حمایت جهانی از مردم ایران، در ۱۱۰ شهر، شش قاره


 رادیو فردا: همزمان با روز جهانی همبستگی با مردم ایران، هزاران ایرانی و غیرایرانی در شهرهای مختلف جهان دست به تجمع زدند.تجمع کنندگان از دولت ایران خواستند ضمن پایان دادن به سرکوب معترضان، بازداشت‌شدگان را نیز آزاد کند. سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای، ۲۵ ژوئیه (شنبه، سوم مرداد) را روز جهانی همبستگی با مردم ایران، دفاع از حقوق بشر، حقوق شهروندی و آزادی مطبوعات در این کشور اعلام کرده بودند.


 کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل، سازمان گزارشگران بدون مرز، دیده‌بان حقوق بشر و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر از جمله صادر‌کنندگان این بیانیه مشترک هستند.این سازمان‌ها از مردم سراسر جهان خواسته‌ بودند که سوم مرداد ماه در تظاهراتی، حمایت خود از جنبش اعتراضی مردم ایران را نشان دهند.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، تظاهرکنندگان از مقام‌های ایرانی درخواست کردند که صدها ایرانی را که یا در میان تظاهرکنندگان و یا به دلیل فعالیت‌های مدنی و سیاسی بازداشت کرده‌اند، آزاد کنند.سی‌ان‌ان از گردهمایی جهانی در حمایت از معترضان ایرانی در ۴۷ شهر اروپایی و بیش از ۴۰ شهر آمریکایی خبر می‌دهد. تظاهرکنندگان، تصاویری از ندا آقاسلطان، سهراب اعرابی و دیگر کشته‌شدگان شناسایی شده در اعتراض‌های اخیر ایران و نیز برخی زندانیان سیاسی را در دست داشتند.


ناآرامی‌هایی که پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، در شهرهای مختلف این کشور و به ویژه در تهران رخ داد، به گفته منابع رسمی، ۲۰ کشته بر جا گذاشت.این در حالی است که سازمان‌های مدافع حقوق بشر، تعداد واقعی جان‌باختگان را بیش از ۲۰۰ تن اعلام کرده‌اند.صدها تن از معترضان هنوز در بازداشت هستند و با وجود درخواست‌های مکرر سازمان‌های حقوق بشری و برخی شخصیت‌های سیاسی و مذهبی، آزاد نشده‌اند.


گروهی از برندگان جایزه صلح نوبل نیز از روز جهانی همبستگی با مردم ایران، دفاع از حقوق بشر، حقوق شهروندی و آزادی مطبوعات در این کشور حمایت کرده‌اند.از سی و یکم تیر ماه تا دوم مرداد ماه نیز، به ابتکار اکبر گنجی و با حمایت جمعی از روشنفکران، اعتصاب غذایی در حمایت از معترضان ایرانی در مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک بر پا شد که مورد استقبال گسترده قرار گرفت.این اعتصاب غذا به صورت گسترده از سوی رسانه‌های مختلف جهان پوشش داده شد.

 

 رادیو زمانه 

 

حمایت جهانی از مردم ایران، در ۱۱۰ شهر، شش قاره


 حامیان ایرانی و غیرایرانی حقوق بشر، شنبه، ۲۵ ژوئیه مطابق با سوم مردادماه ۱۳۸۸، در بیش از ۱۱۰ شهر از شش قاره جهان در حمایت از حقوق بشر مردم ایران گردهم می‌آیند. تلویزیون خبری سی‌ان‌ان می‌گوید که این تجمع جهانی از جمله در ۴۶ شهر در آمریکا و ۴۷ شهر در اروپا برگزار می‌شود.

گروه اتحاد برای ایران، از سازمان‌دهندگان این گردهم‌آیی جهانی، یکی از اهداف آن را محکوم کردن واکنش خشونت‌بار دولت جمهوری اسلامی به اعتراض صلح‌آمیز عده زیادی از مردم ایران به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر اعلام کرده است. به گفته منابع رسمی، ‌در جریان اعتراضات و راه‌پیمایی‌ها پس از اعلام نتیجه انتخابات در ایران که محمود احمدی‌نژاد پیروز آن معرفی شد دست‌کم ۲۰ نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند که از محل نگهداری بسیاری از آنها اطلاعی در دست نیست.


 اتحاد برای ایران در وب‌سایت خود به عنوان یکی از اهداف این تجمع جهانی از سازمان ملل متحد خواسته است درباره نقض سازمان‌دهی‌شده و ناگوار حقوق بشر در ایران،‌ زندانی‌ها، شکنجه‌ها، ناپدیدشدگان و کشته‌شدگان فورا تحقیق کند.


 

چندین برنده جایزه معتبر صلح نوبل نیز برای شرکت در این تجمع جهانی در محکومیت دولت جمهوری اسلامی ابراز آمادگی کرده‌اند، از جمله جودی ویلیامز از آمریکا، اسقف اعظم دزموند توتو از آفریقای جنوبی و شیرین عبادی، تنها برنده ایرانی جایزه نوبل که اعلام کرده است در شهر آمستردام، هلند، به این تجمع خواهد پیوست.

 در همین زمینه روز شنبه شعبه سازمان عفو بین‌الملل در شهر سئول،‌ پایتخت کره جنوبی، در تجمعی اعتراضی آزادی فوری و بی قید و شرط تمام بازداشتی‌ها در ایران را خواستار شد.

این تجمع جهانی در حالی برگزار می‌شود که به گزارش وب‌سایت اتحاد برای ایران چندین سازمان حقوق بشری در کشورهای عربی نیز برای اعلام اعتراض به نقض حقوق بشر در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران گردهم آمده‌اند.

از جمله این سازمان‌ها می‌توان به موسسه مطالعات حقوق بشر در قاهره، مرکز حقوق بشر در بحرین، و کمیته دفاع از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در سوریه اشاره کرد.

گروه راک بسیار معروف یوتو نیز که روز شنبه در شهر دابلین در ایرلند برنامه دارد وعده داده است که ویدیویی در اعلام همبستگی با جنبش سبز ایران پخش کند. روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته نیز عده بسیاری از حامیان جنبش سبز در خارج از ایران در برابر ساختمان سازمان ملل در نیویورک در کنار افراد سرشناسی چون نوآم چامسکی و اکبر گنجی دست به اعتصاب غذا زدند.