تشدید درگیری های جناحی: حمله یزدی به رفسنجانی

 

جام جم آنلاين: رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين كه من به عنوان عضو شوراي نگهبان، عضو مجلس خبرگان رهبري و طلبه‌اي كه در قم تحصيل كرده است، نسبت به سخنراني هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران اشكالاتي وارد مي‌كنم گفت: هنوز انتخابات تمام نشده بود كه موضوع ترديد بيان شد و بايد از آقاي هاشمي رفسنجاني پرسيد چه كسي بذر ترديد را در جامعه افشاند.

 

به گزارش فارس از قم، آيت‌الله يزدي پيش از ظهر امروز شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به سخنان آقاي هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي روز گذشته نماز جمعه تهران بيان داشت: ايشان در خطبه دوم موضوع بذر ترديد افشاندن را مطرح كردند كه بايد از ايشان پرسيد چه كسي براي اولين بار اين بذر را در جامعه گسترش داد.وي افزود: قبل از انتخابات چه كسي نامه نوشت و گفت "آتش فتنه را دور سازيد " هنوز كه انتخابات آغاز نشده بود، آيا اين نامه بذر ترديد نبود.

رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به مطرح شدن تشكيل كميته صيانت از آراي مردم عنوان داشت: اين امر نيز يك موضوع غيرقانوني بود كه اين موضوع نيز سبب ايجاد بذر ترديد در جامعه شد.

يزدي خاطرنشان كرد: آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام است و اين سخنان در خور مصلحت نظام نبود.

عضو فقهاي شوراي نگهبان گفت: هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با طرح مسائلي به اصل مشروعيت نظام بي‌توجهي كرده است.

آيت‌الله محمد يزدي اظهار داشت: من به عنوان عضو شوراي نگهبان، عضو مجلس خبرگان رهبري و طلبه‌اي كه در قم تحصيل كرده است، نسبت به سخنراني هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران اشكالاتي وارد مي‌كنم و مواضع من هيچ ربطي با جامعه مدرسين و شوراي عالي حوزه ندارد.

وي ادامه داد: هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي اول و دوم نماز جمعه مسئله زيربنايي اعتقادي كه بارها بر روي آن بحث شده را با زيربناي ديگري مطرح كرده و من اين مسائل را توضيح مي‌دهم و مي‌گويم كه او اشتباه كرده و مي‌كند.

وي گفت: در اين خطبه‌ها به آنچه كه مورد اتفاق همه فقهاي اسلامي و شيعه اثني عشري است مورد توجه واقع نشده و آن مسئله اين است كه حق حاكميت در نظام جمهوري اسلامي ايران ناشي از مبدأ اعلي و خداوند است و نقش مردم و خداوند نقش امكان عمل و امكان استيفا را دارد و مشروعيت و مقبوليت با هم تفاوت دارد.

يزدي ادامه داد: مشروعيت حاكميت در اسلام از طرف خدا و مقبوليت از سوي مردم است و صرف همراهي مردم مشروعيت نظام را ايجاد نمي‌كند.

عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينكه اين مسئله حتي در مورد پيامبر اسلام هم قابل تعميم است اظهار داشت: آقاي هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي نماز جمعه به آن بخش از تاريخي كه اشاره كردند، تصور اين است كه برخي مسائل را اشاره و بيان نكردند.

وي تصريح كرد: پيامبر اسلام غير از اينكه پيغمبر هستند رهبر و امام نيز هستند و قرآن ضمن اشاره به اين نكته در بخش ديگري در ارتباط با ولايت اهل بيت بودن ايشان نيز سخني به ميان آورده است.

عضو فقهاي شوراي نگهبان خاطرنشان كرد: خداوند حضرت محمد را پيغمبر قرار داده و كار پيغمبر ابلاغ احكام الهي است، اما بعد از ابلاغ، اجرا و نظارت سمت‌هايي جداگانه‌اي هستند كه براي پيامبر قرار داده شده است، يعني دستور جنگ، صلح، خراب‌كردن مساجد منافقان، مصادره اموال منافقان و فعاليت‌هايي از اين قبيل دستور ولي خدا بوده است.

يزدي با تأكيد بر اينكه بحث اصلي و مهمي كه زيربناي حكومت اسلامي است در خطبه‌هاي هاشمي رفسنجاني مورد توجه قرار نگرفته است تصريح كرد: هاشمي رفسنجاني در خطبه اول نماز جمعه مردم را تكيه‌گاه قرار دادند و اين غلط فاحش است. در اسلام مردم اگر هستند، حكومتي كه خداوند قرار داده قابل عمل مي‌شود.

عضو فقهاي شواري نگهبان، امام علي(ع) را مصداق روشني در اين موضوع دانست و گفت: وقتي پيامبر اسلام از دنيا رفتند امام علي(ع) از نظر شيعه خليفه‌المسلمين بود و ما هم شك نداريم كه ايشان ولي مومنان در آن زمان بودند، ولي مردم با ايشان همراهي نكرده بودند و اين به معناي خليفه نبودن امام علي(ع) نيست.

وي ادامه داد: درست است كه امام علي(ع) كنار رفته بودند، ولي نظارت و همراهي مي‌كردند يعني امام علي(ع) قهر نكردند و به قدري كه مي‌توانستند ارشاد و راهنمايي و موعظه كرده بودند.

يزدي خاطرنشان كرد: از زمان پيامبر، ائمه معصوم(ع)، در زمان غيبت كبري و در زمان ما در حكومت اسلامي فقيه ولي امر با دستور الهي و ولي امر است و مردم امكان عمل و استيفاي حق را مي‌رسانند.

وي تصريح كرد: در زمان امام خميني(ره) نيز هنوز شاه حكومت مي‌كرد كه امام به اتكاي ولي فقيه دستورات حكومتي صادر مي‌كردند كه عدم اجازه از شوهر و پدر در مورد به خيابان آمدن زنان و دختران يكي از اين دستورات حكومتي بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينكه هاشمي رفسنجاني نسبت به اصل مشروعيت نظام بي‌توجهي كرده است خاطرنشان كرد: ايشان در خطبه اول كه در مورد مبعث پيامبر صحبت كردند و همچنين در خطبه دوم به گونه‌اي بحث كردند كه حكومت فقط مردمي است. اين بحث را تاريخ نشان داده و براي فقها نيز ثابت شده كه مسئله نصب الهي وجود دارد و فقيه در زمان غيبت كبري ولي امر از سوي امام زمان(عج) است. هاشمي رفسنجاني در بيان اين مسئله دچار اشتباه شده است.