کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا آزاد شدند

 

صدای آمريکا : تلویزیون جمهوری اسلامی ایران از آزادی اعضای بازداشت شده سفارت بریتانیا در تهران خبر داد. این خبر یک روز پس از آن اعلام می شود که هشت تن از کارمندان سفارت بریتانیا در تهران، به اتهام ارتباط با نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شدند. رسانه های دولتی جمهوری اسلامی روز یکشنبه به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات، اعلام کردند شواهدی وجود دارد مبنی بر آن که کارمندان سفارت بریتانیا در تهران درباره حوادث و تظاهرات اخیر ایران، اخبار و اطلاعات جمع آوری کرده اند. هنوز تعداد کارمندانی که همچنان در بازداشت هستند مشخص نیست.پیشتر، دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد اتحادیه اروپا به به هر گونه آزار و اذیت و ارعاب شهروندان اروپایی در تهران، به روشی قوی و جمعی پاسخ می دهد.


همزمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان عینی گفت در تظاهرات روز یکشنبه در خیابان قبا در شمال تهران حدود ۳ هزار نفر شرکت کردند. بنا به گزارش های تایید نشده، درگیری های خشونت آمیز میان نیروهای پلیس و مردم تظاهرکننده چندین مجروح برجای گذاشت.
جمهوری اسلامی محدودیت های سنگینی را برای روزنامه نگاران در نظر گرفته است و از جمله به آنان اجازه نمی دهد که از آنچه درخیابان ها می گذرد خبر و گزارش تهیه کنند. ده ها تن از اساتید دانشگاه ها، روشنفکران و دگراندیشان، روزنامه نگاران و تظاهرکنندگان، تا کنون بازداشت شده اند.