آمریکا و روسیه سوخت هسته ای رژیم را تامین می کنند

 

خبرگزاری حکومتی ايلنا:رئيس كميسيون امنيت ملي گفت: آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مطابق تعهدات خود ملزم به تهیه سوخت مورد نیاز ایران است به همین منظور از کشورهای آمریکا و روسیه خواسته است تا این سوخت را برای ایران تامین کنند. به گزارش خبرنگار ایلنا، علاءالدين بروجردي با حضور در جمع خبرنگاران پارلمانی در پاسخ به سوالی که به مذاکرات هسته‌ای اخیر ایران و 1+5 اشاره داشت، گفت: خوشبختانه این مذاکرات حول بسته پیشنهادی ایران پیش رفت.


وی با ابراز خرسندی از تحولات اخیر هسته‌ای در ایران و ایجاد یک سایت هسته‌ای جدید ادامه داد: موضوعی که تحت عنوان مساله اورانیوم غنی‌شده 20 درصد مطرح می‌کنند مساله روشنی است. پایگاه هسته‌ای که آمریکایی‌ها 40 سال پیش در ایران ساخته‌اند نیازمند سوخت 95 درصد بود اما پس از آن با تحولاتی که در ساخت و تکمیل این نیروگاه به وجود آمد سوخت مصرفی معادل اورانیوم غنی‌شده 20 درصد در نظر گرفته شد.


بروجردی در پاسخ به سوالی که به آغاز مذاکرات ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره داشت گفت: مذاکرات حاشیه‌ای صورت گرفته (پ ا : جلیلی تامنون به اين ديدار اشاره نکرده است!)  میان معاون وزارت خارجه  آمریکا ودبير شوراي عالي امنيت ملي (جليلی) ، به منزله برقراری رابطه میان دو کشور نبوده است اگرچه آمریکایی‌ها بسیار علاقه‌مند برای مذاکره با ایران هستند تاکنون چندین‌بار آن را مطرح کرده‌اند اما مذاکرات حاشیه‌ای ژنو تنها در مورد بسته پیشنهادی ایران بوده است.


بروجردی در پاسخ به سوالی که به موضوع پارازیت‌های ماهواره‌ای اشاره داشت گفت: من از ارسال این پارازیت‌ها خبر ندارم و مسائل مخابراتی اصلا به کمیسیون ما مرتبط نیست. وی در پاسخ به اینکه اگر این پارازیت‌ها امنیتی باشند، کمیسیون امنیت ملی آنها را بررسی خواهد کرد یا نه؟ اظهار داشت: باید سوال کنیم تا ببینیم این مساله امنیتی بوده است یا نه. در حال حاضر چنین چیزی در دستور کار ما نیست. رئیس کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوالی که به وضعیت بازداشت‌شدگان مسائل پس از انتخابات اشاره داشت گفت: بنده چند روزی سودان بودم و از این موضوع اطلاع جدیدی ندارم