نگرانی نسبت به وضعیت نامعلوم شیوا نظرآهاری

 

کمیته گزارشگران حقوق بشر: روز سه شنبه، ششم مرداد ماه، شیوا نظرآهاری در گفت و گویی کوتاه با خانواده خود اعلام کرد تا مدتی از امکان برقراری تماس تلفنی محروم خواهد بود.شیوا نظر آهاری، پس از گذراندن 33 روز در سلول انفرادی بند 209، در 26 تیر ماه به سلول های عمومی بند مزبور منتقل و در طول این مدت تنها موفق به چند تماس کوتاه با خانواده اش شده است. او طی این مکالمات از ارائه درخواست ملاقات با خانواده خود خبر داده که تا به امروز چنین امکانی محقق نشده است.

صبح روز دوشنبه نیز مادر شیوا نظرآهاری، همراه با دیگر خانواده های زندانیان، به زندان اوین مراجعه و ضمن تحویل پول و لباس برای وی، در خواست ملاقات نمود اما با پاسخ منفی مسوولان مواجه شد.
شهرزاد کریمان، نحوه درخواست ملاقات با دخترش را مراجعه اولیه به دادسرا بیان می کند. دادسرا او را به زندان اوین ارجاع داده و مسوولان اوین نیز مجددا وی را به سمت دادسرا هدایت می کنند و در نهایت، پیشنهاد ارائه دوباره درخواست را در هفته آینده می دهند.


کمیته گزارشگران حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت نامشخص شیوا نظرآهاری، برخورداری از حق ملاقات و تماس با خانواده را از حقوق اولیه زندانیان دانسته و محرومیت از آن را از مصادیق بارز شکنجه سفید اعلام می نماید. این کمیته همچنین خواستار آزادی هرچه سریع تر شیوا نظرآهاری و سایر زندانیان اندیشه بوده و از تمامی نهادهای حقوق بشری بین المللی می خواهد هم صدا با ارگان ها و سازمان های حقوق بشری داخلی، با محکوم نمودن برخوردهای ایذایی با فعالان جامعه مدنی، به اقدام قاطع و موثر در خصوص اعمال خشونت جسمی و روانی به زندانیان پرداخته و نسبت به نقض صریح حقوق زندانیان در زندان‌های ایران اقدامی فوری نمایند.