کشیش مسیحی با وثیقه تا زمان رسیدگی به اتهاماتش از زندان آزاد شد

 

زندانی مسیحی  كشیش "ویلسون عیسوی" كه به مدت ۵۴ روز در زندان بسر  برد به قید وثیقه تا زمان رسیدگی به اتهاماتش آزاد شد. به گزارش هرانا، کشیش ویلسون عیسوی پس از 54 روز بازداشت در زندان دستگرد اصفهان عصر روز یک شنبه با تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه از زندان به صورت موقت آزاد شد. در ادامه این گزارش آمده است: كشیش ویلسون عیسوی" شبان كلیسای پنطیكاستی كرمانشاه پس از ۵۴ روز بازداشت در زندان دستگرد اصفهان ، ساعت ۵ بعدازظهر روز یكشنبه ۸ فروردین ماه ۱۳۸۸ ( ۲۸ مارچ ۲۰۱۰ ) با سپردن وثیقه بطور موقت آزاد شد. اما وی همچنان باید منتظر باشد تا در روزها و یا ماههای آینده ، جهت بررسی پرونده به  اتهام ایشان مجددا به دادگاه احضار شود. منابع خبری وضعیت روحی وی را خوب و رضایتبخش توصیف كرده اند.

طبق اطلاعات دریافتی  به كشیش ویلسون  دستور داده شده كه حق بازگشت به كلیسای كرمانشاه و یا بازگشائی مجدد آن را ندارد. كلیسای پنطیكاستی كرمانشاه یكی از سه كلیسای آشوری ایران است كه در سال گذشته پس از كلیساهای آشوری "شهرآرا  در تهران" و " ارومیه"  كه توسط مقامات امنیتی جمهوری اسلامی به بهانه ترویج مسیحیت در بین فارسی زبانان مسلمان و بشارت انجیل  تعطیل شدند همچنان درهای آن بروی مسیحیان بسته است.

كلیسای كرمانشاه درست یكماه قبل از بازداشت كشیش "ویلسون عیسوی"  در اصفهان در تاریخ (۱۲ دی ۱۳۸۸) برابر با ( ۲ ژانویه ۲۰۱۰ ) توسط ماموران امنیتی پلمپ شده بود . این در حالی بود كه كلیسای مذكور مدتها بود به علت نیاز به تعمیرات ساختمانی و فرسوده بودن سقف آن فعالیت مستمری نداشت.

لازم به ذكر است، كشیش ویلسون روز ۱۳ بهمن ماه ۱۳۸۸ (۲ فوریه ۲۰۱۰) در منزل یكی از دوستان قدیمیش در شاهین شهر اصفهان بازداشت شده بود.

پس از دستگیری رهبر كلیسای آشوری كرمانشاه توسط ماموران امنیتی تا چندین هفته از وضعیت و محل نگهداری ایشان حتی خانواده و نزدیكانش اطلاعی نداشتند. تا سرانجام پس از انتشار خبر بازداشت  ایشان  از سوی رسانه های داخلی و خارجی و موج حمایت ها از سوی مجامع و سازمانهای بین المللی و مدافع حقوق بشر در این مورد ، پس از گذشت بیش از یك ماه ، به همسرش اجازه دادند تا با او در زندان ملاقات كند . پس از این ملاقات همسر" ویلسون عیسوی" اعلام كرد كه آثار ضرب و شتم در بدن شوهرش مشاهده كرده است و یكی از مسئولین زندان هم  به ایشان گفته است كه وی (كشیش ویلسون ) به جرم ترویج مسیحیت در بین مسلمانان حكم اعدام برای ایشان صادر خواهد شد.