خاتمی خواهان همه پرسی برای تعیین تکلیف جناحی در مورد قدرت دولتی است

 

اصلاح طلبان حکومتی که بعد از انتخابات اخیر رژیم به حاشیه حکومت رانده شده و حتی تحت تعقیب قرار گرفته و زندانی شده اند، از نارضایتی مردم در جهت چانه زنی با جناح حاکم در مورد قدرت سیاسی استفاده می کنند. در همین رابطه، خاتمی طی یک سخنرانی در یزد یک بار دیگر بر عدم پا پس کشیدن مردم از اعتراضات خود و خطر فروپاشی رژیم تاکید و خواهان همه پرسی برای تعیین تکلیف جناحی در مورد قدرت دولتی و نجات حکومت از بحران شد. راديو فردا در این باره می نویسد : محمد خاتمی، رئیس‌ جمهوری پیشین ایران، بار دیگر پشتیبانی خود را از اعتراض‌های میلیونی و مدنی پس از انتخابات اعلام کرد و به جریاناتی که در مقابل معترضان قرار گرفته‌اند اطمینان داد که مردم از این راه برنمی‌گردند. محمد خاتمی در سفر خود به استان یزد تصریح کرد با برخورد سخت افزاری در وضعیت موجود نمی‌توان نظام را برای  مدت درازی حفظ کرد و به گروهی که فضای پس از انتخابات را بر ایران حاکم کرده‌اند هشدار داد که با زور نمی‌تواند در متن جامعه و مردم حاکمیت یابد و هیچ‌گاه جا نخواهد افتاد.

رئیس جمهوری پیشین ایران دوره حکومت‌های مستبد را به لحاظ تاریخی پایان یافته قلمداد کرده و گفت: اینکه مردم حاکم بر سرنوشت خویش هستند یک دستاورد بسیار عظیمی است که در این دوران به دست آمده گرچه با رجوع به منابع و مبانی اصلی دین خودمان ما این را می‌بینیم، احترام به انسان، حاکمیت انسان، آزادی سیاسی و اجتماعی انسان مسئله است که در زمان پیغمبر، امیرالمومنین و آموزش‌هایی که از آن بزرگواران و دیگر بزرگواران دین به دست ما رسیده است وجود داشته است.

رئیس جمهوری پیشین ایران بزرگترین خسارت وارد شده از سوی حاکمیت در رویدادهای پس از انتخابات را اهانت به ملت دانست و گفت:حرکت اصیل، مدنی و میلیونی مردم معترض حرکتی بود به سوی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و بزرگترین اهانت این بود که این حرکت را حرکت اغتشاشی به حساب آوردند و به مردم اهانت کردند و برای مقابله آن رفتارهایی کردند که آن رفتارها به هیچ‌وجه با معیارهای اسلامی، قانون اساسی، شرع و عرف و وجدان بشر سازگار نبود و زیان‌های بزرگی به بار آورد.


رئیس جمهوری پیشین ایران با بیان این که اگر با خواست مردم همسو شویم کم هزینه‌تر و سریع‌تر به هدف می‌رسیم خطاب به جریانایی در حکومت که اعتراض‌ها را به شدت سرکوب کردند، گفت: مطمئن باشید از این راه نه مردم بر می‌گردند نه آن کسانی که با همه وجود به این مسائل اعتقاد دارند، فضاهای ایجاد شده می تواند به زیان همه تمام شود نه فقط به زیان اصلاح‌طلبان یا به زیان مردم، گرچه زیان بزرگی به مردم وارد شده،خون‌هایی که ریخته شد، بازداشت‌هایی که شد و فشارهایی که وارد آمده است.

 

رئیس جمهوری پیشین ایران همچنین اظهار داشت کسانی که در پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ نقش داشته و از همراهان آیت الله خمینی بوده‌اند هم‌اکنون تحت فشارند و سخن گفتن برای آنها هزینه دارد.

محمد خاتمی گفت نتیجه متهم کردن مخالفان به براندازی چیزی جز براندازی نخواهد بود.

وی راه‌حل برای خروج از اوضاع کنونی را بازگشت به قانون اساسی دانست که به گفته وی حقوق مردم و از جمله حق اعتراض در آن محترم شمرده شده است.

محمد خاتمی گفت: این جریان باید بداند که با زور نمی‌تواند در متن جامعه و مردم حاکمیت یابد و هیچ‌گاه جا نخواهد افتاد، با زور و با روش‌های پلیسی و نظامی می‌شود برای مدتی روش و شیوه و استراتژی را پیش برد ولی این روش‌ها و استراتژی‌ها نمی‌توانند دوام پیدا کنند.

 رئیس جمهوری پیشین ایران در  پایان سخنان خود گفت: راه را درست تشخیص داد و آمادگی پرداخت هزینه برای راه درست را داشت.