بیانیه ي کانون صنفی معلمان(طیف صنفی) به مناسبت روزجهانی معلم


ملت غیور ، معلمان فرهیخته ،همکاران آگاه


٥ اکتبر (سیزده مهرماه) روز جهانی معلم بر شما مبارک باد


          
در روز پنجم اکتبر سال (1966 میلادی) توصیه ي یونسکو و سازمان جهانی کار در رابطه با وضعیت معلمان ، به اتفاق آرا توسط همه ی کشورهای جهان به تصویب رسید . این اولین سند بین المللی ای بود که در آن ، اهمیت بنیادین داشتن معلمانی با کیفیت عالی و نظام های با ثبات آموزش عمومی ، توسط دولت ها به رسمیت شناخته شد . اهمیت این توصیه ها به قدری است که سال  1994 ، در چهل و چهارمين اجلاس وزراي آمزش و پرورش جهان ،  روز 5 اکتبر به عنوان سالروز تصویب آن ،  به نام روز جهانی معلم نام گذاری شد . در این اجلاس محمد علی نجفی وزیر سابق آموزش و پرورش نیز شرکت داشت و مصوبات مذکور مورد تایید ایران قرار گرفت .هرسال در چنین روزی یونسکو و سازمان های وابسته به سازمان ملل پیام هایی به روسای کشورها و خانواده ها می فرستند که احترام به معلم و قدردانی از او وایجاد شرایط مناسب کار ، در سرلوحه ی آن قرار دارد.


           
از آن جایی که ایران زیر مجموعه ی جامعه ی جهانی است وبا امضای مصوبات این کنوانسیون صنفی وفعالیت آزادانه درآن ، داشتن نشریه و تجمع،  حق مسلم معلمان کشور است .

 

افسوس که امسال نیزچون سال های گذشته وزارت کشور با تقاضای تجمع کانون صنفی معلمان (طیف صنفی ) مخالفت نمود .!این درحالی است که روزهای بتن ، معدن و...آن چه به غیر انسان ارتباط دارد از صدا وسیما نیز پوشش داده می شود !!


           
کشورهای پیشرفته ی جهان با سرمایه گذاری در تربیت نیروی انسانی وازمسیر آموزش و پرورش به مدارج بالای علمی ،اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی رسیده اند. متاسفانه نگاه سیاسی امنیتی دولت به این وزارتخانه باعث شده است که به بهانه های گوناگون برنامه های غیر کارشناسی شده را در آن پیاده کند . " طرح ساماندهی نیروی انسانی " و " خصوصی سازی مدارس" از آخرین طرح ها ی دولت برای نابودی آموزش وپرورش است .


             
طرح ساماندهی نیروی انسانی به بهانه ی صرفه جویی درحالی از سال گذشته تا کنون به اجرا درآمد که مجلس شرط اجرای آن را اصلاح این طرح دانست . دولت با ادغام دو یا سه مدرسه ی دولتی جمعیت کلاس درس را از حد استاندارد 20 تا25 نفر به 35 و 40 نفر رسانده است!!
           
طرح خصوصی سازی مدارس نیز به بهانه ی صرفه جویی و به اصطلاح سپردن کار مردم به مردم مطرح و اجرا می شود .در حالی که آموزش بین الملل طبق تحقیقات علمی و گسترده ای خصوصی شدن مدارس را به این دلیل مردود اعلام نموده است که نه تنها موجب اختلاف طبقاتی در جامعه خواهد شد ، بلکه به دلیل تبدیل دانش به کالای مادی ، کیفیت آموزش و تربیت را به خطر خواهد انداخت . از آن جایی که وظیفه ی معلم و آموزش ایجاد تغییر مثبت در زندگی دانش آموز است آیا با این طرح ها ما شاهد تغییرات منفی در دانش آموزان وسپس جامعه نخواهیم بود ؟! تا کی باید آموزش و پرورش محل آزمون و خطای سیاست مداران باشد.؟! تاکتیک های سیاسی  -امنیتی تحت عناوین " صرفه جویی "های این چنین در آموزش و پرورش سبب می شود که هزینه های مراکز اصلاح و تربیت ، مراکز بهزیستی، بازپروری و درنهایت زندان ها و نیروی انتظامی به کشور تحمیل شود زیرا حاصل چنین آموزش و پرورشی ، از مراکز فوق سر در می آورد و جامعه نیز روی آسایش را نخواهد دید!!


            
برخورهای امنیتی با تشکل های صنفی معلمان کشور ، توقیف هفته نامه ی قلم معلم و گذشتن 5 ماه اززندانی کردن سجاد خاکساری خبرنگارآن و زندانی شدن برخی فعالان صنفی نظیر هاشم خواستار ، فرزاد کمانگر، و.... دلایل دیگری از نگاه سیاسی امنیتی بر آموزش و پرورش است ، وگرنه انجام ناقص طرح خدمات کشوری با تحمیل هزینه های مادی و معنوی بسیار بر معلمان و فعالان صنفی ، با توجه به ندانم کاری های اقتصادی دولت و گوشت کیلویی 13000 تومان ، بر کدام زخم معلمان مرهمی گذاشت ؟!معلمان بازنشسته با حقوق بازنشستگی اندک ، هم باید خرج درمان سرسام آور خود را بدهند و هم فرزندان جوان و بیکار خود را تامین کنند!!


            
در سال های اخیر نه تنها سوءمدیریت ها درمان نشد ، بلکه بدنه ی ادارات با نیروهای مازاد فربه تر گشت . مسئله ی بیمه صندوق ذخیره فرهنگیان بیمه های تکمیلی انتخاب مدیران اصلح رسیدگی به حقوق معلمان مدارس استثنایی و عدم تامین معيشت ،  معلمان بازنشسته وصدها مسئله ی دیگر همچنان بی پاسخ مانده است!! تا زمانی که معلمان کشور را به عمد ، از حقوق صنفی شان محروم نمایند ، وضع جامعه کمابیش همین خواهد بود!!


           
همکاران گرامی ، عملکرد قهر آلود و ناعادلانه ی دولت و پاسخ گو نبودن در برابر خواسته های منزلتی معیشتی ما را در ادامه راه برای رسیدن به حقوق صنفی خود مصمم تر می سازد . از آن جایی که همکاری شما عزیزان در پیوستن به نهادهای صنفی و حمایت از بیانیه ها قدرت نظارتی ما را بر کار مسئولان افزایش می دهد ، پیشنهادهاي زیر برای زنده نگه داشتن روز جهانی معلم ، ارائه می گردد :


    1
روز دوشنبه 13 مهرماه 88 مصادف با 5 اکتبر ، روز جهانی معلم را به یکدیگر تبریک بگوییم و با بردن گل و شیرینی به مدرسه  این روز را گرامی بداریم .


    2
به هر شکل ممکن نظیر جلسه شورای معلمان یا زمان زنگ هاي تفریح در دفتر مدرسه این روزرا ارج نهیم .


                                           
کانون صنفی معلمان ( طیف صنفی)

)                                                   7/7/88