در حمله پژاک چهار تن از نیروهای حکومتی کشته شدند

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است، نیروهای پژاک، در شامگاه روز جمعه چهار مامور ایرانی را در استان آذربایجان غربی به قتل رسانده‌اند. این گزارش می‌افزاید که در نخستین حمله این گروه پس از انتخابات ۲۲ خرداد که در ساعت ۲۳ جمعه شب در پاسگاه مابیشو منطقه ترگوار ارومیه صورت گرفته، یک سرباز، دو درجه‌دار و یک افسر جان خود را از دست داده‌اند. منطقه ترگوار در شمال غربی ایران و در نزدیکی مرز ترکیه و عراق قرار دارد.


در ۲۹ فروردین ماه سال جاری نیز، در پی درگیری نیروهای ایرانی و  اعضای پژاک، ۱۸ تن از نیروهای دولتی و هشت نفر از گروه پژاک در در استان کرمانشاه کشته شده بودند.خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که در پی حمله روز ۲۹ فروردین ماه نیروهای ایرانی با پشتیبانی هلی‌کوپتر چند منطقه در خاک عراق را زیر آتش گرفتند.


در سال‌های اخیر در نیروهای   پژاک که از مخفیگا‌ه‌‌های خود که عمدتا در داخل خاک عراق قرار دارد، بارها علیه نیروهای نظامی و انتظامی ایران دست به عملیات زده‌اند. این گروه دارای همکاری نزدیک به حزب کارگران کردستان ترکیه است.


وزارت امور خزانه داری آمريکا روزبهمن ماه سا ۱۳۸۷حزب حيات آزاد کردستان، پژاک گروه تروريستی اعلام کرد.استوارت لوی، معاون امور مالی و تروريسم وزارت خزانه داری آمريکا، در آن هنگام گفته بود که پژاک به عنوان شاخه حزب کارگران کردستان ترکيه، پ کا کا، فعاليت می‌کند.


آقای لوی همچنين گفته بود: با این اقدام ، ارتباط تروريستی پژاک و پ کا کا را افشا کرديم و به اقدامات دولت ترکيه برای محافظت از شهروندانش از حملات (اين گروه) کمک کرده‌ايم.

حزب کارگران کردستان ترکيه با هدف تشکيل  کشور کردستان از سال ۱۹۸۴ عليه دولت اين کشور اعلام مبارزه مسلحانه کرده است. به گفته مقام های ترکيه در درگيری‌های بين دولت و شورشيان کرد تاکنون نزديک به ۴۰ هزار نفر کشته شده اند. بنا بر اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، حزب کارگران کردستان ترکيه از اعضای ايرانی خود خواسته است تا با تشکيل يک گروه، کردهای ايران را به همکاری با خود ترغيب کنند.