اروپای مدعی آزادی و کمک به رژیم برای فیلتر سایت ها

 

همه ی این سال ها، اروپای مدهی آزادی به رژیم فن آوری فیلترنیک می داده است، حالا می خواهد آن را ممنوع کند. به گزارش رادیو زمانه،  پارلمان هلند امروز جمعه،‌ خواستار ممنوع شدن تحویل فناوری فیلترینگ اینترنت توسط اتحادیه اروپا به رژیم شد.لایحه‌ای که در این خصوص از سوی احزاب کارگر و سبز چپ در پارلمان ارائه شد، پنج‌شنبه‌شب به اتفاق آراء تصویب شد.با تصویب این لایحه، قرار است تا دولت هلند اتحادیه اروپا را ترغیب کند تا از تحویل هرگونه فناوری فیلترینگ به ایران جلوگیری نماید.


 لایحه دیگری نیز شب گذشته در پارلمان هلند ارائه شد مربوط به این که شرکت‌های زیمنس و نوکیا درآمدی را که از فروش فناوری سانسور به ایران به‌دست آورده‌اند به سازمان‌هایی که به دنبال استفاده امن و آزاد از رسانه نوین در ایران هستند ببخشند. این لایحه رأی مثبت دو حزب بزرگ چپ هلند را به خود اختصاص داد ولی دو حزب اصلی دست راستی یعنی س.د.آ و ف.ف.د به آن رأی منفی دادند.


پارلمان هلند هم‌چنین اعلام کرد که صنعت اینترنت در اروپا خواهان در دست داشتن رهنمودی برای شیوه تعامل با رژیم‌هایی است که استفاده از اینترنت را محدود می‌کنند و شهروندانی که از اینترنت استفاده می‌کنند را با اقدامات کنترلی و رعب‌انگیز مواجه می‌کنند.


 افزون بر این پارلمان هلند خواستار این شده‌است که اروپا رهنمودهایی برای دسترسی آزاد جهانی به اینترنت تنظیم کند. احزاب ف.ف.د. و چپ سبز که این لایحه را ارائه کرده‌اند به این امر اشاره می‌کنند که ایالات متحده نیز در حال تفکر بر روی چنین قانونی است. علاوه بر این پارلمان، از دولت هلند خواسته‌است تا یک میلیون یوروی دیگر از صندوق حقوق بشر برای کمک به ایرانیانی که می‌خواهند از طریق اینترنت خبر منتشر کنند هزینه کند.