نگرانی از وضعیت دو روزنامه نگار و یک فعال زن

 

سایت مدرسه فمینیستی: در ۳۰ خردادماه نیمه شب، ژیلا بنی یعقوب و بهمن احمدی امویی زوج روزنامه نگار در منزل شان دستگیر شدند. دو هفته از بازداشت این دو می گذرد اما به جز یک بار تماس تلفنی ژیلا بنی یعقوب از آنان خبر دیگری در دست نیست.

ژیلا بنی یعقوب که روزنامه نگار و عضو کمپین یک میلیون امضاء و برنده جایزه شجاعت در روزنامه نگاری است، از زمان بازداشت تاکنون تنها یک بار توانسته با مادر خود تماس بگیرد. مادر بنی یعقوب می گوید: همان یک بار هم که ژیلا زنگ زد فقط دو دقیقه با من سخن گفت ان هم با عجله و من نفهمیدم که او و همسرش را به کجا منتقل کرده اند . مراجعه های مکرر ما به زندان اوین و دادگاه انقلاب و دیگر نهادهای قانونی هم تاکنون نتیجه ای نداشته است . دختر و داماد من یک سال گذشته در هیچ روزنامه ای کار نمی کردند من نمی دانم آنها با چه اتهامی در منزل شان دستگیر شده اند . بی خبری از محل نگهداری این دو نیز برای ما واقعا نگران کننده است

بهمن احمدی اموئی اما تاکنون هیچ تماسی با خانواده اش نگرفته است و خانواده او از این بابت به شدت نگرانند . مراجعه آنها به نهادهای قانونی هم تاکنون نتیجه ای نداشته است . انها از مسولان می خواهند که به بهمن اجازه تماس با خانواده اش داده شود .

شیوا نظرآهاری که عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، عضو کمپین یک میلیون امضا، فعال حقوق زنان و کودکان و همچنین دانشجوی ستاره دار محروم از تحصیل است، از روز شنبه 23 خرداد ماه، شیوا نظر آهاری در 24 خرداد ماه، در محل کار خود، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه ی زندان اوین شد. بنابر پی گیری های یکی از وکلای او، وی هنوز در مرحله ی بازجویی به سر می برد و امکان دخالت وکیل میسر نیست.

شیوا نظرآهاری نیز طی سه هفته بازداشت خود تنها یک بار توانسته با خانواده خود به مدت چند دقیقه تماس تلفنی داشته باشد اما متاسفانه با وجود مراجعات مکرر خانواده وی به تمام مراجع قانونی تاکنون خانواده وی نتوانسته از وی خبری دریافت کند.

مادر شیوا نظرآهاری خواستار رسیدگی سریع به پرونده ی فرزند خود است و اظهار می دارد که دخترش همیشه برای حقوق انسان ها ارزش قائل بوده و در جهت احقاق آن تلاش کرده است. او همچنین در مورد چگونگی بازداشت شیوا می گوید: " شب پیش از بازداشت، شیوا در خانه نبود. ماموران وزارت اطلاعات به خانه آمدند، بازجوی شیوا را از پیش می شناختم. او به همراه همکارانش اتاق شیوا را تفتیش کرده و در نهایت سراغ وی را گرفتند. آنها مقداری از وسایل او را با خود بردند و گفتند حکم بازداشت شیوا را دارند و او باید خودش را معرفی کند." خانم نظر آهاری ادامه می دهد: " صبح فردا، شیوا برای مدت کوتاهی به خانه بازگشت تا کمی استراحت کند. سپس با وجود اطلاع از جریان، راهی محل کار خود شد. بعد از چند ساعتی، خبر دادند که ماموران به محل کار وی رفته و او را بازداشت کرده اند."