بازهم تهدیدهای توخالی و عوام فریبانه اتحادیه اروپا

 

دويچه وله  : دولت آلمان اعلام کرده است که اگر فشارها و سرکوب‌ها علیه معترضان به نتیجه‌ی اعلام‌شده‌ی انتخابات ریاست جمهوری پایان نگیرد، رویکرد سخت‌تری در قبال دولت ایران در پیش خواهد گرفت. گونتر گلوزر، مدیرکل امور اروپا در وزارت خارجه‌ی آلمان، ضمن بیان این مطلب، تصریح کرد که در جلسه‌ی وزرای خارجه‌ی اروپا که روز دوشنبه، ۲۷ژوئیه، در بروکسل برگزار می‌شود، احتمالاَ گزینه‌های مختلف برای برخورد با دولت ایران مورد بحث قرار خواهند گرفت. به گفته‌ی وی، اگر رفتار دولت ایران با معترضان تغییر نکند، این  گزینه‌ها به اجرا گذاشته خواهند شد.


گلوزر که به جای فرانک اشتاین‌مایر، وزیر خارجه‌ی آلمان در جلسه‌ی بروکسل شرکت می‌کند، افزود که در زمینه‌ی برنامه‌ی هسته‌ای نیز ایران باید رویه‌ی خود را تغییر دهد. او گفت: ما مایل به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران نیستیم، ولی این کشور نیز باید دست دراز‌شده‌ را پس نزند و از وقت‌کشی بپرهیزد.


منظور گلوزر از "دست درازشده"، پیشنهاد دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر مذاکرات بی‌قیدوشرط با ایران است. باراک اوباما، اندکی پیش از تحویل‌گرفتن قدرت در کاخ سفید، تأکید کرد که کشورش دست خود را به سوی ایران دراز می‌کند و از رهبران جمهوری اسلامی می‌خواهد مشت بسته‌ی خود را باز کنند و به مذاکره روی بیاورند.

 

مباحث دیگر در جلسه‌ی بروکسل


وزرای خارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در جلسه‌ی روز دوشنبه خود ادامه‌ی دسترسی جنجال‌برانگیز مقامات قضایی آمریکا به اطلاعات بانکی شهروندان اروپایی را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد. در این جلسه قرار است به کمیسیون اروپا اختیار داده شود با آمریکا در باره‌ی تداوم و نحوه‌ی استفاده‌ی این کشور از داده‌های یادشده قراردادی موقت امضا کند.


به گفته‌ی گونتر گلوزر، موضوع بحث وزرای خارجه نه مضمون قرارداد، بلکه صرفاَ اعطای اختیار به کمیسیون، برای عقد چنین قراردادی است. در حال حاضر نیز مقامات قضایی آمریکا امکان دسترسی به اطلاعات بانکی اروپایی‌ها را دارند، ولی قرارداد جدید باید همکاری در این عرصه را تکمیل کند تا تبادل اطلاعات در مبارزه با تروریسم آسانتر صورت گیرد.


نوع برخورد با کره‌ی شمالی و پرونده‌ی هسته‌ای آن و نیز تقاضای ایسلند برای ورود به اتحادیه‌ی اروپا نیز از دیگر مباحث مطرح در جلسه‌ی وزرای خارجه‌ی اروپاست.