دیدار نمایندگان رژیم با نمایندگان آمریکا روسیه و فرانسه برای انتقال غنی سازی اورانیوم


خبرگزاری ریا نووستی :  نمایندگان ایالات متحده آمریکا، فرانسه و ایران روز 19 اکتبر (27 مهرماه) در وین امکان غنی سازی اورانیوم ایران در خارج از کشور را بررسی می کنند، این مطلب را خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه به نقل از نماینده آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد.بر اساس این گزارش، خبر دیدار نمایندگان 4 کشور، پس از دیدار "محمد البرادعی" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهور ایران و نیز تعدادی از مسئولین اتمی این کشور اعلام شد.بنا به اظهارات طرف ایرانی، این کشور برای تهیه سوخت ویژه رآکتور تحقیقاتی خود نیاز به غنی سازی اورانیوم تا 19.75% دارد. روز 30 سپتامبر "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهور ایران اعلام کرده بود که ایران آمادگی دارد برای رآکتور تهران اورانیوم غنی شده خریداری کند و یا اورانیوم 3.5 درصدی خود را داده و اورانیوم با غنای 19.75 درصد تحویل گیرد.

روز 1 اکتبر معاونین وزرای خارجه گروه 1+5 (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا) و نماینده ایران در ژنو دیدار کردند. این اولین باری بود که نمایندگان ایران و آمریکا پشت یک میز مذاکره نشستند. از سوی ایران "سعید جلیلی" دبیر شورای عالی امنیت ملی و از سوی روسیه "سرگی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه حضور داشت.

در پایان مذاکرات طرفین به توافق رسیدند که بازرسین آژانس بین المللی انرژی اتمی از کارخانه جدید غنی سازی اورانیوم در حومه قم ظرف دو هفته آینده بازدید کنند. همچنین طرفین تصمیم به تشدید روند مذاکراتی گرفتند و توافق کردند که تا آخر ماه اکتبر دیدار دیگری نیز انجام دهند.