خانواده فعالان اجتماعی را به گروگان می گیرند

 

دويچه وله : پس از اعتراض‌های اخیر در ایران، بازداشت فعالان اجتماعی ادامه یافته است. اخباری که از ایران می‌رسد، نشانگر آن است که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی برای فشار بر فعالان مدنی متوسل به روش‌هایی می‌شود که برخی از فعالان مدنی از آن به عنوان "گروگان‌گیری" یاد می‌کنند .از جمله پیش آمده است که ‌برای گرفتن فعالی اجتماعی مراجعه کرده و یکی دیگر از افراد خانواده را با خود برده‌اند. چنین چیزی در مورد مهسا امرآبادی پیش آمده است. مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگار است. در روز ۲۴ خرداد ماه ماموران امنیتی برای دستگیری همسر وی، مسعود باستانی که او هم خبرنگار است به خانه‌ی این زن و شوهر مراجعه می‌کنند. آنها در نبود آقای باستانی، مهسا امرآبادی را که باردار است، با خود می‌برند.


سپس در روز ۱۴ تیرماه مسعود باستانی خود را به دادگاه انقلاب معرفی می‌کند تا بلکه همسرش را آزاد کنند. قاضی حداد در دادگاه انقلاب به ماموران اطلاعاتی تلفن می‌کند و ماموران او را با خود می‌برند و مهسا امرآبادی هم آزاد نمی‌شود.

 

کسی که می‌خواهند نیست، دیگری را با خود می‌برند


خانم مریم امرآبادی، مادر مهسا امرآبادی، همراه با ابرازنگرانی در مورد وضعیت  دختر و داماد خبرنگارش، در این مورد به دویچه وله چنین توضیح داد: روزی اینها به خانه‌ی مهسا آمدند و دنبال مسعود همسرش بودند. مسعود فکر می‌کرد اگر خودش را معرفی کند، همسرش را آزاد می‌کنند. اما بعد که مسعود پیش همان آقای قاضی آمد، وی گفت که نه، این پرونده‌اش جداست و باید جداگانه به آن رسیدگی شود. در صورتی که آن روزی که به خانه‌ی آنها آمده بودند، دنبال مسعود آمده بودند، نه

دنبال مهسا، اما مهسا را با خود بردند.


هم اکنون مهسا امرآبادی  حدود یک ماه است که در زندان و در بند ۲۰۹ اوین به سر می‌برد. خانواده تا کنون نتوانسته نه برای او و نه برای مسعود باستانی وکیلی بگیرد، زیرا برخلاف روند قانونی که اتهام متهم بایست پس از ۴۸ ساعت به او تفهیم شود، هنوز معلوم نیست اتهام او چیست و گفته‌اند که هنوز بازجویی از او تمام نشده است.


موارد دیگری از شیوه‌های شبیه به "گروگان‌گیری" به اطلاع دویچه وله رسیده است. از جمله فرزند نوجوان یکی از فعالان مدنی را که در خیابان دستگیر کرده بودند، برای مدتی طولانی در زندان نگاه داشته‌‌اند،‌بی‌آنکه خانواده را از محل حبس وی مطلع کنند. همراهان این نوجوان پس از یک هفته آزاد شده‌اند، اما او را چند روز بعدتر آزاد کرده‌اند. خانواده‌ی این جوان گمان می‌برند که بازداشت طولانی‌مدت‌تر وی احتمالاَ به دلیل آن بوده که پدرش یک فعال مدنی است.


نویسنده: کیواندخت قهاری