تهدید اروپا به خروج جمعی سفرایش از تهران

 

سایت حکومتی عصر ایران اتحادیه اروپا تهدید کرد که ممکن است به نشانه اعتراض به دستگیری و بازداشت تعدادی از کارمندان بومی سفارت بریتانیا در تهران سفرایش را از تهران فرابخواند.به گزارش عصر ایران روزنامه انگلیسی گاردین با انتشار گزارشی در این باره نوشت :" دیپلمات های اروپایی گفتند که ممکن است همه سفرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به طور موقت و به نشانه همبستگی با بازداشت شدگان سفارت بریتانیا ، از تهران فرا خوانده شوند .

9 تن از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا روز یکشنبه به دلیل آنچه که دست داشتن عده ای از آنها در ناآرامی های اخیر در کشور خوانده شده اند ،تحت بازداشت قرار گرفتند اما به فاصله کمتر از یک روز 5 تن از بازداشتی ها آزاد شدند اما همچنان 4 نفر از کارمندان سفارت بریتانیا در بازداشت به سر می برند.

 

مقامات امنیتی کشورمان اتهام این افراد را مداخله در جریان نا آرامی ها برای گسترش دایره اعتراضات می دانند.روز گذشته گوردون براون نخست وزیر بریتانیا با انتقاد شدید از بازداشت کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا این اقدام دولت ایران را غیر عادلانه و غیر قابل پذیرش خواند و از مقام های ایرانی خواست تا هر چه سریعتر این افراد بازداشت شده را آزاد کنند.

از سوی دیگر خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اتحادیه اروپا  که در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با براون سخن می گفت ضمن تایید سخنان نخست وزیر بریتانیا و اعلام همبستگی با لندن در این زمینه ، خواستار آزادی بی قید و شرط کارمندان سفارت بریتانیا در تهران شد.

 

روز یکشنبه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا پس از انتشار خبر دستگیری کارمندان سفارت بریتانیا در تهران مقامات ایران را تهدید کردند که پاسخ اتحادیه اروپا به این اقدام قاطع و دسته جمعی خواهد بود.

از سوی دیگر سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا که کشورش در هفته آتی میزبان نشست سران گروه هشت کشور صنعتی (جی هشت ) خواهد بود در واکنش به رویدادهای اخیر در ایران گفت که این موضوع ، نخستین اولویت گفتگوی رهبران هشت کشور صنعتی خواهد بود . وی افزود که حتی موضوع تشدید تحریم های ایران نیز در این نشست به بحث گذاشته خواهد شد.

 

بنا به گزارش گاردین دیپلمات های اروپایی اعلام نکده اند که چه زمانی ممکن است در اقدام دسته جمعی سفرای خود را از تهران فرا بخوانند و نیز آنها مدت زمان این قهر دیپلماتیک را ذکر نکرده اند ، اما این دیپلمات ها گفته اند که اقدام دسته جمعی آنها علیه ایران بسته به نحوه رفتار دولت ایران پس از این دارد.

 

گاردین همچنین در گزارش خود آورده است که علی رغم مکالمه تلفنی دیوید میلیبند وزیر امور خارجه بریتانیا با همتای ایرانی اش منوچهر متکی و درخواست صریح میلیبند از متکی برای آزادی سریع و بی قید و شرط بازداشت شدگان شاغل در سفارت بریتانیا ، نگرانی لندن از این است که متکی حتی اگر هم بخواهد نتواند مقامات  امنیتی را  که دستور  بازداشت کارمندان سفارت را صادر کرده اند ،نسبت به آزادی آنها متقاعد کند.