"پلیس بی طرفانه عمل کرد و هیچ گلوله ای از طرف نیروی انتظامی شلیک نشد"  

 

خبرگزاری حکومتی ایسنا: فرمانده نیروی انتظامی کشور از تحویل دادن تمام بازداشت شدگان در اغتشاشات اخیر به مقامات قضایی خبر داد.سردار اسماعیل احمدی مقدم صبح یکشنبه در صبحگاه مشترک فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: نیروی انتظامی با اشرافیت اطلاعاتی کامل بر اوضاع انتخابات مانع از به وجود آمدن بحران شد.

 

وی ادامه داد: پلیس از ماهها قبل برای انتخابات برنامه ریزی کرده بود و با اشرافیت اطلاعاتی ای که داشت تمام وقایع را از قبل پیش بینی کرده بود به همین علت باعث شد تا در جریان اغتشاشات اخیر پلیس غافلگیر نشود و به خوبی از عهده آن برآید.

وی افزود: نیروی انتظامی در جریان اغتشاشات اخیر افرادی را که بازداشت کرده بود پس از تکمیل پرونده تمام آنها را برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی داد.

وی در رابطه با سازماندهی این اغتشاشات گفت: از سه یا چهار سال قبل بعضی از احزاب ساختارشکن که برخورد قانونی با آنها صورت نگرفته بود، اقدام به ایجاد سازمان هرمی شکلی که شبیه به سازماندهی گروهک منافقین دارد تشکیل دادند که در چنین روزی در انتخابات پیروز شوند که اگر این اتفاق نیفتاد تلاش به نشان دادن تقلب در انتخابات و به آشوب کشاندن متن جامعه کنند.

احمدی مقدم اظهار داشت: این افراد در خارج از کشور آموزشها و دوره های انقلاب مخملی دیده اند که تمام مشخصات این افراد برای پلیس شناخته شده است.

 

وی تاکید کرد: این گروهها سعی داشتند با جلوه دادن تقلبی بودن انتخابات و شکاف بین نیروهای مسلح و ماموران امنیتی و یاری و همراهی رسانه های خارجی که هدایت اصلی این اغتشاشات بر عهده آنها و سفارتخانه آنها بود اصل انتخابات را زیر سئوال ببرند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: پلیس در بازرسی از مراکزی که به عنوان ستادهای انتخاباتی فعالیت می کردند، اسناد و مدارکی در جهت جعلی نشان دادن انتخابات و تقلب در آن به دست آمده است و همین طور اعلامیه های این آقایان خود در راستای نشان دادن تقلب در این انتخابات بوده و اگر این آقایان حسن نیت داشتند بلافاصله با دیدن اینکه رسانه های خارجی پشت سر آنها قرار گرفتند خود را عقب می کشیدند.

وی در رابطه با صحت انتخابات گفت: نیروی انتظامی جزء کوچکی در انتخابات بود اما تنها نهادی بود که از صفر تا 100 در انتخابات حضور داشت و این اطمینان را به مردم می دهم که هیچ تقلبی در انتخابات صورت نگرفته است.

 

وی در رابطه با لباس شخصی ها افزود: عده ای سعی داشتند در این جریانات لباس شخصی ها را به پلیس و یا نیروهای بسیج نسبت دهند اما این افراد هیچ ارتباطی با سازمان و نهادی نداشتند و از هیچ کجا دستوری نمی گرفتند. البته طبیعی بود که در این جریانات هواداران دو طرف با یکدیگر درگیر شوند و پلیس طبق وظیفه قانونی خود با هر دو گروه برخورد کرد.

 

فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرد: نیروی انتظامی در انتخابات کاملاً حرفه ای برخورد کرد و از هیچ گروه و یا شخصی حمایت نکرد و کاملاً در این جریانات بی طرفانه عمل کرد و هیچ گلوله ای از طرف نیروی انتظامی شلیک نشد و تاجایی که امکان داشت پلیس برخورد قهرآمیزی در این جریانات نداشت. البته در این جریانات مردم به ستوه آمده بودند چرا که در تماسهایی که با 197 و 110 گرفته می شد این موضوع کاملاً نمایان بود همچنین در ماجرای 30 خرداد با برخوردی که پلیس با اغتشاشگران داشت بیش از 57 درصد تماس های مردمی با پلیس در جهت تقدیر از نیروی انتظامی برای برخورد با این افراد بود.

 

وی گفت: در جریان کوی دانشگاه تمام بازداشت شدگان با اصرار رئیس دانشگاه و مسئولیت شخص بنده آزاد شدند و این جریان عده ای در داخل اقدام به آشوب کرده بودند و عده ای خودسر وارد کوی دانشگاه شده بودند که با یکدیگر درگیر شدند و در این بین پلیس تعدادی را بازداشت کرد که همگی آنها هم اکنون آزاد شدند.

 

وی با اعلام اینکه در این چند وقت اخیر تمام کارهای نیروی انتظامی تحت تاثیر این اغتشاشات قرار گرفته بود گفت: در این مدت متاسفانه به کارهای مردم در مراجعه به کلانتریها رسیدگی نمی شد بنابراین ما از امروز اعلام می کنیم نیروی انتظامی با قوت تمام بدون هیچ تغییری در برنامه های جاری خود طرح های انضباط اجتماعی و امنیت اجتماعی را دنبال می کند.

وی همچنین در رابطه با گشت های ارشاد گفت: پلیس طبق روال گذشته خود عمل می کند و تحت تاثیر این جریانات و انتخابات قرار نمی گیرد و این ماموریتها تا زمانی که نیاز جامعه باشد ادامه خواهد داشت.

وی در رابطه با قتل ندا آقاسلطان گفت: این موضوع را وزارت اطلاعات و پلیس جنایی پیگیری می کند و تنها چیزی که مشخص است اینکه قتل در مکانی اتفاق افتاده است که با محل اغتشاشات فاصله زیادی دارد.