سرمایه داری بهشت سرمایه داران: دارایی بیل گیتس معادل سرمایه ١۴٠کشور جهان

 

سایت بینا: چند قصر در فرانسه؛ چندین جزیره در منطقه کارائیب؛ هواپیماهای جت شخصی؛ حساب های شخصی حاوی 27/1 تریلیون دلار و... مجموع سرمایه ای است که اعضای لیست400 Forbes آنها را در اختیار دارند و هرآنچه که روی کره خاکی اراده کنند را می توانند به راحتی بخرند.کارشناسان مرکز فوربس که همه ساله لیست ثروتمندترین افراد روی زمین را منتشر می کنند، در آخرین بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند بسیاری از اشخاصی که نام آنها در لیست400 Forbes منتشر شده است، بیش از برخی کشورهای دنیا پول دارند و به عبارت دیگر، می توانند این کشورها را با تمام دارایی ها و سرمایه هایش نقداً خریداری کنند.


بیل گیتس مدیرعامل بزرگ ترین شرکت تولیدکننده نرم افزار دنیا موسوم به مایکروسافت که تا سال گذشته ثروتمندترین فرد جهان محسوب می شد و هم اکنون عنوان پولدارترین آمریکایی را به خود اختصاص داده است، هم اکنون 50 میلیارد دلار سرمایه دارد. این مبلغ از میزان تولید ناخالص ملی(
DP) 140 کشور جهان بیشتر است که از جمله این کشورها می توان به کاستاریکا، السالوادور، بولیوی و اروگوئه اشاره کرد. این در حالی است که سرمایه کنونی شرکت مایکروسافت تنها با مجموع تولید ناخالص ملی تانزانیا و برمه برابری می کند.


خانه بیل گیتس یکی از مدرن ترین و گران ترین خانه های جهان محسوب می شود که در کنار یک تپه زیبا رو به دریاچه واشنگتن بنا شده است. طبق برآوردهای صورت گرفته، مجموعه خانه گیتس و زمین آن 125 میلیون دلار ارزش دارد و مالیات آن در حدود یک میلیون دلار در سال است. صاحب این عمارت که با نام ویلیام هنری بیل گیتس سوم نیز شناخته می شود، آن را در زمینی به مساحت 4000 فوت مربع ساخته است. کار ساخت این خانه هفت سال به طول انجامیده است.
از نکات قابل توجه این خانه، روشن شدن اتوماتیک چراغ ها در هنگام ورود به منزل، قرار داشتن بلندگوها داخل دیوار تمامی اتاق ها و وجود پنل لمسی است که به واسطه آن می توان تمامی وسایل از گیرنده تلویزیون گرفته تا سیستم تغییر دما و میزان تابش نور را کنترل کرد.
در هنگام ورود به این خانه، به تمامی بازدیدکنندگان یک تراشه کوچک داده می شود. این تراشه اطلاعاتی را ارسال می کند که بر اساس آن دما و شرایط خانه متناسب با بدن ملاقات کننده تغییر خواهد کرد.


بر اساس تحقیقات موسسه ملی خانه سازان آمریکا، میانگین متراژ خانه های این کشور کمی بیش از 2000 فوت مربع است؛ اما خانه گیتس به همراه فضای باز آن 30 برابر خانه یک شهروند معمولی آمریکا است. دلیل کوچک به نظر رسیدن خانه این است که بیشتر خانه در زیر زمین و داخل تپه مجاور قرار دارد. البته قسمت های زیرین خانه از دید ماموران مالیات خارج نمانده و همین موضوع باعث افزایش قابل ملاحظه مالیات خانه وی شده است.


طراحی خانه بیل گیتس را معمار معروفی به نام جیمز کوتلر وابسته به گروه طراحی
Bohlin Cywinski Jackson به عهده داشته است. پارکینگ این ساختمان گنجایش 30 اتومبیل به صورت همزمان را دارد.

داخل پارکینگ اختصاصی بیل گیتس می توان اتومبیل های شخصی وی مانند Porsche 911 Convertible ساخت سال 1999 و Porsche 959 Coupe مدل سال 1988 را یافت.


گیتس یک اتومبیل دیگر به نام
Lincoln Continental مدل سال 1998 نیز دارد که به علت آمار تصادف بالای این نوع اتومبیل، رانندگی با آن ممنوع است اما بیل گیتس دارای اجازه نامه ای است که به وسیله رئیس جمهور سابق آمریکا، بیل کلینتون امضا شده و به واسطه آن هیچ نوع منع قانونی برای استفاده از این اتومبیل برای او وجود ندارد.


در بین دارایی های بیل گیتس، مجموعه ای از دست نوشته های لئوناردو داوینچی موجود است که او در سال 2004 به مبلغ 8/30 میلیون دلار در یک حراجی خریداری کرد.


وارن بافت (
Warren Buffett) که به پدر اینترنت مشهور شده، طی 12 ماه گذشته 10 میلیارد دلار از سرمایه های خود را از دست داده و در لیست400 Forbes امسال رتبه نخست در بین افرادی که بیشترین سرمایه شان از دست رفته را به خود اختصاص داده است.


البته وی هم اکنون 40 میلیارد دلار سرمایه دارد که این رقم با اقتصاد داخلی کره شمالی برابری می کند. یکی دیگر از اشخاصی که توانسته در لیست امسال نام خود را وارد کند، از دولتمردان آمریکایی است. او مایکل بلومبرگ نام دارد و هم اکنون فرماندار ایالت نیویورک محسوب می شود. البته این ایالت در وضعیت مالی مناسبی به سر نمی برد. بلومبرگ ثروت افسانه ای خود را از دارایی های شخصی و البته شرکت بزرگی با نام
Bloomberg LP کسب کرده است. در حالی که سرمایه وی 5/17 میلیارد دلار اعلام شده، کارشناسان این رقم را معادل میزان تولید ناخالص ملی کشور زیمبابوه واقع در جنوب آفریقا می دانند.


کارشناسان معتقدند، سرمایه دونالد برن که یکی از بزرگ ترین برج سازان آمریکا محسوب می شود، با پولی معادل 475 برج اداری، 115 مجتمع آپارتمانی و 41 فروشگاه زنجیره ای برابری می کند. سرمایه او که هم اکنون مدیریت شرکت
Orange County را برعهده دارد، بیش از 12 میلیارد دلار برآورد می شود. بر این اساس، او با این رقم می تواند کشور هائیتی را خریداری کند. شلدون آدلسان (Sheldon Adelson) نیز 9 میلیارد دلار سرمایه خالص دارد که این رقم با میزان تولید ناخالص ملی کشور باهاماس برابر است. پیر امیدیار موسس ایرانی بزرگ ترین حراجی آنلاین دنیا موسوم به eBay نیز با داشتن سرمایه خالص 5/5 میلیارد دلار، می تواند کنترل کشور سومالی را در اختیار بگیرد. جورج لوکاس مدیر شرکت فیلمسازی هالیوود، صاحب دارایی های است که به گفته کارشناسان مرکز فوربس، سریع تر از هر مرکز دیگری در دنیا می توان این دارایی ها را به پول نقد تبدیل کرد. سرمایه او هم اکنون 3 میلیارد دلار برآورد می شود که این رقم از میزان تولید ناخالص ملی کشور گوئیانا بیشتر است. پس از او دیوید شاو موسس شرکت Hedge قرار دارد که سرمایه خالص وی معادل 5/2 میلیارد دلار محاسبه شده که از تولید ناخالص ملی کشور بلایز(Belize) بیشتر است. جان پائولسان که از بزرگ ترین سرمایه گذاران جهان محسوب می شود، 8/6 میلیارد دلار پول نقد دارد که این رقم معادل تولید ناخالص ملی کشورمونته نگرو(Montenegro) است.


الی براد از دیگر اشخاصی محسوب می شود که نام او در لیست امسال منتشر شده است. اگر چه او به دنبال ورشکستگی شرکت خود موسوم به
AIG در پاییز قبل 3/1 میلیارد دلار از سرمایه هایش را ظرف 12 ماه گذشته از دست داد، اما هم اکنون در حساب بانکی خود 4/5 میلیارد دلار پول دارد که این رقم از مجموع تولید ناخالص ملی کشور باربادوس(Barbados) بیشتر است.
آن دسته از اعضای لیست400
Forbes که مجموع سرمایه آنها کمتر از یک میلیارد دلار محاسبه شده، همچنان در دست بررسی هستند تا مشخص شود که پول این افراد با سرمایه کدام یک از کشورهای جهان برابری می کند. از بین این افراد می توان به گری مگنس اشاره کرد. او که صاحب بزرگ ترین شرکت خصوصی تامین کننده آب در کلرادوی آمریکا است، 990 میلیون دلار سرمایه دارد. با توجه به اینکه میزان تولید ناخالص ملی کشور وانوتائو (Vanuatu)
5/988 میلیون دلار اعلام شده، سرمایه گری مگنس از این کشور بیشتر است.


اگر صاحبان سه رتبه آخر لیست
Forbes400 مجموع سرمایه های خود را روی هم بگذارند، 9/2 میلیارد دلار در اختیار خواهند داشت و با این پول می توانند کشوری مانند بلایز را بخرند.