اسامی ۳۴ تن از کشته شدگان و ۷٠٠ تن از دستگیرشدگان قیام مردم

 

 فعالان حقوق بشر در ایران  : این گزارش ضمن ارائه تعاریف کلی از انتخابات و معیارهای انتخابات سالم، به بررسی اعتراضات مردمی و خشونت نیروهای نظامی میپردازد، مجموع گزارشات کلی از بازداشتهای جمعی افزون بر سه هزار شهروند، ارائه آمار از 34 جان باخته خشونتهای اخیر و همچنین مشخصات 700 بازداشت شده قسمتهای دیگر این گزارش را تشکیل می دهد .آنچه در پی می آید، گزارش تفضیلی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در خصوص رویدادها، نقض حقوق بشر و اقدامات دستگاه امنیتی پس از انتخابات در محدود زمانی 22 خردادماه تا 12 تیرماه سال 1388 است.
این گزارش ضمن ارائه تعاریف کلی از انتخابات و معیارهای انتخابات سالم، به بررسی اعتراضات مردمی و خشونت نیروهای نظامی میپردازد، مجموع گزارشات کلی از بازداشتهای جمعی افزون بر سه هزار شهروند، ارائه آمار از 34 جان باخته خشونتهای اخیر و همچنین مشخصات 700 بازداشت شده قسمتهای دیگر این گزارش را تشکیل می دهد.

انتخابات

 

انتخابات در واقع سلسله اقدامات و عملیات منسجم و پیوسته ای است كه در یك محدوده جغرافیایی مشخص و زمانی محدود ومعین صورت می گیرد و منجر به برگزیده شدن فرد یا افراد و یا موضوع و مرام خاصی از سوی اكثریت مردم می شود.اجرا و انجام این سلسله اقدامات و عملیات كه منتج به این نتیجه گردد، اصطلاحاْ برگزای انتخابات نامیده می شود. در همین رابطه دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران، در تاریخ جمعه، ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی، برابر با ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹ میلادی، برگزار شد.

 

معیارهای انتخابات آزاد

 

حق حاکمیت در هر کشور تنها می‌تواند برآمده از خواست مردم آن کشور باشد که در انتخابات راستین، آزاد، و منصفانه ــ که بطور دوره‌ای برگزار می‌شود ــ و مبتنی بر حق رأی همگانی، برابر، و مخفی است بیان می‌گردد.

 

حقوق انتخاباتی

 

هر شهروند بزرگسال این حق را دارد که :

 

- در انتخابات، بدور از هرگونه تبعیض، رأی بدهد

- به یک پروسه‌ی نام نویسی کارآمد، بیطرف، و بدور از تبعیض دسترسی داشته باشد.

- در صورت سلب حق رای باید بتواند به یک سیستم رسیدگی به شکایات دسترسی داشته باشد.

- دسترسی برابر و موثر به حوزه‌ی رأی گیری موجود باشد.

- رأی هر فرد باید وزنی برابر با رأی دیگری داشته باشد.

- حق رأی دادن بطور مخفی بلاشرط است و نمیباید بهیچوجه محدود گردد.

حقوق کاندیداتوری

- هر کس حق دارد در اداره‌ی کشور خویش مشارکت داشته باشد و می‌باید از امکان برابر برای کاندیدا شدن در انتخابات برخوردار باشد.

- هر کس حق دارد برای کارزار انتخاباتی به عضویت حزب یا سازمانی سیاسی درآید، یا همراه با دیگران حزب یا سازمانی سیاسی را بوجود آورد.

- دسترسی برابر به رسانه ها ــ بویژه رسانه های اطلاع رسانی جمعی

- امنیت جانی و مالی کاندیدا ها می‌باید پذیرفته شده و تأمين گردد،

- برخورداری از حمایت قانون و جبران حقوق نقض شده هر کاندیدا در جریان انتخابات

- در صورت وجود شکایت ، دسترسی به یک هیئت رسیدگی که هم توانایی بررسی چنین تصمیماتی را دارد و هم بتواند اشتباهات را بلافاصله و بطور واقعی تصحیح نماید.

- کاندیداها باید حقوق و آزادی‌های دیگران را محترم شمارد.

- کاندیداها باید نتیجه‌ی انتخابات آزاد و منصفانه را بپذیرد.

 

اعلام نتایج و آغاز اعتراضات در ایران


در پی اعلام نتایج دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران و اعلام پیروزی دوبارهٔ محمود احمدی‌نژاد که از سوی برخی از تحلیل‌گران سیاسی به‌عنوان کودتا نامیده شد، تظاهراتی در خیابان‌ها و میدان‌های تهران و همچنین شهرهای دیگر ایران، توسط هزاران تن از معترضان به نحوهٔ شمارش آرا و حامیان میرحسین موسوی، رقیب اصلی احمدی‌نژاد در انتخابات، در تاریخ ۲۳ خرداد به راه افتاد. این اعتراضات که روزهای بعد نیز ادامه یافت با برخورد نیروهای پلیس ضد شورش و حامیان شبه‌نظامی حکومت در سپاه و بسیج روبرو شد؛ به‌طوری‌که شدت آن در تهران در دههٔ گذشته بی‌سابقه بود. در روز ۲۵ خرداد، حدود ۳ میلیون نفر از معترضان با حضور میرحسین موسوی، محمد خاتمی و مهدی کروبی در راهپیمایی بزرگی در خیابان‌های مرکزی تهران از میدان امام حسین تا میدان آزادی شرکت کردند که به بزرگ‌ترین راهپیمایی ضد دولتی از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ بدل شد.

 

دامنه اعتراضات به نتایج انتخابات به شهرهای دیگری همچون اصفهان، شیراز، اراک، ارومیه، گرگان، مشهد، اهواز، کرمانشاه، رشت، انزلی، تبریز، بندرعباس، آمل، یزد، زاهدان نیز گسترش یافت و مکرراً خیابانها و میادین اصلی این شهرها صحنه اعتراضات و زد و خورد نیروهای شبه نظامی و انتظامی با مردم بود، در این رهگذر هزاران شهروند معترض بازداشت و صدها تن کشته و زخمی شدند.

 

نیروهای نظامی و به خصوص شبه نظامی موسوم به بسیج یا لباس شخصی با خشونت بی حد و حصری عملا اصول اساسی قوانین جاری همچون اصل 27 قانون اساسی را زیر پا گذارده و کمترین اعتراض مسالمت آمیز را با خشونت پاسخ گفتند، ابعاد دهشتناک خشونت ها اعتراضات جهانی را بر انگیخت.

 

قطع شبکه های ارتباطی و ممانعت از اطلاع رسانی


همزمان با آغاز رای گیری در ایران و قطع سرویس پیام کوتاه اختلال در ارتباط گیری و اطلاع رسانی آغاز شد و با اوج گرفتن اعتراضات اجتماعی در ایران دامنه بی سابقه ای یافت.

 

پیامک

 

سرویس ارسال پیامک از شب قبل از انتخابات 22 خرداد از کار افتاد. شهروندان ایرانی که تا قبل از آن و در زمان تبلیغات انتخابات آمار ارسال پیام کوتاه‌شان به رقمی در حدود 100 میلیون پیامک در روز رسیده بود، درست از شب قبل از انتخابات با قطع این سرویس خدماتی از سوی شرکت مخابرات ایران مواجه شدند. البته وزارت مخابرات بسیار با تاخیر اعلام کرد که این مساله مشکل فنی است و ربطی به مساله‌ی انتخابات و وقایع بعد از آن ندارد، اما آن چیزی که همه‌گان بر آن اتفاق نظر داشتند همین ربط این موضوع به مساله‌ی مخابرات بود. با توجه به اعتراض‌های گسترده‌ی سرانجام این سرویس از روز 10 تیرماه بعد از تائید انتخابات توسط شوری نگهبان وصل شد که در اقدامی عجیب هر پیامک ارسالی تا چند مرتبه تکرار می شود و بعضی تحلیل گران بر این باورند این اقدامی است برای جبران خسارت هیجده روز قطعی این سرویس درآمد زا.

 

موبایل

 

تلفن‌های همراه هم مشکلی هم‌چون سرویس پیامک داشتند.. با شروع گسترده‌ی اعتراض‌های میلیونی مردم ایران و حضور آنان در خیابان‌ها مخابرات به طور کامل همه‌ی تلفن‌های همراه ایرانیان را از کار انداخت. مساله‌یی که در مورد آن هیج‌گونه اظهارنظری از سوی دولت مطرح نشد و آن‌ها از پاسخ‌گویی از آن تا کنون سر باز زده‌اند. در تمامی تجمعاتی که مردم ایران در خیابان‌ها برگزار می‌کردند تلفن‌های همراه قطع می‌شد. بسیاری بر این عقیده‌اند که این موضع به خاطر جلوگیری از گزارش دهی و اطلاع‌رسانی از اعتراض‌های مردمی ایران صورت گرفته است. حتا در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان هر شهروندی که در حال صحبت با موبایل بوده است یا بازداشت شده یا مورد ضرب و شتم و برخورد توهین‌آمیز مامورین لباس شخصی قرار گرفته است. البته دامنه قطعی تلفنی در روزهای اخیر و در محل تجمعات به تلفن های ثابت نیز کشیده شد.

 

اینترنت و فیلترینگ

 

در حالی که در شب 22 خرداد شمارش آرا آغاز شده بود و تلفن‌های همراه و سرویس پیامک از کار افتاده بود و فعالین سیاسی و مدنی یک به یک بازداشت می‌شدند، بسیاری از سایت‌های خبری و وبلاگ‌ها به محاق فیلتر رفتند و در عرض یک شب صدها سایت و وبلاگ از سوی کمیته‌ی فیلترینگ مورد فیلتر قرار گرفت، سایت‌های حامی مهدی کروبی و میرحسین موسوی و محسن رضایی و وبلاگ‌های هواداران آن‌ها اولین پای‌گاه‌های اینترنتی بودند که فیلتر شدند و از دسترس همه‌گان خارج شدند. قلم‌نیوز، آینده‌نیوز، سحام‌نیوز، عصر ایران، سایت شخصی محسن رضایی از جمله سایت‌هایی بودند که مورد فیلترینگ قرار گرفتند. شبکه‌های اجتماعی که با توجه به بازداشت گسترده‌ی رزونامه‌نگاران و توقیف مطبوعات و فیلترینگ به محلی مهم برای اطلاع‌رسانی قرار گرفته‌بودند نیز فیلتر شدند. یاهو مسنجر، فیس بوک، توییتر و یوتیوپ از این دست شبکه‌ها بودند. هم‌زمان با این فیلترینگ گسترده سرعت اینترنت نیز در ایران به شدت کاهش پیدا کرد و پهنای باند اینترنت در ایران بسیار کم شد. در این میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قالب شبکه‌ی گرداب دست به انتشار بیانیه‌هایی تهدیدآمیز نسبت به کسانی که مشغول اطلاع‌رسانی و بیان رویدادها بودند پرداخت و حتا در بیانیه‌یی عجیب از کار افتادن بسیاری از سایت‌ها را به سرویس دهنده‌گان آمریکایی نسبت داد.


حملات اینترنتی

 

با شروع فیلترینگ در ایران و بستن راه‌های اطلاع‌رسانی حملات اینترنتی به پایگاه‌های خبری از سوی فیلتر کننده‌گان در دستور کار قرار گرفت. شدت حملات این گروه به قدری زیاد بود که بسیاری از سایت‌های اینترنتی از کار افتاد و کسی نمی‌توانست از آن‌ها استفاده کند. در پی این اقدام مردم معترض به نتیجه‌ي انتخابات دست به اقدام متقابل زدند و خبرگزاری‌های هم‌سو با دولت که از بودجه‌ی عمومی استفاده می‌کنند هم‌چون فارس و ایرنا را مورد هدف قرار دادند. وب‌سایت هرانا خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران از جمله سایت‌های بود که مورد حمله قرار گرفت و هک شد.

 

توقیف و سانسور نشریات

 

محدودیت رسانه‌یی در همه‌ی ابعاد آن از شب 22 خرداد آغاز شد. توقیف و سانسور مطبوعات هم از مهم‌ترین مسائل دنبال شده از سوی دولت بود. توقیف روزنامه‌ی کلمه‌ی سبز و سانسور دیگر مطبوعات و فشار بر روی آن‌ها روزنامه‌نگاران‌شان از جمله اقدامات انجام شده از سوی دولت بود. حتا روزنامه‌ی اعتماد ملی ارگان حزب اعتماد ملی و کروبی یکی از کاندیدهای اصلاح‌طلب فردای انتخابات صفحه‌ی اول خود را سفید گذاشت و دلیل آن را عدم اجازه‌ی برای منتشر کردن بیانیه‌ی کروبی در مورد نتایج انتخابات عنوان کرد. بازداشت روزنامه‌نگاران از همان شب 22 خرداد آغاز شد و ده‌ها روزنامه‌نگار و خبرنگار بازداشت و روانه‌ی زندان شدند. احمد زیدآبادی، محمد قوچانی، کامبیز نوروزی، عبدالرضا تاجیک، مهسا امرآبادی، ،کیوان صمیمی بهبهانی،بهزاد باشو، سید خلیل میراشرفی،مصطفی قوانلو قاجار سمیه توحیدلو ،محمد عطریانفر، شکوفه آذر سعید لیلاز، محمد قوچانی، علی مزروعی، ژیلا بنی یعقوب ،بهمن احمدی امویی از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که بازداشت شده‌اند. این مسئله تا آنجا گسترش یافت که سازمان گزارشگران بدون مرز ایران را بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان عنوان کرد.

 

اختلال در تماس های برون مرزی

 

با توجه به سیاست عدم اطلاع‌رسانی وقایع جاری در ایران از سوی دولت در تماس‌های برون مرزی هم شهروندان ایرانی با مشکل مواجه بودند و شاهد اختلال‌های وسیع در ایران. کسانی هم که با ایران تماس می‌گرفتند و یا بالعکس در بسیاری موارد موفق به ایجاد این ارتباط نمی‌شدند.

 

اخراج روزنامه نگاران خارجی و محدودیت سایرین

 

در همان روزهای اول بعد از 22 خرداد خبرنگاران خارجی تهدید به خروج از ایران شدند و به آن‌ها گفته شد که هر چه سریع‌تر از ایران خارج شوند. تا کنون دو تن از خبرنگاران خارجی بازداشت و روانه‌ی زندان هم شده‌اند. این دو از رونامه‌ی واشنگتن تایمز و هفته نامه‌ی نیوزوویک بوده‌اند. بسیاری از آنان بعد از خروج از کشور افشا کردند که تهدید جانی شده‌ بودند که اخبار غیر واقعی ار از ایران منتشر کنند. دولت در طی روزهای اخیر بسیاری از رسانه‌های خارج از ایران را به دخالت داشتن در آن چیزی که اغتشاش‌های ایران می‌خواندد متهم کرده است. این در حالی است که آنان هر گونه راه اطلاع‌رسانی صحیح برای ایرانیان و جهانیان را بسته است و سعی در بستن راه‌های بیش‌تری دارند.

 

حمله به دانشگاهها


پس از اعلام نتايج انتخابات، همزمان با موج اعتراضات خودجوش مردمی در تهران و ديگر شهرهاي بزرگ كشور، اعتراضات دانشجویی-مردمی در دانشگاههای مختلف کشور آغاز شد. همزمان نیروهای امنیتی و انتظامی نسبت به سرکوب جامعه معترض دانشجویی در سراسر کشور اقدام نمودند. در این رهگذر سه برخورد خونین با دانشجویان صورت گرفت.

کوی دانشگاه صنعتی اصفهان در پی اعتراض جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به نتایج انتخابات در اواخر روز ۲۳ خرداد و اوایل بامداد ۲۴ خرداد نیروی انتظامی با ارسال تعداد زیادی از نیروهای ضد شورش مبادرت به ضرب وشتم شدید دانشجویان نمود.در این اقدام صدها نفر از دانشجویان به شدت زخمی شدند و وسائل شخصی انها توسط مهاجمین تخریب شد.همچنین ۱۴۰ نفر بازداشت. در پی این حوادث شورای دانشگاه امتحانات را به مدت ۱۷ روز به تعویق انداخت.گفتنی است رئیس دانشگاه خسارت وارد شده را حدود بیست وپنج میلیارد ریال اعلام کرده‌است.

 

کوی دانشگاه تهران

 

نیرویهای پلیس و لباس شخصی در تاریخ 25 خردادماه به کوی دانشگاه تهران یورش برده و به ضرب و شتم شدید و مجروح‌کردن دانشجویان پرداختند. در جریان تلاش نیروهای انصار حزب‌الله و گارد ویژه برای ورود به کوی دانشگاه تهران، بیش از پانزده نفر از دانشجویان تنها به علت اصابت گلوله به شدت مجروح شدند. پس از آن با حمله نیروهای لباس شخصی و انصار حزب‌الله به تجمع دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران، دانشجویان ساکن کوی در اثر اصابت گلوله، زنجیر، چاقو، باتوم و چماق به شدت مجروح شدند. نیروهای امنیتی که دور تا دور کوی را از شب تحت اختیار داشتند، چند بار برای ورود به کوی تلاش کردند که این تلاش با مقاومت دانشجویان ناکام مانده بود. اما پس از آغاز حملهٔ نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه که با پرتاب نارنجک صوتی، گاز اشک‌آور و تیراندازی زمینی به تمام درهای کوی دانشگاه همراه بود، توانستند وارد کوی دانشگاه شوند و

کوی دانشگاه شیراز

کوی دانشگاه شیراز نیز در روز 25 خردادماه مورد حمله قرار گرفته بود که به گفته منابع دانشجویی به قتل چند دانشجو و مفقود و بازداشت شدن صدها دانشجوی دیگر انجامید. در این حمله خسارات هنگفتی به خوابگاههای دانشجویان و دانشگاه وارد شد.

 

سایر دانشگاهها

 

دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشگاه مازندران، دانشکده نفت اهواز، دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه زاهدان، دانشگاه بوعلی همدان، دانشگاه تبریز منجمله دانشگاههای دیگر در کشور هستند که صحنه اعتراضات دانشجویی و برخوردهای امنیتی با آنان بود، لازم به ذکر است کماکان در بعضی از دانشگاههای مورد اشاره همچنان دانشجویان بازداشتی یا تحت پیگرد وجود دارد.

برخوردها / آمارها


اعتراف گیری و پخش

 

تا کنون اعترافات دو روزنامه نگار به نامهای امیر حسین مهدوی و مازیار بهاری (خبرنگار ایرانی کانادایی شبکه چهار انگلیس و نیوزویک) به صورت عمومی منتشر شده است. نظر به سوابق دستگاه امنیتی در ایران و مدعیات افرادی که پیش تر اعترافاتی به شکل مذکور از آنان منتشر شده بود و تاکید بر اینکه تحت فشار و شکنجه مجبور به اعترافات غیر حقیقی شده بودند، سازمانهای مدافع حقوق بشر نسبت به خطر شکنجه زندانیان برای اخذ اعترافات غیر حقیقی هشدار داده اند. منابع مطلع از فشار و شکنجه فعالان برجسته اصلاح طلب ایران به قضد اخذ اقاریر غیر واقعی خبر می دهند و عنوان می دارند به زودی این سناریو قربانیان بیشتری خواهد گرفت.


برخوردهای فله ای و جمعی

 

مهمترین برخوردها و بازداشت های جمعی به روایت اسناد را میتوان به شرح ذیل اعلام کرد :

 

23 خرداد - در حمله به خواب گاه‌هاي دانش‌گاه صنعتي اصفهان:‌نيروهاي يگان ويژه و انصار حزب الله، بيش از 60 نفر از دانشجويان را بازداشت و توسط دو دستگاه اتوبوس به مکان نامعلومي منتقل کردند.

24 خردادماه - سردار احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد 170 نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراض دستگیر شده اند و تعدادی از طراحان اصلی تحت تعقیب هستند.

25 خردادماه- نیروهای نظامی و امنیتی به تجمع مردم در زاهدان حمله کرده و دهها نفر را بازداشت کردند.

25 خردادماه- بنا به اخبار رسیده از تبریز نیروهای امنیتی روز دوشنبه ۲۵ خردادماه با مراجعه به خوابگاه های دانشجویان دختر و پسر داخل دانشگاه تبریز حدود ده تن از دانشجویان این دانشگاه را بازداشت و با مینی بوسی به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

26 خردادماه - بیش از 150 دانشجوی متحصن دانشگاه مازندران توسط نیروهای امنیتی با ضرب و شتم بازداشت شدند. نیروهای بسیج و مامورین امنیتی لباس شخصی مسلح به باتوم، قمه و چوب دستی به تناوب به دانشگاه حمله می کردند.

27 خردادماه - یحیی میرزا محمدی دادستان تبریز اعلام کرد: 50 الی 60 نفر از مردم شرکت کننده در راهپیمایی به اتهام اخلال در نظم عمومی تجمع غیر قانونی و برهم زدن نظم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

27 خردادماه - محمدرضا حبیبی دادستان اصفهان گفت : 200 نفر از مردم شرکت کننده در اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

27 خردادماه - جعفر گل محمدی دادستان زنجان گفت : 30 نفر از مردم شرکت کننده در اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

27 خرداد - بر اثر تیراندازی مامورین امنیتی به راهپیمایی اعتراض مردم در اصفهان 45 نفر مجروح و یک نفر بنام " حسین الف " کشته شد. مجروحان به علت اصابت ساچمه و باتوم که اکثرا به چشم و یا سر آنها اصابت کرده، در بیمارستان شریعتی بستری می باشند.

27 خردادماه - در جریان حمله به کوی دانشگاه تهران ۲۰۰ دانشجو بازداشت شده‌اند. یک مقام‌ دانشگاه تهران به خبرگزاری مهر گفته‌است که ۸۰ تن از این دانشجویان آزاد شده‌اند.

28 خردادماه - گزارش‌های رسیده از شهر تبریز نیز از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر از شخصیت‌های برجسته مدنی این شهر خبر می‌دهد.

28 خردادماه - ایسنا از بازداشت هفت نفر در تجمعات اخیر زنجان خبر داده‌است. جعفر گل‌محمدی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان به ایسنا گفته‌است که در طول هفته گذشته ۲۳ نفر دستگیر شده بودند که اکثر آنها با اخذ تعهد آزاد شده‌اند.

28 خردادماه - گزارش‌ها حاکی از بازداشت ۲۰ دانشجو در همدان است. یک عضو کمیته روابط عمومی ستاد دانشجویی کل کشور مهدی کروبی، این خبر را تأئید کرده‌است.

28 خردادماه- در جریان اعتراضات روز سه‌شنبه دانشجویان دانشگاه مازنداران در حدود ۱۰۰ دانشجو بازداشت شدند. گفته می‌شود ۱۱ دانشجوی این دانشگاه همچنان در بازداشت هستند.

29 خردادماه - امیرالله شمقدری سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری خراسان رضوی اعلام کرد : 86 نفر از مردم شرکت کننده در راهپیمایی اعتراض توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

29 خردادماه - 150 دانشجوي دانشگاه سمنان پس از تجمع اعتراضي بازداشت شدند.

29 خردادماه - ذبیح الله خدائیان رئیس کل دادگستری استان لرستان اعلام کرد : تعدادی از مردم شرکت کننده در راهپیمایی اعتراضی توسط مامورین اداره اطلاعات و نیروی انتظامی در خرم آباد بازداشت شدند.

31 خردادماه - سردار احمدرضا رادان جانشين فرمانده نيروي انتظامي اعلام کرد: 457 نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی روز 30 خرداد دستگير شده اند و تعدادي از طراحان اصلي تحت تعقيب هستند.

30 خردادماه - فرمانده کل ناجا از زخمی شدن 400 پرسنل خود در طی درگیریها تا تاریخ 29 خرداد خبر داد

31 خردادماه - سردار احمد رضا رادان معاون فرماندهی نیروی انتظامی خبر کشته شدن 10 نفر و مجروح مصدوم شدن 100 نفر را تایید کرد.

1 تيرماه - نيروهاي امنيتي با حمله با دفتر روزنامه کلمه سبز، به صاحب امتيازي ميرحسين موسوي 25 نفر از کارکنان اين روزنامه را بازداشت کردند.

3 تير - عصر امروز مهندس میرحسین موسوی جلسه ای با اساتید عضو انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه های کشور داشت که بعد از این دیدار ۷۰ نفر از افراد حاضر در جلسه دستگیر شدند.

4 تیرماه : فرمانده سپاه سيدالشهداي استان تهران :قريب به 300 نفر از جان‌برکفان بسيجي به شدت زخمي شدند و هم‌اکنون در بيمارستان‌ها در حال مداوا هستند و 8 نفر از بسيجيان قهرمان نيز در اين حادثه تلخ به درجه رفيع شهادت نائل شدند

6 تيرماه - بيش از 20 نفر از زناني که روز گذشته، ششم تيرماه در اعتراض به بازداشت‌هاي اخير و خشونت‌هاي اعمال شده عليه معترضان، در پارک لاله تهران گرد هم آمده بودند، از سوي نيروي انتظامي دستگير شدند.

10 تیرماه - فرمانده نیروی انتظامی روز چهارشنبه اعلام کرد که در رویدادهای پس از انتخابات 1034 نفر به دست نیروهای ناجا دستگیر شده‌اند و دیگر دستگیری‌ها از سوی بسیج و نیروهای اطلاعات بوده است.

9 تیر - دادستان اصفهان از آزادی ۲۸۰ نفر از بازداشت‌شدگان در ناآرامی‌های اخير خبر داد. محمدرضا حبيبی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی ايسنا، اظهار کرد: حدود ۲۸۰ نفر که دارای اتهام اخلال در نظم عمومی بودند با اخذ تامين مناسب آزاد شدند.

10 تیرماه - فرمانده ناجا کشته شدن ۲۰ نفر را که وی آنها اغتشاشگر خواند تایید کرد.


جان باختگان غیر نظامی

 

به دلیل شرایط امنیتی و ممعانت دولت از گردش آزاد اطلاعات و همچنین گستردگی بی سابقه نقض حقوق بشر در ایران در طی روزهای اخیر، عملا امکان ارائه لیست و آماری جامع و مستدل در خصوص جان باختگان وقایع اخیر وجود ندارد، اما منابع دولتی بر اساس اعلامهای مختلف حداکثر جان باختگان را 20 شهروند و 8 شبه نظامی(بسیجی) عنوان داشته اند اما منابع غیردولتی این آمار را تا 210 شهروند عنوان می نمایند.

اکثر خانواده های جان باختگان برای برگزاری مراسم ترحیم و تدفین با محدودیتهای عدیده ای از سوی نهادهای امنیتی روبه شدند و در بعضی از موارد گزارش شده است برای تحویل دادن جسد از خانواده های داغدار طلب پول شده بوده است. دولت و نهادهای مربوطه برای پیگرد عوامل دخیل در کشتار مردم بی دفاع اقدام مثبتی را سامان ندادند و کشته شدگان را اغتشاشگر خواندند.

 

 

تعدادی از اسامی جان باختگان به شرح ذیل است :

1. حسين طهماسبي، 25 ساله در جريان تجمعات اعتراضي روز دوشنبه 25 خرداد ماه در خيابان نوبهار كرمانشاه مورد حمله‌ي مأموران مسلح وابسته به دولت قرار گرفته و در اثر ضربات وارده جان خود را از دست داد.

2. بهمن جنابی 20 ساله، شاغل در مغازه نصب و تعمیرات شوفاژ - تهران

3. مهدی کرمی 25 ساله، 25 خردادماه، محل فوت تقاطع جنت آباد وخیابان کاشانی، اصابت گلوله به گلو.

4. ندا آقا سلطان، 27 ساله، دانشجوی فلسفه، 30 خردادماه، محل فوت خیابان کارگر شمالی، تقاطع خیابان شهید صالحی و کوچه خسروی، به دلیل اصابت گلوله نیروهای لباس شخصی به قلب .

5. ناصر امیرنژاد، 26 ساله، اهل یاسوج، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در رشته هوا-فضا، تاریخ 25 خردادماه در ابتدای خیابان محمد علی جناح در تیراندازی نیروهای بسیج به قتل رسید.

6. فاطمه رجب پور، 38 ساله ، به قتل رسیده در تاریخ 25 خردادماه در خیابان محمدعلی جناح.

7. سرور برومند، 58 ساله، به قتل رسیده در تاریخ 25 خردادماه در خیابان محمدعلی جناح.

8. محمد حسين برزگر 25 ساله ديپلم شغل آزاد به دليل اصابت گلوله به سر در تاريخ چهارشنبه 27 خرداد در ميدان هفت تير جان باخت و در يكشنبه 31 خرداد بعد از تعهد گرفتن از خانواده در قطعه 302 به خاك سپرده شد

9. سيد رضا طباطبايي 30 ساله ليسانس حسابداري ، كارمند به دليل اصابت گلوله به سر در 30 خرداد در خيابان آذربايجان جان باخت و چهارشنبه 3 تير بعد از تعهد گرفتن از خانواده در قطعه 259 به خاك سپرده شد.

10. ايمان هاشمي 27 ساله شغل آزاد به دليل اصابت گلوله به چشم شنبه 30 خرداد در خيابان آزادي جان باخت و چهارشنبه 3 تير در قطعه 259 به خاك سپرده شد

11. . پريسا كلي 25 ساله فارغ التحصيل رشته ادبيات به دليل اصابت گلوله به گردن در يكشنبه 31 خرداد در بلوار كشاورز جان باخت و سه شنبه 2 تير در قطعه 259 به خاك سپرده شد

12. محسن حدادي 24 ساله برنامه نویس كامپيوتر شنبه 30 خرداد به دليل اصابت گلوله بر پيشاني در خيابان نصرت جان باخت و سه شنبه 2 تير در قطعه 262 به خاك سپرده شد.

13. محمد نيكزادي 22 ساله فارغ التحصيل عمران در سه شنبه 26 خرداد به دليل اصابت گلوله به سينه در ميدان ونك جان باخت و شنبه 30 خرداد در قطعه 257 به خاك سپرده شد.

14. علي شاهدي 24 ساله بعد از دستگيري و انتقال به كلانتري در تهرانپارس يكشنبه 31 خرداد به دلايل نامعلوم در كلانتري جان باخت پزشكي قانوني علت مرگ وي را نامشخص اعلام كرده اما خانواده وي معتقدند به علت ضربات باتوم در كلانتري به قتل رسیده است، وي 4 تير در قطعه 257 به خاك سپرده شد.

15. واحد اكبري 34 ساله شغل ازاد و متاهل داراي يك دختر 3 ساله در شنبه 30 خرداد به دليل اصابت گلوله به پهلو در خيابان ونك جان باخت و سه شنبه 2 تير در قطعه 261 به خاك سپرده شد.

16. ابوالفضل عبدالهي 21 ساله فوق ديپلم برق 30 خرداد در مقابل دانشگاه صنعتي شريف به دليل اصابت گلوله به پشت سرجان باخت و سه شنبه 2 تير در قطعه 248 به خاك سپرده شد.

17. سالار طهماسبي 27 ساله دانشجوي كارشناسي مديريت بازرگاني رشت شنبه 30 خرداد در خيابان جمهوري به دليل اصابت گلوله به پيشاني جان باخت ودوشنبه 2 تير در قطعه 254 به خاك سپرده شد.

18. فهيمه سلحشور 25 ساله ديپلم يكشنبه 24 خرداد به دليل اصابت باتوم به سر و خونريزي داخلي در ميدان ولي عصر بعد از انتقال به بيمارستان در تاريخ 25 خرداد جان باخت و 27 خرداد در قطعه 266 به خاك سپرده شد.

19. وحيد رضا طباطبايي 29 ساله ليسانس زبان انگليسي چهارشنبه 3 تير در بهارستان به دليل اصابت گلوله به سر جان باخت و 6 تير در قطعه 308 به خاك سپرده شد.

20. كيانوش آسا دانشجوي ترم آخر كارشناسي ارشد رشته‌ي پتروشيمي و از نخبگان دانشگاه علم و صنعت ايران در جريان تظاهرات روز دوشنبه 25 خرداد ماه ميدان آزادي تهران در اثر اصابت گلوله توسط افراد موسوم به لباس شخصي جان خود را از دست داد، وی پس از انتقال به کرمانشاه در آن شهر دفن شد.

21. اشکان سهرابي، نوجوان 18 ساله، دانش آموز، شنبه 30 خرداد ماه بر اثر اصابت گلوله اي که از سوي نيروهاي امنيتي و بسيج شليک شد، در گذشت. محل جان باختن وی حدفاصل تقاطع رودکي وسرسبيل بود.

22. فرزاد جشني فرزند سید جافر ، اهل آبدانان از توابع استان ايلام، محل جان باختن تهران، 30 خردادماه

23. مصطفی غنیان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، اهل مشهد، زمان فوت 25 خردادماه در کوی دانشگاه تهران به وسیله نیروهای لباس شخصی .

24. نادر ناصری، 30 خردادماه، خیابان خوش، محل دفن بابل

25. مسعود خسروی، 25 خردادماه، میدان آزادی، مدفون در بهشت زهرا

26. مسعود هاشم زاده، 30 خرداد ماه ، تهران، محل دفن شمال کشور

27. ايمان نمازي دانشجوي رشته عمران دانشگاه تهران، 25 خردادماه ، کوی دانشگاه

28. كاوه علي پور، 19 ساله، شنبه 30 خردادماه ، تهران

29. اسامی شش شهروند جان باخته دیگر عبارت است از شیلر خضری، میدان بهارستان، مبينا احترامی و فاطمه براتی و آقايان کسری شرفی، کامبيز شعاعی و محسن ايمانی، کوی دانشگاه 25 خردادماه (نیازمند منابع بیشتر).


بازداشت شدگان

 

لیست ذیل در بردارنده اسامی و مشخصات مستند شده 700 شهروند معترض، فعال سیاسی، مدنی و روزنامه نگار است که در طی روزهای اخیر و به خصوص پس از آغاز اعتراضات مردمی در ایران بازداشت شده اند، قوه قضائیه برای تعیین تکلیف وضعیت هزاران بازداشت شده که نظر به حجم آماری و گزارشات بالغ بر سه هزار تن را در بر میگیرد کمیته ای تشکیل داده است. این حجم بازداشت با توجه به محدوده زمانی در تاریخ ایران پس از انقلاب بی سابقه است.

لیست بازداشت شدگان شناسایی شده به ترتیب حروف الفبا به شرح ذیل است :

1. آدرین جلالی - دانشجوی دانشگاه تهران

2. آرمان جدایی- بازداشت شده در تاریخ 28 خرداد در توپخانه محل نگهداری نامشخص

3. آرمان عبدالهی- بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد در انقلاب - اوین

4. ابراهیم خوش چهره ـ تاریخ بازداشت31 خرداد - ملی مذهبی

5. ابراهیم رایدیان _ تاریخ بازداشت 31 خرداد _ دانشجو

6. ابراهیم عزیزی _ 31 خرداد _ دانشجو

7. ابراهیم نظری _ نام پدری: بهرامعلی _ محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

8. ابراهیم یزدی _ تاریخ بازداشت 31 خرداد _ دبیر کل نهضت آزادی _ آزاد شد

9. ابراهيم بهروزنيا _ تاریخ بازداشت 30 خرداد _ محل بازداشت خیابان رودكي

10. ابراهيم زاهديان _ دانشجوی دانشگاه تهران

11. ابراهيم عزيزي _ دانشجوی دانشگاه تهران

12. ابوالفضل عابدینی _ تاریخ بازداشت 9 تیر در منزل _ عضو مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران_ ارگان بازداشت کنند

اطلاعات اهواز

13. احد رضایی _ محل بازداشت منزل _ عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران _ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زنجان

14. احسان احسانی _ تاریخ بازداشت 3 تیر _ دانشگاه مازندران و فعال دانشجویی

15. احسان باقری _ عضو ستاد موسوی

16. احسان باکری _ تاریخ بازداشت 30 خرداد _ عضو ستاد میرحسین موسوی

17. ‌احسان بهروز _ فرزند محمود _ محل نگه داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

18. احسان حسینی _ تاریخ بازداشت 1 تیر _ محل بازداشت هفت تیر _ محل نگه داری نامشخص

19. احسان دهقانی شنبه _ نام پدر حسین _ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

20. احسان نویدی ـ‌ تاریخ بازداشت 26 خردا د ـ‌ محل بازداشت خیابان آزادی آزادی ـ‌محل نگه‌داری اوین

21. احمد احمدیان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

22. احمد افجه ای ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ایران

23. احمد جابری ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

24. احمد ریگی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشگاه زاهدان ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زاهدان

25. احمد زید آبادی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ سازمان ادوار

26. احمد سرحدی ـ فرزند محمد ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

27. احمد قربان زاده ـ فرزند صادق ـ محل نگه‌داری زندان اوین

28. احمد مرادی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

29. احمد ولی زاده ـ فرزند قنبرعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

30. احمدرضا احمدی - تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

31. اردلان سلمانی فر ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

32. اسکندری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

33. اسمائیل قربانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

34. اسماعیل جلیلوند ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ فعال دانشجویی دانشگاه شیراز

35. اسماعيل قرباني ـ دانشجوی دانشگاه تهران

36. اشکان ذهابيان ـ تاریخ بازداشت 29 تیر ماه ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

37. اشکان مجللی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

38. اصغر پشتکارـ فرزند فلاح ـ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

39. اکبر آقایی ـ تاریخ بازداشت 30خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

40. اکرم کبیری ـ فرزند محمد علی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل بازداشت ولیعصر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

41. البرز ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

42. العطار رشیدی ـ دانش آموز

43. الهه ايمانيان ـ دانشجوی دانشگاه تهران

44. امان الله شجاعی ـ 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

45. امید خاتمی ـ تاریخ بازداشت2 تیر ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

46. امید رضایی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

47. امید سهراوی ـ دانشجو

48. امید محدث ـ آزاد شد

49. امید مهر اندیش ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

50. امیدرضا سردار زاده ـ تاریخ بازداشت 1 تیر

51. امیر آریا زند ـ جبهه مشارکت

52. امیر احمدی ـ فرزند یونس ـ ـ محل نگه‌داری زندان اوین

53. امیر امیری‌ـ محل نگه‌داری زندان اوین

54. امیر امینی فر ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

55. امیر حجازی ـ تاریخ بازدشات1 تیر ـ محل بازداشت خیابان کریم خان

56. امیر حسین جهانی

57. امیر حسین رحیمی ـ آزاد شد

58. امیر رضایی فر ـ تاریخ بازداشت 3 تیر ـ محل بازداشت بهارستان

59. امیر کلهر ـ دانشجوی دانشگاه آزاد کرج

60. امیر محجوبی ـ فرزندمحسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

61. امیر مردانی ـ تاریخ بازداشت 26 تیر ـ محل بازدشات دانشگاه تبریز ـ دانشجو

62. امیرحسین استیری ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

63. امیرحسین محمدی ـ دانشجوی دانشگاه آزاد میبد

64. امین افضلی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

65. امین جهانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ مح بازداشت دانشگاه تبریز ـ دانشجو

66. امین سمیعی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

67. امین صبوری ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

68. امین مراد ـ فرزند منوچهرـ محل نگه‌داری زندان اوین

69. امین نظری ـ عضو شورای مرکزی تحکیم وحدت

70. امین نیک زاده ـ 7 تیر ماه ـ محل بازداشنت دانشگاه ـ دانشجوی دانشکده نفت اهواز ـ آزاد شد

71. امير اقتنايی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ مسئول شعبه خراسان سازمان دانش آموختگان ايران

72. امير حسين جهانی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

73. امين افضلي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

74. امين سميعي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

75. ایاسون آتاناسیادیس ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ خبرنگار یونانی نشریه واشینگتن تایمز

76. ایمان بصیری راسته ـ فرزند عباس ـ محل نگه‌داری زندان اوین

77. ایمان پور تهماسب ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

78. ایمان ثفقت ـ فرزند محسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

79. ایمان شیدایی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

80. ایمان صدیقی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

81. ایمانی ـ دانشجو

82. ایمانی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

83. ايمان پورطهماسب ـ دانشجوی دانشگاه تهران

84. ابراهيم پور عبدالله - زندان اوين

85. احمد رضا عبادي - زندان اوين

86. اردشير امير ارجمند- زندان اوين

87. اشکان کارخانه - زندان اوين

88. امان الله شهسواني - زندان اوين

89. امير حجتي - زندان اوين

90. امير حجتي - زندان اوين

91. امير حسين مصباح - زندان اوين

29. احمد ولی زاده ـ فرزند قنبرعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

30. احمدرضا احمدی - تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

31. اردلان سلمانی فر ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

32. اسکندری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

33. اسمائیل قربانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

34. اسماعیل جلیلوند ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ فعال دانشجویی دانشگاه شیراز

35. اسماعيل قرباني ـ دانشجوی دانشگاه تهران

36. اشکان ذهابيان ـ تاریخ بازداشت 29 تیر ماه ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

37. اشکان مجللی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

38. اصغر پشتکارـ فرزند فلاح ـ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

39. اکبر آقایی ـ تاریخ بازداشت 30خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

40. اکرم کبیری ـ فرزند محمد علی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل بازداشت ولیعصر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

41. البرز ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

42. العطار رشیدی ـ دانش آموز

43. الهه ايمانيان ـ دانشجوی دانشگاه تهران

44. امان الله شجاعی ـ 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

45. امید خاتمی ـ تاریخ بازداشت2 تیر ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

46. امید رضایی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

47. امید سهراوی ـ دانشجو

48. امید محدث ـ آزاد شد

49. امید مهر اندیش ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

50. امیدرضا سردار زاده ـ تاریخ بازداشت 1 تیر

51. امیر آریا زند ـ جبهه مشارکت

52. امیر احمدی ـ فرزند یونس ـ ـ محل نگه‌داری زندان اوین

53. امیر امیری‌ـ محل نگه‌داری زندان اوین

54. امیر امینی فر ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

55. امیر حجازی ـ تاریخ بازدشات1 تیر ـ محل بازداشت خیابان کریم خان

56. امیر حسین جهانی

57. امیر حسین رحیمی ـ آزاد شد

58. امیر رضایی فر ـ تاریخ بازداشت 3 تیر ـ محل بازداشت بهارستان

59. امیر کلهر ـ دانشجوی دانشگاه آزاد کرج

60. امیر محجوبی ـ فرزندمحسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

61. امیر مردانی ـ تاریخ بازداشت 26 تیر ـ محل بازدشات دانشگاه تبریز ـ دانشجو

62. امیرحسین استیری ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

63. امیرحسین محمدی ـ دانشجوی دانشگاه آزاد میبد

64. امین افضلی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

65. امین جهانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ مح بازداشت دانشگاه تبریز ـ دانشجو

66. امین سمیعی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

67. امین صبوری ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

68. امین مراد ـ فرزند منوچهرـ محل نگه‌داری زندان اوین

69. امین نظری ـ عضو شورای مرکزی تحکیم وحدت

70. امین نیک زاده ـ 7 تیر ماه ـ محل بازداشنت دانشگاه ـ دانشجوی دانشکده نفت اهواز ـ آزاد شد

71. امير اقتنايی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ مسئول شعبه خراسان سازمان دانش آموختگان ايران

72. امير حسين جهانی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

73. امين افضلي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

74. امين سميعي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

75. ایاسون آتاناسیادیس ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ خبرنگار یونانی نشریه واشینگتن تایمز

76. ایمان بصیری راسته ـ فرزند عباس ـ محل نگه‌داری زندان اوین

77. ایمان پور تهماسب ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

78. ایمان ثفقت ـ فرزند محسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

79. ایمان شیدایی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

80. ایمان صدیقی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

81. ایمانی ـ دانشجو

82. ایمانی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

83. ايمان پورطهماسب ـ دانشجوی دانشگاه تهران

84. ابراهيم پور عبدالله - زندان اوين

85. احمد رضا عبادي - زندان اوين

86. اردشير امير ارجمند- زندان اوين

87. اشکان کارخانه - زندان اوين

88. امان الله شهسواني - زندان اوين

89. امير حجتي - زندان اوين

90. امير حجتي - زندان اوين

91. امير حسين مصباح - زندان اوين

92. امير عباس کلهر - زندان اوين

93. ايليا فراستي - زندان اوين

94. باقر اسکوئی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ عضو ستاد کروبی

95. باقر فتحعلی بیگی ـ تاریخ بازداشت 30خرداد ـ محل بازداشت منزل زنجان ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی و از اعضای نهضت ازادی

96. بتول قربانزاده ـ فرزند پرویزـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ گرافیست ـ محل نگه‌داری زندان اوین

97. برزو پرورش ـ تاریخ بازداشت 30خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادي

98. بهادر علیزاده ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ محل بازداشت خیابان هفت تیر ـ محب نگه‌داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

99. بهاره حسینی ـ دانشجو

100. بهاره شهیدی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات آمل

101. بهرام بهراميان - تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان

102. بهرام زندی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

103. بهرام شعبانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

104. بهرام کاردان ـ جبهه مشارکت

105. بهرام یوسف نژاد ـ فرزندعلیرضا ـ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

106. بهروز فرزادی ـ فرزند شیرزاد ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ محل بازداشت میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

107. بهروز نوروزی ـ تاریخ بازداشت 3 تیر ـ محل بازداشنت میدان بهارستان

108. بهزاد باشو ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ کاریکاتوریست

109. بهزاد نبوی ـ تاریخ بازداشت 16 خرداد ـ سازمان مجاهدین انقلاب سلامی

110. بهمن احمدی عمویی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار

111. بهمن امویی- تاریخ بازداشت سی و یک خرداد- محل بازداشت منزل-روزنامه نگار

112. بهنام خدابنده لو- تاریخ بازداشت بیست و چهار خرداد- دانشجوی دانشگاه تهران

113. بهنام عظیمی کنده- فرزندگل محمد-محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

114. بیتا صمیمی زاد- تاریخ بازداشت30 خرداد-فعال دانشجویی- محل نگهداری بند نسوان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

115. پدرام رفعتی- دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

116. پروفسور ايزدي- تاریخ بازداشت بیست و هفت خرداد- محل بازداشت دانشگاه همدان- دانشيار دانشكده مكانيك

دانشگاه همدان

117. پروفسور مجذوبي- تارخ بازداشت بیست و هفت خرداد- محل بازداشت دانشگاه همدان- دانشيار دانشكده مكانيك

دانشگاه همدان

118. پناهی- پزشک

119. پوریا شریفیان تاریخ بازداشت بیست و چهار خرداد- دانشجوی دانشگاه بوعلي همدان- آزاد شد

120. پویا ترابی- تاریخ بازداشت بیست و هشت خرداد- محل بازداشت انقلاب- محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

121. پوريا فيض اللهي - زندان اوين

122. پیام پیکری- تاریخ بازداشت یازده تیرماه- محل بازداشت دانشگاه- فعال دانشجویی دانشکده نفت اهواز

123. پیام حیدر قزوینی- دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

124. پیمان عارف- تاریخ بازداشت بیست و هشت خرداد- عضو شاخه دانشجویی جبهه ملی ایران

125. پیمان قدیمی- فرزندمحمد حسین- محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

126. پيام پورنگ- دانشجوی دانشگاه تهران

127. پيمان كهنداني- تاریخ بازداشت سی خرداد- محل بازداشت خیابان آزادي

128. تارا سپهری فر- تاریخ بازداشت هشت تیرماه- محل بازداشت مسجد قبا- دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف- آزاد شد

129. تقی رحمانی ـ تاریخ بازداشت 22 خرداد ـ روزنامه نگار/ ملی مذهبی ـ آزاد شد

130. ثمن صاحب جلالی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

131. جاوید فخریان ـ آزاد شد

132. جاويد رمضانپورـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

133. جت بختیاری ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ فعال دانشجویی ـ آزاد شد

134. جلال بهرامی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زنجان

135. جلال بهرامی صادق رسولی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل - زنجان

136. جلال منيري ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ خیابان جيحون

137. جلیل شرابیان لوـ دکتر جراج

138. جمیله سالار ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات آمل

139. جواد اسکوئی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ مل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

140. جواد امام ـ تاریخ بازداشت 10 تیر ـ محل بازداشت منزل ـ عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

141. جواد جابری ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت پانزده خرداد ـ محل نگه‌داری زندان قزل حصار

142. جواد یزادنفر ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو دانشگاه تهران

143. جهان بخش خانجاني ـ حزب کارگزاران سازندگی

144. جهانگیر محمودیـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ روحانی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات خرم آباد

145. حاجي پور ـ دانشجوی دانشگاه تهران

146. حامد احسانی تبار ـ فرزند غلامعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

147. حامد ایرانیان ـ فرزند محمدـ محل نگه‌داری زندان اوین

148. حامد ايرانشاهیـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ عضو شورای سياستگذاری سازمان دانش آموختگان ايران

149. حامد باقری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

150. حامد سعیدلو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

151. حامد شیخ علی شاهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو ی دانشگاه تهران

152. حامد عبدلی اکبرـ محل نگه‌داری زندان اوین

153. حامد محمدی - محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

154. حبیب خدنگی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

155. حجت اسماعیلیـ سازمان مجاهدین انقلاب سلامی

156. حجت الله امیری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

157. حجت بختیاری ـ دانشجو

158. حدیث زمانی ـ دانشجو

159. حسام الدين باقری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ دانشجوي دانشگاه صنعتی بابل

160. حسام نصیری ـ دانشگاه آزاد تهران مركز

161. حسن رضا لو ـ فرزند شبیر ـ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

162. حسن مادی خواه ـ روزنامه نگار

163. حسن معاديخواه ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد

164. حسن فراهاني - زندان اوين

165. حسين آقاپور - زندان اوين

166. حسين باري - زندان اوين

167. حسين زمانيان - زندان اوين

168. حميد ترقي - زندان اوين

169. حسین اتابک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

170. حسین احمدی ـ فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

171. حسین بیگلر حسنی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

172. حسین حامدی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

173. حسین حسینی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ محل بازداشت خیابان فاطمی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

174. حسین دلیر ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ کارگردان سینما

175. حسین رئیسیان ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

176. حسین رحیمی ـ تاریخ بازداشت ـ 7 تیر ـ دانشجوی دانشکده نفت اهواز ـ آزاد شد

177. حسین زمان ـ خواننده

178. حسین زینلی سرلیه ـ فرزند محمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

179. حسین شکوهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ روزنامه نگار

180. حسین عبدالهی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی

181. حسین مجاهد ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ دبیرکل حزب جامعه مدنی

182. حسین نوبخت ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

183. حسين حامدي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

184. حسين شکوهی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

185. حسين نوبخت ـ دانشجوی دانشگاه تهران

186. حمدالله نامجو ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ فعال دانشجویی دانشگاه شیراز

187. حمزه غالبی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی و عضو جبهه مشارکت

188. حمزه فراتي راد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

189. حمزه قالبی ـ کمپین موسوی

190. حمید ستوده ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت میدان توچخانه

191. حمید عموزاده خلیلی ـ تاریخ بازداشت 9 تیر ـ آزاد شد

192. حمید قزوینی ـ فرزند صمدی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

193. حمید کارخانه ـ فرزند امان الله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

194. حمید نوروزی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

195. حمیدرضا جهان تیغ ـ تاریخ بازداشت 5 تیر ـ دانشگاه بابل ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی

نوشیروانی بابل

 

196. حمیدرضا محمدوالی ـ فرزندمسعود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

197. حمیدرضا نصیر پور- فرزند علی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

198. حميده ماحوزی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

199. حنیف سلیمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو دانشگاه تهران

200. خانم ثابتی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

201. خانم شاملو ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

202. خوش چهره ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد

203. دادی زاده ـ پزشک

204. داود حیدری ـ فرزند صالح ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

205. داود سلیمانی ـ جبهه مشارکت

206. داود صفری نیا - تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

207. داور زاهدار

208. دانيال فرجي - زندان اوين

209. داوود قهرمانی ـ فرزند یوسف ـ محل نگه‌داری زندان اوین

210. درویش ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

211. دکتر پناهی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

212. دکتر جليل شربيانلو ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ منزل ـملی مذهبی - اطلاعات تبریز

213. دکتر داود سليمانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت

214. دکتر سعید حجاریان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد عضو ـ شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

215. دکتر سعید شیرکوند ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

216. دکتر سلطانی آذر ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

217. دکتر سیدمصطفی تاج زاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت

218. دکتر سيف لو ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

219. دکتر عبدالله رمضان زاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ قائم مقام دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی

220. دکتر علی اشرف سلطانی آذر ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران

221. دکتر علی اصغر خدایاری ـ عضو سابق شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

222. دکتر علی تاجرنیا ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

223. دکتر علی محدث ـ تاریخ بازداشت 9 تیر ـ مدیر رشته علوم کامپیوتر دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر

224. دکتر علی مهرداد ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

225. دکتر غفار فرزدی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ ملی مذهبی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات تبریز

226. دکتر غفارزاده ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

227. دکتر غلامرضا ظریفیان ـ معاون وزیر علوم در دولت سیدمحمد خاتمی

228. دکتر لعيا فرزدی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

229. دکتر محسن امین زاده ـ عضو موسس جبهه مشارکت ایران اسلامی

230. دکتر محسن میردامادی ـ دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی

231. دکتر مهدی خزعلیـ ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ مدیر انتشارات حیان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

232. ذاکری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

233. رامین رویگردانـ فرزند نبی الله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

234. رامین ساری اصلانیـ فرزند افشین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

235. رامین سلیمان زاده مقدم فرزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

236. رجبعلی مزروعی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ رئیس کانون صنفی روزنامه نگاران

237. رحمان کعبی فرزند محمد حسن ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

238. رحمان يعقوبی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

239. رحمت الله اميری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران

240. رحیم مددی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد

241. رحيم ياوری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

242. رضا ارجینی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی - اطلاعات زنجان

243. رضا ارکوازي ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

244. رضا جعفریان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان آزاد شد

245. رضا رحیمی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل بازداشت خیابان کارگر جنوبی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

246. رضا زينلي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

247. رضا عرب ـ تاریخ بازداشت9 تیر ـ دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران - اطلاعات بابلسر

248. رضا علیجانی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ ملی مذهبی ـ آزاد شد

249. رضا کاظمی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ ـ محل بازداشت منزل ـ از اعضای جنبش مسلمانان مبارز - فومن

250. رضا لطفی ـ دانشجوی دانشگاه فردوسي مشهد

251. رضا محسنی ـ تاریخ بازداشت 24 خردادـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

252. رضا مرادی ـ فرزند رستم ـ محل نگه‌داری زندان اوین

253. رضا همایی ـ عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی

254. رامون دهقاني - زندان اوين

255. روح الله باقری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

256. روح الله رحيم پور ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

257. روح الله شفيعی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

258. روح الله شهسوار ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ روزنامه نگار و کمپین موسوی و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی

259. روح الله شهسواری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ رئيس ستاد ۸۸ در استان خراسان رضوی

260. روح الله صحرایی ـ نهضت ازادی

261. روزبه امانی ـ تاریخ بازداشت3 تیر ـ محل بازداشت بهارستان

262. رها ده رحیم پور

263. زویا حسنی ـ از اعضای جبهه مشارکت

264. زهرا توحیدی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی محروم از تحصیل

265. زهرا صادق زاده حلاجـ فرزند احمد ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ خانه دار ـ محل نگه‌داری زندان اوین

266. زهرا مجردی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت

267. زهره آقاجری ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت - آزاد شد

268. زینب کریمی بیوک ـ تاریخ بازداشت 22 خرداد ـ خانه دار ـ محل نگه‌داری زندان اوین

269. ژیلا بنی یعقوب ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ روزنامه نگار و فعال حقوق زنان

270. سارا رنجبری ـ فرزند حسن ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

271. سامان صاحب جلالي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

272. سجاد بازوند ـ دانشجوی دانشگاه تربیت معلم

273. سجاد طاهرزاده ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه - دبیر انجمن اسلامی دانشکده نفت اهواز

274. سعید ارباب زهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ زاهدان ـ ارگان بازدات کننده اطلاعات زاهدان

275. سعید الله بداشتی آزاد شد

276. سعید باقریـ محل نگه‌داری زندان اوین

277. سعید پرویزی ـ دانشجو

278. سعید رضا صمدی ـ تاریخ بازداشت 3تیرـ محل بازداشت میدان بهارستان

279. سعید شریعتی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ـ آزاد شد

280. سعید شیرکووند ـ جبهه مشارکت

281. سعید عباس زادهـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان آزادیـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

282. سعید لیلاز ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ روزنامه نگار

283. سعید نبوی ـ محل بازداشت در منزل

284. سعید نیکخواه ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

285. سعیده کردی نژاد ـ از اعضای جبهه مشارکت

286. سعيد زراعت کار ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

287. سعيد نور محمدی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت

288. سلطانی آزاد ـ پزشک

289. سمیه توحید لو ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو و وبلاگ نویس

290. سمیه لقایی علیار ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

291. سوسن آل آقاناصر ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت میدان انقلاب ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

292. سوگند علیخواه ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ دانشگاه مازندران ـ فعال دانشجویی

293. سهراب احدیان ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

294. سهراب احمدي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

295. سهند بختیارپور ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه - دبیر سابق انجمن اسلامی دانشکده نفت اهواز

296. سهیل اقدم صالح فرزند داود ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

297. سیامک احمدی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر ـ‌ محل بازداشت میدان بهارستان

298. سیامند غیاثی ـ‌دانشجوی دانشگاه کرمانشاه و کمپین کروبی

299. سیاوش حاتم ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دبیر کل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه های همدان ـ آزاد شد

300. سیاوش سبیمی نژاد ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

301. سیاوش صفوی ـ‌دانشجو

302. سیاوش فیاض ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

303. سامان حسيني - زندان اوين

304. سجاد سلطان علي - زندان اوين

305. سجاد طاهري - زندان اوين

306. سعيد انوري - زندان اوين

307. سعيد برادر - زندان اوين

308. سعيد بهرامي - زندان اوين

309. سعيد ترابي - زندان اوين

310. سعيد شايسته - زندان اوين

311. سعید الله آقا صالح بازداشت شده در تاریخ 21 خردادماه کمپ کهریزک

312. سيد رضا فاطمه - زندان اوين

313. سيد محمد حسين حسني - زندان اوين

314. سينا گرامي - زندان اوين

315. سید آرمین میر خواجه الدین ـ فرزند سیدجمال ـ محل نگه‌داری زندان اوین

316. سید جواد حسینی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

317. سید حسین میرزاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

318. سید خلیل میراشرافی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ تهیه کننده تلویزیون

319. سید علیرضا بهشتی شیرازی ـ تاریخ بازداشت 2 تیر ـ بازداشت در محل کارـ‌ سردبیر روزنامه کلمه سبز

320. سید محمد رئوف صفاریـ فرزند سید احمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

321. سید نوید قاضی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

322. سید هادی شاه ولایتی ـ فرزند سید احمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

323. سید هاشم خواستار ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد فعال صنفی ـ زندان وکیل آباد مشهد

324. سینا برازجانی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

325. سینا فرهمند ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ محل بازداشت شهرک غرب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

326. سيامند غياثی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه

327. سياوش صفوی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

328. سياوش فياض ـ دانشجوی دانشگاه تهران

329. سيد جواد حسيني ـ دانشجوی دانشگاه تهران

330. سيد حسين ميرزاده ـ دانشجوی دانشگاه تهران

331. سيد خليل ميراشرفی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ محل بازداشت در منزل ـ تدوينگر تلويزيونی

332. سيد محمد باقر اسکويی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ رئيس ستاد دانشجويی مهدی کروبی

333. سيف الله رمضاني ـ‌دانشجوی دانشگاه تهران

334. شابتی - کمپ کهریزک

335. شاملو کمپ کهریزک

336. شاهین رجب زاده منفرد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

337. شايان قلي پور - زندان اوين

338. شاهین میرزایی فرزند علی همت ـ محل نگه‌داری زندان اوین

339. شاهین نصیری نیا ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

340. شاهین نوربخش ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

341. شاهين عسگري ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان توحيد

342. شایان منصوری تاریخ بازداشت 30 خرداد در تقاطع شادمان‌ـ محل نگه‌داری زندان قزل حصار

343. شروين بيگلري ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

344. شریف معیری ـ فرزند عباس ـ محل نگه‌داری زندان قزل حصار

345. شکوفه آذر ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ مسجد قبا ـ خبرنگارروزنامه سرمایه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

346. شمس الله میانه دری ـ فرزند قرمان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

347. شوانه مریخی ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

348. شهاب الدین طباطبایی ـ‌ کمپین موسوی

349. شهاب حساراتـ فرزند محمد علی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

350. شهاب طباطبایی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ از مسئولان ستاد میرحسین موسوی

351. شهاب عبدی نسب ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

352. شهاب مقدس ـ تاریخ بازداشت 1تیر در میدان توحید

353. شهریار حسین بر ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشگاه زاهدان ـ عضو هئیت رئیسه ستاد دانشجویی مهدی کروبی در استان سیستان و بلوچستان ـ اطلاعات زاهدان

354. شیخ موسی رجایی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ روحانی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات آمل

355. شیوا نظرآهاری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ محل کار ـ عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر

356. صابر امیری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در میدان 7 تیر

357. صادق رسولی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در منزل ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی- اطلاعات زنجان و نهضت آزادی

358. صادق نوروزي

359. صدیقه صادق زاده- تاریخ بازداشت سی خرداد محل نگهداری زندان اوین

360. صدیقه گلشن لطفی- فرزند بهمن ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ حسابدارـ محل نگه‌داری زندان اوین

361. صمد بیگی- تاریخ بازداشت سی خرداد محل بازداشت خیابان آزادی

362. صمد مهرعلي تبار- دانشجوی دانشگاه تهران

363. صیف الله رمضانی - تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

364. صیفی لو- پزشک

365. ضیاالدین نبوی- تاریخ بازداشت بیست و شش خرداد- معلم

366. طاها عظیمی- تاریخ بازداشت 30 خرداد- محل بازداشت خیابان یادگار امام

367. طاهره مرعشی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ آزاد شد

368. عادل دهدشتی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ مسئول ستاد ياران دبستانی و جبهه مشارکت

369. عاطفه خواجه نصیر ـ تاریخ بازداشت30 خرداد در خیابان نواب ـ محل نگه‌داری زندان

370. عاطفه نصیری- فرزند فضل الله ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ در خیابان ونک ـ کتابفروش ـ محل نگه‌داری زندان اوین

371. عباس اختری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان نواب ـ محل نگهداری زندان اوین

372. عباس پوراظهری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در منزل ـ ملی مذهبی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات تبریز

373. عباس جعفری زهدـ فرزند مهدی ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

374. عباس علم ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در خیابان ستار خان

375. عباس کوشاـ تاریخ بازداشت9 تیر ـ عضو دفتر سیاسی جبهه مشارکت

376. عبدافتاح سلطانی ـ تاریخ بازداشت16 خرداد ـ وکیل

377. عبدالرضا تاجیک ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دبير سياسی روزنامه شرق

378. عبدالفتاح سلطانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ وکیل دادگستری

379. عبدالله مومنی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ دفتر ستاد شهروند آزاد، سخنگوی سازمان اداوار تحکیم وحدت ـ بند 209

380. عبدالله نوری ـ تاریخ بازداشت 27خرداد در میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

381. عرفان محمدی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

382. عزت تربتی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

383. عطا رشیدی ـ دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

384. علوم غمدیده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

385. علوی ـ عضو نهضت آزادی ایران

386. علی احمدی ـ دانشجو

387. علی افشار ‌ـ فرزند خدابخش ــ محل نگه‌داری زندان اوین

388. علی اکبر صمدی ـ تاریخ بازداشت30 خرداددر خیابان جمهوری ـ محل نگه‌داری قزل حصار

389. علی پاشاه ـ تاریخ بازداشت3 تیر در میدان ونک

390. علی پورخیری ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

391. علی تاجر نیا ـ جبهه مشارکت

392. علی تقی پور ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

393. علی حبیبی- فرزند حنیف ـ محل نگه‌داری زندان اوین

394. علی خلج ـ تاریخ بازداشت1 تی در میدان هفت تیر

395. علی ديناریـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

396. علی رائی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

397. علی رفاهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

398. علی شجاعی ـ دانشجوی دانشگاه هرمزگان

399. علی شکوریـ تاریخ بازداشت 3 تیر در میدان تجریش

400. علی طباطبایی ـ محل بازداشت در بلوار کشاورز

401. علی عباسی ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

402. علی عقیلی ـ تاریخ بازداشت3 تیر در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

403. علی فاتح ـ تاریخ بازداشت3 تیر در میدان امام حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

404. علی محقر ـ تاریخ بازداشت26 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

405. علی ملازمی دانشجوی رشته مهندسی مکانیک نیروگاه دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور ـ محل نگه‌داری زندان اوین

406. علی مهاجر ـ حزب کارگزاران

407. علی مهرداد ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

408. علی نظری ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

409. علی وفقی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

410. علی هادیان ـ تاریخ 24 خرداددر خیابان شریعتی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

411. علي تقي پور- بازداشت شده در تاريخ نهم تيرماه - دبير فني سابق دانشگاه مازندران

412. علیرضا بابالو ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان

413. علیرضا جمال اسفرجانی نژادـ فرزند محمد حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

414. علیرضا خوشبخت ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی محروم از تحصیل

415. علیرضا شیخی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

416. علیرضا شیرازی ـ تاریخ بازداشت2 تیر ـ روزنامه نگار

417. علیرضا کیانی دانشجوی دانشگاه مازندران

418. علي بيكس ـ دانشجوي دكتراي رشته تاريخ دانشگاه آزاد

419. علي راعي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

420. علي رفاهي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

421. عليرضا شيخي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

422. عليرضا کيانی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

423. عليرضا كياني ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشکده پردیس مازندران - فعال دانشجویی

424. عليرضا هاشمی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دبيرکل سازمان معلمان ايران

425. عماد بهاور ـ عضو نهضت آزادی ایران

426. عباس قادريان - زندان اوين

427. عباسعلي گودرزي - زندان اوين

428. علي عاميران - زندان اوين

429. علي محمدي - زندان اوين

430. علي مرادي - زندان اوين

431. عليرضا خدادادي - زندان اوين

432. غفار زاده ـ پزشک

433. غفار فرزادی ـ پزشک

434. غمديده ـ دانشجوی دانشگاه تهران

435. فائزه هاشمی رفسنجانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ نماینده سابق مجلس ـ آزاد شد

436. فاطمه خواجه نصیری‌ـ فرزندجواد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

437. فتاحی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

438. فرحان صادق پور ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

439. فرحان صادق پور ـ دانشجوی دانشگاه تهران

440. فرزانه رنجبری ـ فرزند خلیل ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان انقلاب، خانه دار- محل نگه‌داری زندان اوین

441. فرزانه کمانی تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان امیرآباد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

442. فرشاد طاهري ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

443. فرشيد حيدري زمين ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

444. فرناز کمانیـ فرزند اسماعیل ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

445. فرهاد بینا زاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

446. فرهاد شیر احمد ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

447. فرهاد نصرالله پور ـ جبهه مشارکت

448. فرهاد شير احمد - زندان اوين

449. فریبرز سروش

450. فریناز معیریان ـ فعال دانشجویی ـ بند نسوان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

451. فريده هاشمی نژاد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ آزاد شدند

452. فض الله جوکارـ دانشجو

453. فضلی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

454. فهیمه رمضانی افشار ـ فرزند حسن ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ شاغل در تولیدی چاپ پارچه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

455. کاظم رحیمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

456. کامبیز صائمیـ فرزند مصطفی ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

457. کامبیز نوروزی ـ تاریخ بازداشت7 تیر ـ دبیر حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران- بند 209

458. کامران ایروانی ـ فرزند بهرام ـ محل نگه‌داری زندان اوین

459. کامران برهانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری بند 209 زندان اوین

460. کاوه ثروتی ـ تاریخ بازداشت30 خرداد ـ کمپین موسوی

461. کرامت الله زارعیان جهرمی- فرزند فرج ـ محل نگه‌داری زندان اوین

462. کریم ارقنده پور ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ وبلاگ نویس

463. کریم امامی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

464. کریم باقرپور یزدی ـ تاریخ بازداشت3 تیر ـ محل بازداشت بیمارستان بقیع ـ محل نگه‌داری زندان اوین

465. کريم ارغنده پور ـ تاریخ بازداشت26 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

466. کريم امامي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

467. کورش شهبازی ـ تاریخ بازداشت3 تیر ـ محل بازداشت یمارستان بقیع ـ محل نگه‌داری زندان اوین

468. کوروش زعیم ـ تاریخ بازداشت31 خرداد ـ جبهه ملی

469. کیانوش موسوی ـ فرزند رضا ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

470. کیوان راوی ـ فرزند کیومرث ـ محل نگه‌داری زندان اوین

471. کیوان صمیمی بهبهانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ روزنامه نگار

472. کیومرث احمدی ـ 30 خرداد ـ بلوار کشاورز ـ محل نگه‌داری زندان اوین

473. لعیا فرزادی ـ پزشک

474. لیلا سلمانی پور ـ فرزند احمد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ شغل طراح لباس ـ محل نگه‌داری زندان اوین

475. مازیار بهاری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ خبرنگار کانادايی هفته نامه آمریکايی نیوزویک

476. مازيار يزدانی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

477. ماشاالله حيدرزاده ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

478. متین اسدیان ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت خیابان امیر آباد شمالی

479. مجتبی پور محسن ـ تاریخ بازداشت 25خرداد ـ روزنامه نگار

480. مجتبی تهرانی ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ خبرنگار سایت اعتمادملی

481. مجتبی خندان ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

482. مجتبی رجبی ـ دانش آموز

483. مجتبی رحیمی ـ دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

484. مجتبی علیجانی ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

485. مجتبی محمدیان ـ تاریخ بازداشت 4تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

486. مجتبی نیک زاد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

487. مجزوبی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ استاد دانشگاه

488. مجید اسلامی ـ فرزند غدیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

489. مجید جباری

490. مجید دری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد درمنزل ـ فعال دانشجویی

491. مجید زین العابدین- فرزند داود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

492. مجید سعیدی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در خیابان ولیعصر

493. مجید سلاح وند ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

494. مجید عسگری- فرزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

495. مجید معتمد زاده فرزند علی اکبر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

496. مجید نعمتی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

497. مجید وهابـ فرزند بیرامعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

498. مجيد جابری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران

499. مجيد سپهوند ـ دانشجوی دانشگاه تهران

500. مجيد نيری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی ايران

501. مجتبي صفري - زندان اوين

502. مجتبي کاظمي - زندان اوين

503. محرمعلی افشاری ـ فرزند مسعود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

504. محسن آزموده ـ دانشجوی دانشگاه تهران

505. محسن امین زاده ـ تاریخ بازداشت16 خرداد ـ جبهه مشارکت

506. محسن بابازاده ـ تاریخ بازداشت27 خرداد در خیابان کریم خان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

507. محسن باباییـ فرزند رجبعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

508. محسن باستانی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی در اصفهان

509. محسن برزگر ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ دانشجو دانشگاه مازندران

510. محسن حبیبی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

511. محسن حبيبي مظاهري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

512. محسن حکیمی ـ عضو نهضت آزادی ایران

513. محسن روزبهان ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد ۸۸ در استان خراسان رضوی

514. محسن صفائی فراهانی ـ جبهه مشارکت

515. محسن لطیفیان ـ فرزند ـ محمد مهدی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

516. محسن میر دامادی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دبیر کل جبهه مشارکت

517. محسن نوروژی مازندرانی نژاد فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

518. محسن نوری ـ تاریخ بازداشت30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

519. محمد اسماعیل حق پرست ـ تاریخ بازداشت1 تیر در میدان 7 تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

520. محمد باقر بخشی ـ فرزند ارسلان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

521. محمد باقر شعبان پور ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

522. محمد بدیعی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در حوالي خيابان بهبودي ـ محل نگه‌داری زندان اوین

523. محمد بلوری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

524. محمد بيات ـ تاریخ بازداشت30 خرداددر خیابان آزادي

525. محمد توسلی ـ تاریخ بازداشت16 خرداد ـ مدیر دفتر سیاسی جنبش آزادی در ایران

526. محمد جعفر زرین ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ فعال سیاسی

527. محمد جعفری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه و کمپین کروبی

528. محمد جواد مهردادیان ـ فرزند ماشاالله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

529. محمد حاجی زاده فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

530. محمد حسن رضایی ـ فرزند داور ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

531. محمد حسن گل پسندـ فرزند اسماعیل ـ محل نگه‌داری زندان اوین

532. محمد حسین بهمنی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان توحید ـ محل نگه‌داری زندان اوین

533. محمد حسین حسینی- فرزند علی اکبر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

534. محمد حسين امامي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

535. محمد خوانساری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

536. محمد داودیان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

537. محمد درمناکی فراهانی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

538. محمد دلیری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

539. محمد رضا آبادی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

540. محمد رضا احمدی نیا ـ نهضت ازادی

541. محمد رضا حکمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

542. محمد رضا خاتمی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ جبهه مشارکت

543. محمد رضا علایی پور ـ جبهه مشارکت

544. محمد رضوانی ناظری ـ فرزند محمد امیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

545. محمد شکوهی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

546. محمد صیادی ـ تاریخ بازداشت26 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی - زندان الوند شهر همدان

547. محمد عطریانفر ـ تاریخ بازداشت16 خرداد ـ حزب کارگزاران

548. محمد علمی ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

549. محمد قائم مقامی ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ عضو سازمان دانش آموختگان ادوار تحکیم وحدت

550. محمد قوچانی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ سردبیر روزنامه اعتماد ملی

551. محمد کرامتی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد در میدان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

552. محمد کریمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

553. محمد محمدی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

554. محمد مختاری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ جمهوری محل نگهداری نا مشخص

555. محمد مصطفایی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در منزل ـ وکیل دادگستری ـ آزاد شد

556. محمد مهدی امانی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد در هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

557. محمد مهدی یوسفی ـ فرزند محمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

558. محمد مهدي يداللهي ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان جمهوري

559. محمد میراحمدـ فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

560. محمد ابراهيم خسروتاج - زندان اوين

561. محمد باقري - زندان اوين

562. محمد حسن عليخاني - زندان اوين

563. محمد رضا حسني - زندان اوين

564. محمد رضا سلطان فر - زندان اوين

565. محمد رضا هاشمي - زندان اوين

566. محمد عظيمي - زندان اوين

567. محمد علي کارگران - زندان اوين

568. محمد علي کشاورز - زندان اوين

569. محمد نجاري - زندان اوين

570. محمدرضا احمدی نيا ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

571. محمدرضا بیات ـ فررزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

572. محمدرضا جلایی پور ـ سخنگوی کمپین موج سوم حمایت از خاتمی و موسوی

573. محمدرضا حدآبادي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

574. محمدرضا حکمي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

575. محمدرضا خاتمی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ آزاد شد

576. محمدرضا کاویانی فرزند محمد حسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

577. محمدرضا کوهینی تفرشیـ فرزند ماشاالله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

578. محمدرضا مرادی مجاهد ـ فرزند مسعود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

579. محمدعلی ابطحی ـ عضو مجمع روحانیون مبارز

580. محمدعلی صادقی ـ محل بازداشت خیابان ولیعصر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

581. محمدعلی ولی زادهـ فرزند قنبرعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

582. محمود ابراهيمی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو حزب همبستگی

583. محمود دلبري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

584. مرتضی الیاسی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان صادقیه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

585. مرتضی خانی ـ کمپین کروبی

586. مرتضی رضا خانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

587. مرتضی سپه ـ تاریخ بازداشت 3 تیر در میدان بهارستان

588. مرتضی کمالی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

589. مرتضي جانبازي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

590. مرتضي جعفري فرد - زندان اوين

591. مرتضي سيطري - زندان اوين

592. مسلم دلشاد - زندان اوين

593. مظاهر پرهيزگار - زندان اوين

594. مهدي حبيبي - زندان اوين

595. مهدي طاهريان - زندان اوين

596. مهدي فرجي - زندان اوين

597. مهدي کريمي - زندان اوين

598. ميلاد پيشداد - زندان اوين

599. مرجان فاعظی ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ دانشجو

600. مرجان فیاضی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت دانشگاه مازندران- فعال دانشجویی

601. مرضیه بهرامی کوشکی ـ فرزندنوروزعلی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ کتابفروش ـ محل نگه‌داری زندان اوین

602. مریم عامری ـ کمپین کروبی

603. مریم عامریان ـ فعال مدنی ـ آزاد شد

604. مریم محمدی ـ فرزند محمد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

605. مسعود عسگری ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در میدان بهارستان

606. مصطفی تاج زاده ـ تاریخ بازداشت 23 تیر ـ سازمان مجاهدین انقلاب سلامی

607. مصطفی حاجی زاده ـ محل نگه‌داری زندان اوین

608. مصطفی شجری- فرزند حسن ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ در میدان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

609. مصطفی فتاحی

610. مصطفی قوانلو قاجار ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

611. مصطفی منفرد ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه - فعال دانشجویی دانشکده نفت اهواز

612. مصطفي مهدي زاده ـ دانشجوی دانشگاه بوعلي همدان

613. مصیب ابراهیمی ـ دانشجو

614. منصور عظیمی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

615. منصور غفاری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

616. منصور نبی زاده ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

617. منصور وفا ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در منزل زنجان عضو ستاد دانشجویی میرحسین ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زنجان

618. موسی ساکت ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دبير سازمان دانش آموختگان ايران اسلامی در استان آذربايجان شرقی

619. مونا لاهوتی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد آزاد شد

620. مهتاب آجودانی ـ فرزند مهدی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداددر خیابان انقلاب ـ خانه دارـ محل نگه‌داری زندان اوین

621. مهتاب نصیر پور ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ هنرمند سینما و تئاتر

622. مهدوی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ امام جمعه سابق آمل - اطلاعات آمل

623. مهدی باقری ـ فرزند مجید ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

624. مهدی ترکمن ـ دانشجو

625. مهدی خدادادی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

626. مهدی درویشی

627. مهدی رجب سلوکات ـ جلیل ـ محل نگه‌داری زندان اوین

628. مهدی عبايی ـ تاریخ بازداشت 28خرداد ـ رئيس شاخه خراسان رضوی جبهه مشارکت ايران اسلامی

629. مهدی کریمی ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه- فعال دانشجویی دانشکده نفت اهواز

630. مهدی مجیدی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

631. مهدی مسافر ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان آزاد شد

632. مهدی یار بهرامی

633. مهدیان میناوی ـ جبهه مشارکت

634. مهران خوشرو ـ 30خرداد محل بازداشت خیابان هاشمی

635. مهرداد بال افکن ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی در اصفهان

636. مهسا امرآبادی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ روزنامه نگار

637. مهندس بهزاد نبوی ـ عضو حزب کارگزاران سازندگی

638. مهندس داديزاده ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

639. مهندس شهاب الدین طباطبایی ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

640. مهندس مجيد جابری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

641. مهندس محسن صفایی فراهانی ـ عضو شورای مرکزی و رئیس هیات اجرایی جبهه مشارکت ایران اسلامی

642. مهندس مهدی يار بهرامی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

643. مهندس يحيوی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در منزل ـ ملی مذهبی ـ اطلاعات تبریز

644. میثم زارعی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

645. میثم محمدحسن نقاش ـ محمد تقی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

646. میثم ورق چهر ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

647. میلاد ثوری ـ تاریخ بازداشت23 30 خرداد در نواب

648. میلاد چگینی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

649. میلاد قریبیان ـ فرزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

650. ميترا عالي ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

651. ميلاد حسينی کشتان ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

652. ناصح فریدی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ فعال دانشجویی

653. ناصر اکبری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان انقلاب محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

654. ناصر زمانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

655. ناهید سیاهوند دانشجو

656. ندا فرقانی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

657. نریمان احمدی مقدم ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

658. نریمان گوهری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد در میدان صادقیه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

659. نریمان مصطفوی - تاریخ بازداشت 8 تیر در مسجد قبا ـ عضو انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر - آزاد شد

660. نسترن خدا رحیمی ـ دانشجو

661. نسیم ریاحی ـ دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

662. نيما کاکاوند - زندان اوين

663. ناصر نمازی زندان اوین

664. نعمت خوش چهره فرزند سعدالله زندان اوین

665. نصرالله عطابخشی بازداشت شده در 30 خردادماه کمپ کهریزک

666. نوید احدی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان جیحون ـ محل نگه‌داری زندان گوهردشت

667. نوید حقدادی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

668. نوید خوش نگاه ـ فرزند محسن ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

669. نیما پرتوی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

670. نیما حسینی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان جیحون ـ محل نگه‌داری زندان اوین

671. نیما کاکاوند ـ تاریخ بازداشت 3 تیر در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

672. نیما نحوی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی انجمن اسلامی دانشگاه بابل- اطلاعات بابل

673. وجیهه مقدم ـ محل نگه‌داری زندان اوین

674. وحید اسماعیلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

675. وحید امیریان ـ دانشجو

676. وحید اناری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

677. وحید پاشایی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

678. وحید جراحی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ محل بازداشت میدان فاطمی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

679. وحید زینعلی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان ولیعصر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

680. وحید محمدی ـ فرزند موسی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

681. وحید نوریـ فرزند دوستعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

682. وحيد اناري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

683. هادی احتظاظی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ از فعالان ملی - مذهبی - اطلاعات همدان

684. هادی پلاور ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

685. هادی دشتی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد در میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

686. هادی کحال زاده ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ايران - آزاد شد

687. هانیه یوسف پور

688. هانیه یوسفیان ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی در شیراز

689. هدایت آقایی ـ حزب کارگزاران

690. هدایت الله آقایی ـ‌عضو حزب کارگزاران سازندگی

691. هدی صابر ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ ملی مذهبی و روزنامه نگار ـ آزاد شد

692. هما روستا ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ هنرمند سینما و تئاتر

693. همایی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

694. هومن اسكندري ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در منزل ـ عضو حزب پان ايرانيست

695. یعقوب شائولیان ـ فرزند یوسف ـ محل نگه‌داری زندان اوین

696. یوسف داداشی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

697. یونس دهقان منش ـ تاریخ بازداشت 27 خرداددر خیابان امیر آباد ـ محل نگه‌داری قزل حصار

698. یونس سلیمی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداددر خیابان مفتح ـ محل نگه‌داری زندان اوین

699. ياسر جعفري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

700. يعقوب زاده ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

 

 

تیرماه 1388