افرادی که اخیرا در زاهدان به دار آویخته شدند، نقشی در بمب گذاری نداشته اند

 

بی بی سی  : توضیحات تازه یک مقام قضایی در ایران نشان می دهد که افرادی که در صبح روز یکشنبه هشتم خرداد ماه سال جاری در زاهدان و به اتهام دست داشتن در بمب گذاری مسجد علی ابن ابیطالب اعدام شدند، نقش مستقیم در ماجرای بمب گزاری نداشته اند.انفجار غروب پنجشنبه ۷ خرداد (۲۸ مه) در مسجد علی ابن ابیطالب زاهدان، 25 کشته بر جای گذاشت.یک قاضی که بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی ایران نام او به دلایل امنیتی اعلام نشده گفته است که "برخی افراد سوال می کنند که چگونه عاملان این حادثه در مدت کوتاهی دستگیر و محاکمه و اعدام شدند."
بنا بر توضیحات این مقام قضایی یک گروه از اعضای جندالله دو روز پیش از بمب گذاری در مسجد علی ابن ابیطالب دستگیر شدند و به شرکت در گروگانگیری و تهیه مواد منفجره برای اقداماتی مربوط به سال پیش از حادثه متهم شده اند.


به گفته این مقام قضایی محاکمه متهمان در فاصله شب شنبه هفتم خرداد ماه تا سحرگاه روز یکشنبه انجام شده و بلافاصله پس از اتمام دادگاه دار زده شده اند. گفته شده که مواد منفجره به کار رفته توسط متهمان در اختیار بمبگذار قرار داده شده است . اما مشخصات بمبگذاری که مواد در اختیار او قرار داده شده تاکنون اعلام نشده است.


پیش از این گفته شده بود که بمبگذاری انتحاری بوده است. درآن زمان حجت الاسلام ابراهیم حمیدی، مدیرکل دادگستری سیستان و بلوچستان "حاجی نوتی زهی " ، "غلام رسول شاهوزهی" و "ذبیح الله نارویی" را به عنوان سه متهمی که اعدام شده اند معرفی کرده بود. در همین حال، بنا بر همین گزارش محاکمه 13 عضو جندالله که از سوی ایران به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می شود از روز شنبه ششم تیرماه آغاز شده است.

 

اعترافات عبدالحمید ریگی


خبرگزاری های ایران به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه گزارش داده اند که "عبدالحمید ریگی شفا" ، برادر عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله، از جمله متهمان این محاکمه است. آقای ریگی ده ماه پیش توسط ماموران امنیتی پاکستان به مقامات ایران تحویل داده شد.


قاضی دادگاه متهمان را به راه بندی و سرقت مسلحانه، آدم ربایی ، اقدام مسلحانه علیه نیروی انتظامی و قتل اعضای نیروی انتظامی، ربودن چند تبعه کشورهای دیگر و چند مورد تبانی جهت آدم ربایی متهم کرده است.


همچنین بنا بر گزارش ، قاضی دادگاه تشکیل چند گروه را به طور" اسمی " به متهمان نسبت داده است. این گروه ها عبارتند از "مبارزین بلوچ" ، " حزب الفرقان " و "فداییان بلوچ".به گفته قوه قضاییه ایران در این دادگاه که با حضور وکلای متهمان تشکیل شده است عبدالحمید ریگی به جرایم خود اعتراف کرده است.


گفته شده که عبدالحمید ریگی به کشتن همسر خود با شلیک یک گلوله در پیشانی او اعتراف کرده است. بنا بر همین گزارش برادر همسر عبدالحمید توسط عبدالمالک ریگی به قتل رسیده است.

 

ربودن شهروندان خارجی


در میان اتهامات اعلام شده، ربودن دو شهروند هندی ، یک شهروند آلمانی ، یک شهروند ایرلندی و چند شهروند چینی هم به گروه جندالله نسبت داده شده است. موارد دیگر اتهام به تهیه مهمات و عملیات در سراوان در سال 83 ، عملیات تاسوکی در سال 84 ، حمله به ماموران نیروی انتظامی در دارزین در جاده بم به کرمان در مرداد 85 و آدم ربایی در جاده چابهار - نوبندان در سال 86 مربوط است.
در سخنان قاضی پرونده به عملیات ناموفق گروگانگیری در سعادت آباد تهران و آدم ربایی به قصد اخاذی و قاچاق مواد مخدر هم به عنوان اتهامات محاکمه شوندگان اشاره شده است.نام دوازده متهم دیگر این محاکمه اعلام نشده است.