فعال دانشجوئی آذربایجان در تهران دستگیر شد

 

ساوالان سسی : علی بیکس دانشجوی دکترای تاریخ و از فعالین مدنی آذربایجانی در تهران روز دوشنبه ۲۵خرداد ۸۸ از سوی مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.

به گفته نزدیکان و دوستان این فعال مدنی آذربایجانی نیروهای امنیتی زمانی که وی به منظور ملاقات با یکی از دوستانش در بامداد روز دوشنبه از خوابگاه خود در خیابان تخت طاووس تهران خارج شد وی را بازداشت کرده اند .

علی مهری از نزدیکان این فعال آذربایجانی می گوید بیکس روز دوشنبه طی تماسی تلفنی با وی خبر از بازداشت خود در بند ۲۰۹ زندان اوین داده است.

این فعال آذربایجانی از زمان بازداشت تا کنون از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده و نزدیکان و خانواده وی از احتمال شکنجه و آزار و اذیت و ارتباط دادن پرونده او به نا آرامیهای چند روز اخیر تهران ابراز نگرانی می کند.

شایان ذکر است که علی بیکس مسئول روابط عمومی مجمع آذریهای ایران اسلامی و یکی از فعالین ستاد تهران میرحسین موسوی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بود اما پس از انتشار فیلمی در اینترنت که خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران را در حال بازگویی جوکی توهین آمیز در مورد آذربایجانیها نشان می داد ازمسئولیتهایش در ستاد موسوی و مجمع آذریهای ایران اسلامی استعفا داده و با نوشتن مقالاتی اعتراض خود را به این اظهارات ابراز داشته بود.

بازداشت این فعال آذربایجانی در حالی صورت می گیرد که علیرضا فرشی استاد دانشگاه آزاد مرند و عده ای دیگر از فعالین آذربایجانی به دلیل اعتراض به این جوک توهین آمیز بیش از یکماه است در بازداشت به سر می برد و نیروهای امنیتی هفته پیش سیما دیدار مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی یاشماق و همسر فرشی را نیز بازداشت کردند