فعال حقوق زنان به شش ماه زندان محکوم شد

 

سایت تغییر برای برابری: جلوه جواهری، فعال کمپین یک میلیون امضاء، به اتهام اجماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت کشور در شعبه 30 دادگاه انقلاب به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.مینا جعفری، وکیل وی با اعلام این خبر گفت که خانم جواهری؛در تاریخ 23 خرداد 87 مقابل گالری ابریشم با 8 تن ديگر از فعالان حقوق زنان دستگیر شده بود و به دلیل عضویت در کمپین یک میلیون امضاء به استناد ماده 500 قانون مجازات اسلامی محکوم شده است.

 

این در حالی است که برخي ازبازداشت شدگان همان روز از این اتهام تبرئه شده اند و پرونده آنها نيز به دادگاه عمومی ارجاع شده است. .متاسفانه اتهام عنوان شده در راي صادره با كيفر خواست مغايرت داشته و راي مزبور بدون توجه به دفاعيات جواهري و وكيل وي صادر شده است.راي دادگاه به وكيل پرونده ابلاغ نشده و پس از مراجعه وي به دفتر شعبه و تقاضاي كتبي از رياست و دفتر شعبه 30 دادگاه انقلاب براي ابلاغ متن راي هيچ پاسخي دريافت نكرده و مجبور به مطالعه متن راي در دفتر شعبه شد و اين موضوع برخلاف ماده 213 قانون آيين دادرسي كيفري مي باشد.جلوه جواهری 10 آذر ماه 1387 جلوه جواهری نیز به بهانه فعالیت در سایت تغییر برای برابری، بازداشت شده بود. ویی پس از دریافت احضاریه ای از سوی دادسرای شعبه يک امنيت تهران، به دادگاه انقلاب مراجعه کرد و پس از بازجويي به اتهاماتي چون " تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب از طریق انتشار اخبار کذب در سايت تغییر برای برابری " متهم شد. قرار وثیقه جلوه 50 میلیون تومان بود که پس از تحمل 30 روز حبس در بند عمومی زندان اوین و با اعلام خانواده وی مبنی بر ناتوانی از تامین این وثیقه سنگین با ضمانت بانکی 5 میلیون تومانی آزاد شد.

 

این فعال حقوق زنان همچنین 11 اردیبشهت ماه 1388 نیز در منزلش دستگیر شد. ماموران امنیتی پس از بازداشت همسرش، کاوه مظفری به بهانه شرکت در تجمع روز جهانی کارگر منزل وی را تفتیش کرده و جلوه جواهری را نیز به زندان اوین منتقل کردند.اتهام این فعال حقوق زنان اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در کمپین یک میلیون امضا و تجمع و تبانی اعلام شد. وی 17 خرداد ماه با قرار کفالت100 میلیون تومانی از زندان اوین ازاد شد.