کرده بودند این بود که اگر این سه نفر آزاد شوند با شبکه ها و سایت های مختلف مصاحبه می کنند و علیه نظام تبلیغ می کنند."


 
این گزارش همچنین آورده است هم اکنون مهدی محمودیان در کنار احمد عسگری و داود سلیمانی در زندان به سر می برد.


 
لازم به ذکر است محمودیان بعد از ماهها بازداشت، تنها در ۱۱ اسفندماه گذشته موفق شده بود دختر پنجساله خود را ببیند که همان زمان به دخترش قول داده بود که سال نو را در کنار او آغاز کند.  گزارش سامانه خبری نوروز همان زمان خاطرنشان کرده بود فرزند این عضو کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت، طی این ماهها دچار افسرگی شدید ناشی از دوری پدرش شده است.


 
محمودیان از معدود روزنامه نگارانی بود که نقش مهمی در افشای جنایات رخ داده در بازداشتگاه مخوف کهریزک (قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری) داشت و نخستین کسی است که دو سال قبل درباره اعمال روش های غیرانسانی و غیرقانونی با متهمان در آن بازداشتگاه اطلاع رسانی کرد.
 
این جوان فعال، پس از انتخابات نیز، بارها  درباره کشتار مردم در خیابانها و دفن های شبانه و غیرقانونی شهدای جنبش سبز ، با رسانه های مختلف گفتگو کرد.نخستین جلسۀ دادگاه رسیدگی به اتهامات وارده به ایشان، بهمن ماه برگزار شد که تا کنون رای و حکمی صادر نشده و ایشان مشمول مرخصی نوروزی نیز نشده است.