هشدار سازمان‌های حقوق بشر در مورد وضعیت مجاهدین خلق


دويچه وله : خبرگزاری آسوشیتدپرس به گفته‌ی یک افسر پلیس عراقی و اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران استناد کرده است. این خبرگزاری گزارش داده که یک افسر پلیس عراقی که در صحنه حاضر بوده، خبر کشته شدن ۷ نفر را تایید کرده است. این افسر خواسته که نامش فاش نشود، چون می‌گوید، اجازه‌ی دادن اطلاعات را ندارد.


برخی از مقامات دولت عراق هر گونه مرگی را در پی حمله به اردوگاه اشرف در روز سه‌شنبه (۶ مرداد) انکار می‌کنند و گزارشها در مورد مجروحان نیز از سوی منابع مستقل تایید نشده است. خبرگزاری آلمان با استناد به گفته‌ی فرماندار ولایت دیاله که در نزدیکی اردوگاه اشرف واقع است، خبر از ۴۲۵ زخمی از ساکنان این اردوگاه داده است. این فرماندار همچنین گفته است، ۳۰ مامور پلیس در جریان حمله به مجاهدین آسیب دیده‌‌اند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه ناآرامی و درگیری میان پلیس عراق و ساکنان اردوگاه اشرف در روز چهارشنبه نیز ادامه داشته است.

 

موضع‌گیری مقامات عراقی

 

وزیر دفاع عراق در مصاحبه با فرستنده‌ی تلویزیونی "العربیه" از حمله به اردوگاه مجاهدین دفاع کرد و گفت که طبق موافقت‌نامه‌ای که در ماه نوامبر سال گذشته با آمریکا امضا شده، این حمله بلامانع بوده است. وی افزود، ساکنان اردوگاه باید قانون عراق را بپذیرند. طبق موافقت‌نامه‌ی یاد شده‌، نیروهای امنیتی عراقی از سه ماه پیش مسئول کمپی هستند که پیش از آن زیر نظارت نیروهای آمریکایی بود. نیروهای آمریکایی ساکنان اردوگاه اشرف را پیش از این خلع سلاح کرده بودند.
شهریار کیا، سخنگوی مجاهدین خلق ایران، ابراز نگرانی کرده که دولت عراق عده‌ای از اعضای مجاهدین را تحویل دولت ایران خواهد داد. اما یک سخنگوی دولت آمریکا گفته است که دولت عراق اطمینان داده که هیچ یک از ساکنان اردوگاه اشرف به اجبار به کشوری منتقل نخواهند شد که خطر پیگرد و سرکوب در انتظارشان باشد.

ابراز رضایت دولت ایران

دولت جمهوری اسلامی ایران از برخورد شدید پلیس عراق علیه مجاهدین ابراز خوشحالی کرد. به گزارش خبرگزاری مهر در روز چهارشنبه، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: هرچند که این اقدام دولت عراق دیرهنگام است اما قابل تقدیر است که تصمیم گرفتند سرزمین عراق را از لوث وجود تروریست‌ها پاک کنند.

 

"تحویل مجاهدین یعنی شکنجه و مرگ برای آنان

 

سازمان عفو بین‌الملل از بحرانی شدن وضعیت مجاهدین خلق ایران در اردوگاه اشرف عراق ابراز نگرانی کرد.جامعه بین‌المللی دفاع از حقوق بشر" در برلین دولت‌های آمریکا و عراق را فراخواند، اعضا و وابستگان سازمان مجاهدین خلق ایران را که در عراق می‌زیند، تحویل ایران ندهند.
حدود ۳۵۰۰ ایرانی که شامل اعضای مجاهدین خلق ایران و خانواده‌های آنان است، در اردوگاه اشرف به سر می‌برند که در سال ۱۹۸۶ در عراق برای کمک به صدام حسین در جنگ ایران و عراق ایجاد شد.
"

جامعه بین‌المللی دفاع از حقوق بشر" در روز چهارشنبه در برلین گفت که صرف نظر از نقش مسئله‌ساز این سازمان که چند دهه است علیه رژیم ایران مبارزه می‌کند، تحویل اعضای آن به ایران به معنای شکنجه و مرگ حتمی آنان است.جامعه بین‌المللی دفاع از حقوق بشر" درخواست کرده است که از برنامه‌ای که برای به‌هم‌زدن اردوگاه اشرف در دست است، چشم‌پوشی شود، در اختیار ساکنان این اردوگاه وسایل اولیه‌ی زندگی گذاشته شود و کنترل این اردوگاه را متوقف سازند. این سازمان حقوق بشری همچنین درخواست کرده که یک هیئت مستقل از سوی صلیب سرخ و کمیسریای عالی کمک به آوارگان و پناهندگان از اردوگاه دیدن کند و زمینه‌ی پذیرش این پناهندگان را در کشوری دیگر فراهم آورد.