خندق های ٣متری به طول۱۸۰کیلومتر برای مقابله با تانکهای آمریکائی در مرز افغانستان

 

گویا - روزنامه فرانسوی زبان فیگارو روز جمعه خبر داده که ایران شبکه ای از خندق های دوگانه ای را در مرزش با افغانستان احداث کرده است. به نوشته این روزنامه دلیل رسما اعلام شده برای این کار مقابله با قاچاق مواد مخدر به داخل مرزهای این کشور است، اما نویسنده گزارش معتقد است با توجه به عرض این خندق ها که سه متر است و به طول ۱۸۰ کیلومتر حفر شده اند، هدف باید مقابله با تجاوز زمینی ارتش آمریکا از طرف افغانستان باشد.

یک کارشناس در تهران به فیگارو گفته است که "این خندق ها بدون تردید برای مقابله با تانک ها حفر شده اند. برای ممانعت از عبور جیپ های فور ویل درایو (۴) چنین خندق هایی حفر نمی کنند".

با این حال به نوشته فیگارو در حال حاضر در مناطق مرزی با افغانستان تنها نیروهای انتظامی دیده می شوند که به رادار و سلاح های سبک مجهزند. اما پشت آنها، نیروهای سپاه پاسداران چندان از آنها دور نیستند.

از جمله شواهد دیگری که در گزارش روزنامه فیگارو به آن اشاره شده ایست های بازرسی متعددی است که هر دو کیلومتر در امتداد نوار مرزی تعبیه شده اند. بر همین اساس در ماه های اخیر نیروهای ارتش ایران و سپاه پاسداران از مناطق کردنشین هم مرز با عراق به نقاط مرزی با افغانستان منتقل شده اند. برخی ناظران در تهران این حرکت نیروهای نظامی ایران را دنباله روی از تغییر استراتژیک ارتش آمریکا برای تمرکز بر افغانستان تعبیر می کنند. منابع روزنامه فیگارو گفته اند در حالی که آمریکایی ها نیروهایشان را از عراق تخلیه می کنند و آنها را به افغانستان می برند، ایرانی ها هم نیروهایشان را به سمت مرزهایشان با افغانستان گسیل کرده اند، جایی که تحرکی در زمینه قاچاق مواد مخدر هم گزارش نشده است.

به نوشته این روزنامه فرانسوی، جنگ روانی بین ایران و آمریکا همچنان به روشنی جریان دارد.