هفت نفر از اعضای مجاهدين خلق در اردوگاه اشرف کشته شدند

 

راديو فردا :  علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، کشته شدن ۶ نفر از اعضای مجاهدين خلق را در جريان درگيری ها دراردوگاه اشرف تاييد کرده است. علی دباغ به خبرگزاری ها گفته است که ۳۵ تن نيز بازداشت شده اند. ماموران امنيتی عراق روز سه شنبه به اين اردوگاه در نزديکی بغداد يورش بردند. سخنگوی دولت عراق روز چهارشنبه در گفتگو با رسانه های بين المللی، گزارش ها در مورد کشته شدن عده ای در اردوگاه اشرف را تکذيب کرده بود.


در همين زمينه دبيرخانه شوراي ملي مقاومت وابسته به سازمان مجاهدین خلق دو اطلاعی منتشر کرده است:


اطلاعيه دبيرخانه شوراي ملي مقاومت حمله به اشرف-شماره 35    

نوشته شده توسط دبیرخانه شورای ملّی مقاومت ایران    

درخواست از دبيركل ملل متحد در مورد تدفين شهيدان اشرف

 

 نيروهاي مهاجم عراقي در اشرف جاده منتهي به مزار شهيدان را در داخل قرارگاه اشغال كرده اند و  هر كس را كه بخواهد به مزار مرواريد برود هدف قرار ميدهند. اين امر مانع خاكسپاري شهيدان گرديده است.
  
پيكر هفت شهيد كه  توسط نيروهاي سركوبگر عراقي جان سپردند, از روز گذشته در گرماي 57درجه بر جاي مانده است. با توجه به قطع برق و تخريب يا از كار افتادن بسياري سيستم هاي خدماتي, نگهداري اجساد غيرممكن شده و ممكن است با توجه به گرد و غبار شديد هوا, موجب انتشار انواع بيماريها در ميان ساكنان اشرف شود.

 

ساكنان اشرف از دبيركل ملل متحد خواستار اعزام فوري نمايندگاني براي  عقب نشاندن نيروهاي عراقي از مسير مزار و نظارت بر خاكسپاري شهيدان هستند. علاوه بر اين, برخي خبرها حاكي از شهادت 4 يا 5تن مجاهداني دارد كه توسط نيروهاي مهاجم عراقي بشدت مجروح و به اسارت گرفته شده بودند. پيكرهاي آنان نيز بايستي براي خاكسپاري به بستگان و دوستانشان در اشرف تحويل شود.


 
دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران


7
مرداد1388 (29ژوئيه2009)

اطلاعيه دبيرخانه شوراي ملي مقاومت حمله به اشرف-شماره 34       

نوشته شده توسط دبیرخانه شورای ملّی مقاومت ایران

درخواست فوري از كميسر حقوق بشر, گزارشگر ناپديدشدگان اجباري و عفو بين المل


تا ظهر چهارشنبه 7مرداد (29ژوئيه2009) مجموعا 38تن از ساكنان بلادفاع اشرف توسط نيروهاي عراقي پس از آنكه مضروب و مجروح شدند به گروگان گرفته شده اند و هيچ اطلاعي از وضعيت آنها در دست نيست.


حال شماري از مجروحان در زمانيكه به گروگان گرفته شدند بسيار وخيم بود و به اغلب احتمال در صورتيكه مورد رسيدگيهاي فوري پزشكي و عمل هاي اورژانس جراحي قرار نگيرند جان خود را از دست خواهند داد. در اين ميان بخصوص ميتوان از چهار مجاهد خلق, احمد تاجگردون, مهربان بالايي, حميد اشتري و ابراهيم كماري نام برد كه از سرنوشت آنها اطلاعي در دست نيست.
ساكنان اشرف در يك درخواست فوري از كميسر حقوق بشر, گزارشگر ناپديدشدگان اجباري و عفو بين الملل ميخواهند دولت عراق را وادار به آزاد كردن گروگانها و پاسخگويي درباره وضعيت و سرنوشت هر يك از آنها نمايند. بخصوص اگر در اين ميان افرادي به شهادت رسيدند پيكر آنها بايستي به اشرف تحويل شود.


علاوه بر چهار مجاهد فوق الذكر, اسامي 34گروگان ديگر كه از ساكنان حفاظت شده اشرف بودند بشرح زير است:

 

1. ايرج احمدي
2.
حسين احمدي
3.
حسن بشارتي
4.
علي تولمي
5.
جعفر تهراني
6.
مصطفي ثنايي
7.
بهرام حسن پور
8.
رحمان حيدري
9.
غلامرضا خرمي
10.
همايون ديهيم
11.
مهدي زارع
12.
حسين سرو آزاد
13.
عبدالطيف شاردري
14.
محسن شجاعي
15.
مجيد شكوهي
16.
اسدالله شهبازي
17.
جليل عابدي
18.
مهدي عبدالرحيمي
19.
حبيب غراب
20.
عزيز غلامي زاده
21.
حسين فارسي
22.
جليل فرقاني
23.
حسين فيلي
24.
اميد قادر مزي
25.
محمدرضا قاسم زاده
26.
ميررحيم قريشي
27.
جمشيد كارگر
28.
مشفق كهنگي
29.
جواد گوگردي
30.
عليرضا محمدزاده
31.
كريم محمدي
32.
فريدون ندايي
33.
محمدرضا هوشمند
34.
ابراهيم ملايي 

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
7
مرداد1388 (29ژوئيه2009)