حمله پلیس ضدشورش به مردم در بهشت زهرا


راديو فرانسه : پلیس ضدشوروش به طور گسترده در گورستان ‏بهشت زهرا مستقر شده و به ضرب باتوم مانع از ورود ‏افراد و همچنین میرحسین موسوی به داخل گورستان شد. پلیس همچنین با محاصرۀ مهدی کروبی مانع از ورود ‏وی به گورستان شد. خبرگزاری فرانسه نوشته است که ‏در واکنش به این اقدام مردم حاضر در محل به سوی ‏پلیس ضدشورش سنگ پرتاب کردند‏. خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش کرده است که شماری از حاضران در گورستان بهشت زهرا توسط پلیس دستگیر شده اند. همزمان شاهدان عینی از حضور مردم در مناطق مرکزی و جنوب تهران خبر ‏داده اند. به گفتۀ همین منابع، پلیس از تجمع ‏افراد در میدان فردوسی تهران جلوگیری می کند. ‏
 
قرار است امروز پنجشنبه ساعت چهار بعد از ‏ظهر به دعوت و با حضور میرحسین موسوی و مهدی ‏کروبی تجمعی به منظور بزرگداشت چهلمین روز ‏کشته شدگان تظاهرات اعتراضی روزهای اخیر در ‏ایران در گورستان بهشت زهرا برگزار شود.


دو نامزد ‏اصلاح طلب انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران ‏طی چند نوبت از وزارت کشور جمهوری اسلامی ‏تقاضای مجوز برای برگزاری تجمع کرده بودند که هر ‏بار با مخالفت مقامات روبرو شد. به گفتۀ نمایندگان ‏مجلس ایران دست کم سی تن در ناآرامی های اخیر ‏ایران کشته شده اند. اما، مخالفان شمار کشته شدگان را ‏بیش از این رقم اعلام می کند که غالباً نیز در گورستان ‏بهشت زهرا به خاک سپرده شده اند.


پیشتر مادر ندا آقا ‏سلطان که به نماد اعتراض های جاری ایران بدل شده، ‏گفته بود که در مراسم امروز بهشت زهرا شرکت ‏می کند. شاهدان از حضور چهل پنجاه نفر بر مزار ندا ‏آقا سلطان در بهشت زهرا خبر داده اند.


سرلشگر ‏عبدالله عراقی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه ‏پاسداران که مسئولیت حفاظت از پایتخت را برعهده ‏دارد، مدعی شد که قتل ندا آقا سلطان توسط آنچه وی ‏‏"دشمنان کشور" نامید طرحریزی و اجرا شده است.